http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wypychamy ruch drogowy z centrum miasta”

Wyróżniony „Wypychamy ruch drogowy z centrum miasta”

Władze miejskie pracują nieustannie nad udrażnianiem ruchu drogowego na terenie Gniezna, a efekty tych działań zaczynają sukcesywnie być odczuwalne dla tutejszych kierowców. Dziś została otwarta ul. Pocztowa, która staje się odtąd jezdnią dwukierunkową, a wkrótce usuwane będą kolejne tzw. wąskie gardła w mieście.


Wraz z powoli nadchodzącą jesienią zmienia się nieco organizacja ruchu drogowego w Gnieźnie, o czym dzisiaj mówiono w Urzędzie Miejskim podczas zwołanej specjalnie konferencji prasowej poświęconej temu tematowi. – Ten temat sygnalizowaliśmy jeszcze podczas kampanii wyborczej 3 lata temu, że trzeba usprawniać płynność w ruchu drogowym na terenie Gniezna. W następnej kolejności, aby podejść do zmian w układzie komunikacyjnym musieliśmy określić te najważniejsze wąskie gardła w części południowo-wschodniej naszego miasta, a potem przystąpiliśmy do ich usuwania – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Jednym z pierwszych rozwiązanych w centrum Gniezna patów drogowych było skrzyżowanie ulicy Kościuszki z ulicą Mieszka I, gdzie wprowadzono nową sygnalizację, a co za tym idzie zlikwidowano duże zatory drogowe. Drugim etapem było udrożnienie ul. Lecha, a dalej również i ul. Sobieskiego. – Ten sam problem widzieliśmy przy ulicy Pocztowej i to, że była to ulica jednokierunkowa, a wszyscy zamierzający się udać w kierunku ul. Konikowo, musieli przejeżdżać ul. Lecha, a potem skręcać w ul. Chrobrego, a dalej znów była jednokierunkowa ul. Konikowo i kolejny problem nierozwiązany od 90 lat, to jest przeprawa ul. Pod Trzema Mostami. Większość korzystała z tego właśnie wiaduktu przy ulicy Warszawskiej, które stało się tym wąskim gardłem, a dalej korzystano w tego ciągu komunikacyjnego, jadąc dalej ulicami: Dworcową, Lecha i Chrobrego – przypomina Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Działano również z drugiej strony miasta. – Takim ważnym działaniem była także budowa zupełnie nowego odcinka ul. Osiniec, który prowadzi do „Trzech Mostów”, a co za tym idzie odciążyliśmy centrum miasta od ruchu ciężkiego. Wyburzone zostały już dwa wiadukty z ul. Pod Trzema Mostami, a teraz prowadzone są prace mające wyprostować tę drogę, ponadto rozpoczęliśmy już także postępowanie przetargowe na przebudowę tego trzeciego wiaduktu – przypomina T. Budasz, który doszedł do porozumienia w władzami powiatowymi w sprawie przebudowy innego bardzo kluczowego odcinka w tym miejscu. – To jest przebudowa ul. Konikowo, gdzie Miasto Gniezno dopłaca 500 tys. złotych do Starostwa Powiatowego, które przebudowuje tę ulicę i te prace już trwają. Wreszcie jest ta ul. Pocztowa, na której właśnie wprowadziliśmy ruch dwukierunkowy, a ta droga została otwarta dziś przed południem. To wszystko powoduje, że wypychamy ten ruch drogowy z centrum miasta  – dodaje T. Budasz.

Na efekt kolejnych działań trzeba będzie teraz trochę poczekać, ale już trwają przygotowania do kolejnych inwestycji drogowych. – W latach 2019-2020 będziemy przebudowywali ul. Wolności i to będzie ulica, która nabierze kształtów ulicy zbiorczej albo zbliżonej do ulicy zbiorczej, bo dziś jest to taka ulica nie do końca normatywna, ale równolegle budowana będzie Południowa Obwodnica Miasta i to są lata 2019-2021, więc wtedy będzie można odczuć te zmiany, które dotyczą tego wcześniej przedstawianego w ramach tego całego pakietu drogowego – zapowiada J. Grobelny.

Planowany jest także dalsza przebudowa terenów przykolejowych. – W celu pełnego uporządkowania ruchu na ulicy Pocztowej, tam planujemy wybudowanie takiego centrum przesiadkowego, mamy projekt, który szacujemy na kwotę ok. 1 500 000 zł i tu będziemy starali się o dofinansowanie w granicach 900 tys. złotych. Z drugiej strony jest kwestia wybudowania drogi równoległej, czyli przedłużenia ul. Składowej w stronę ul. Słonecznej i to jest projekt bardzo koncepcyjne, ale w opracowaniach w ramach Warsztatów Charette te plany są już dość dokładnie wyrysowane, tu są też konieczne nowe rozwiązania komunikacyjne w kontekście budowanie tego nowego obiektu handlowego. Tu też przyświeca nam myśl, ażeby udrażniać to wąskie gardło, czyli wiadukt kolejowy w taki właśnie sposób – dodaje wiceprezydent.

Na cele drogowe, władze miejskie cały czas pozyskują środki zewnętrzne, czego dowodem jest całość kosztów przeprowadzonych do tej pory inwestycji w tym zakresie. – Prawie połowę środków otrzymaliśmy lub jesteśmy w trakcie pozyskiwania, bo łącznie inwestycje, które przeprowadziliśmy na terenie Gniezna kosztowały nas prawie 70 000 000 zł, a wkład własny Miasta Gniezna to kwota jedynie 32 000 000 zł. Największa inwestycja w historii Gniezna, to jest wspomniana przebudowa ul. Pod Trzema Mostami i tam jest szacowana kwota 30 000 000 zł, bo już otworzyliśmy oferty przetargowe i jesteśmy w trakcie badania tego przetargu i tu dofinansowanie ze środków zewnętrznych ma wynieść 18 mln złotych – podsumowuje T. Budasz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.