http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno gości leśników z całej Polski!

Wyróżniony Gniezno gości leśników z całej Polski!

Od dzisiaj – po raz pierwszy w Gnieźnie – odbywa się 117. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego hasłem przewodnim jest „Gospodarka i ochrona przyrody w lasach w oczekiwaniach społecznych”.


- Polskie Towarzystwo Leśne zostało założone 132 lata temu i jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych na świecie. Natomiast obecnie funkcjonująca nazwa została utworzona przed II wojna światową. Jego działalność została przerwana w czasie wojny, a wznowiona w 1946 r. Rok później (1947 r.) został wydany kolejny numer wychodzącego od 1820 r., najstarszego pisma leśnego w Polsce, „Sylwan”. W szeregach PTL działają leśnicy, zarówno praktycy jak i naukowcy. Poprzez swoje doświadczenie i wiedzę wspierają rozwój leśnictwa w Polsce. Do członków PTL należeć mogą również ludzie nie związani bezpośrednio w sposób z lasem lecz wszyscy przyrodnicy, sympatycy i przyjaciele lasu – mówi Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno.

W programie dzisiejszego dnia była m.in. msza święta w katedrze gnieźnieńskiej, a po niej sesja naukowa w auli seminarium duchownego w Gnieźnie. Wśród kilku prelekcji znalazły się m.in. takie tematy jak: „Narodowy Program Leśny kierunkowskazem w spełnianiu oczekiwań społecznych”,  „Lasy i ludzie w zrównoważonym społeczeństwie”, „Gospodarka leśna a ochrona przyrody – wspólne cele i konflikty”, „Uwarunkowania podejmowania decyzji w gospodarstwie leśnym”, „Potrzeby społeczne w zakresie ochrony przyrody w Lasach Państwowych”, czy też „Nowe obszary wiedzy dla przyszłych potrzeb wykonywania zawodu leśnika”.

Początki Polskiego Towarzystwa Leśnego sięgają roku 1882, kiedy to we Lwowie odbył się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Pod nazwą obecną Towarzystwo istnieje od 1925 roku. II Wojna Światowa przerwała jego działalność. Wznowiono ją w roku 1946, a w rok później ukazał się kolejny numer Sylwana - wychodzącego od 1820 roku, najstarszego pisma leśnego w Polsce i jednego z najstarszych tego typu na świecie.

Działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego należy do chlubnych kart historii naszego leśnictwa. Towarzystwo było obecne we wszystkich momentach ważnych dla rozwoju i kształtu gospodarki leśnej, wspierało ją wiedzą i doświadczeniem swoich członków. Tak jest również i teraz.

W szeregach Towarzystwa działają leśnicy- naukowcy i praktycy. Członkami PTL mogą być również, i są, ludzie zainteresowani lasem, lecz nie związani z nim zawodowo. Do Polskiego Towarzystwa Leśnego należą oprócz leśników reprezentanci innych zawodów. Szeregi Towarzystwa otwarte są dla każdego, komu nie jest obojętny los i stan polskich lasów.

- Jednym z podstawowych zadań Towarzystwa jest inicjowanie badań naukowych na potrzeby leśnictwa oraz powiązanie nauki z praktyką czyli efektywne wdrażanie najcenniejszych rozwiązań do praktyki. Polskie Towarzystwo Leśne bierze czynny udział w toczących się dyskusjach nad przyszłym kształtem gospodarki leśnej, m.in. W opracowywaniu założeń strategii rozwoju lasów, założeń polityki leśnej i sposobów ochrony zasobów leśnych – wyjaśnia Karolina Fiutak-Łachowska, St.Specjalista Służby Leśnej ds. Ochrony Lasu w Nadleśnictwie Gniezno. - Innym priorytetowym zadaniem jest popularyzacja wiedzy leśnej, zarówno wśród samych leśników, jak i w całym społeczeństwie. Tradycyjną formą tej działalności są wykłady, odczyty, zebrania dyskusyjne, konferencje i wydawnictwa poświęcone różnorodnym problemom lasów i leśnictwa. Centralnym punktem działalności wydawniczej Towarzystwa jest czasopismo „Sylwan”. Staraniem PTL wydawane są również inne opracowania i materiały związane z leśnictwem - dodaje.

Polskie Towarzystwo Leśne rozwija współpracę z podobnymi organizacjami za granicą, uczestniczy w wymianie myśli i doświadczeń między ośrodkami naukowymi oraz reprezentuje polskie leśnictwo za granicą. PTL od wielu lat jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Towarzystwo stoi na straży kultury i tradycji polskiego leśnictwa oraz jednoczy środowisko leśników w całym kraju.
Obecnie Towarzystwo liczy ponad 5500 członków zgrupowanych w 20 oddziałach. Prace są prowadzone w 7 komisjach problemowych i 3 funkcjonalnych rozwijających swoją działalność we współpracy z oddziałami terenowymi. Zarząd Główny Towarzystwa Liczy 29 osób.

W programie jutrzejszego dnia członkowie PTL odbędą sześć sesji terenowych po Wielkopolsce. Jedna z nich zatytułowana „Szlakiem Pierwszych Piastów” powiedzie po powiecie gnieźnieńskim a w jej trakcie leśnicy zobaczą Muzeum Początków Państwa Polskiego, Wzgórze Lecha, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy a także pałace, dwory i ogrody Pojezierza Gnieźnieńskiego (ich historię opowie im Karol Soberski, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii). Zjazd zakończy się w piątek.

1 komentarz

  • pomysłodawca
    pomysłodawca środa, 06, wrzesień 2017 14:23 Link do komentarza Raportuj

    Czy wszyscy ci LEŚNICY byli zakwaterowani w naszym seminarium duchownym ? Jeżeli tak to cieszę się ogromnie, że tak wspaniale są wykorzystywane te wielkie zabudowania.

    A może by z części Seminarium Duchownego, wydzielić jeszcze część pomieszczeń na Schronisko Młodzieżowe Wtedy Miasto ze Starostwem przestałoby się sprzeczać, kto ma je w Gnieźnie prowadzić !

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.