http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O co chodzi z tym paliwem?

Wyróżniony O co chodzi z tym paliwem?

Czy litr paliwa w Polsce zdrożeje na jesień o 20 groszy? O tym dziś dyskutuję nie tylko polscy parlamentarzyści, bo także zwykli obywatele, których nowa opłata dotknie najbardziej. Wprowadzanie nowej opłaty drogowej w cenie paliwa, w ocenie działaczy Nowoczesnej jest złym pomysłem, na który ich partia odpowiada innym możliwym rozwiązaniem. Działacze partii opozycyjnej skrytykowali ponadto rządzące ugrupowanie za sposób wprowadzania pod obrady tej ustawy.


Sejm debatuje właśnie nad ustawą mającą wprowadzić nowa opłatę drogową, z której miałyby być finansowane drogi samorządowe. W tym samym czasie działacze Nowoczesnej w Gnieźnie zwołali własną konferencję prasową, podczas której pomysł projektu jednoznacznie skrytykowali. - My od samego początku naszej działalności publicznej powtarzamy, że Polską można rządzić dwa razy lepiej za te same pieniądze. Jak najbardziej trzeba zwiększać wydatki na drogi, szczególnie te gminne i powiatowe, ale nie może to się odbywać poprzez kolejną opłatę z portfeli Polaków – zauważa Artur Kuczma, który wskazuje, w kogo uderzy najmocniej nowa ustawa, pod której projektem są podpisy gnieźnieńskich posłów Prawa i Sprawiedliwości, tj. Zbigniewa Dolaty oraz Krzysztofa Ostrowskiego. - Kto zapłaci najwięcej? Przy każdym tankowaniu, takim standardowym, gdzie płacimy 100 złotych, to do tego dojdzie nam teraz każdorazowo 5 złotych na tę nową opłatę. Najbardziej ucierpi jednak na tym branża transportowa, bo mamy również wyliczenia, które wskazują, że transport ciężarówką, która wypala rocznie ok. 39 tys. oleju napędowego, to jest wzrost kosztów użytkowania takiego pojazdu o ok. 10 tysięcy złotych na rok przy jednym samochodzie, a jeśli firma posiada 10 takich samochodów, to będzie kwota ok. 100 tysięcy złotych rocznie – wylicza A. Kuczma.

Co proponuje Nowoczesna? Rozwiązanie jest gotowe, jak mówi asystent posłanki Pauliny Hennig-Kloski z Gniezna. - Nie potrzebna jest żadna nowa opłata drogowa, tym bardziej, że PiS chwali się coraz większymi wpływami do budżetu centralnego, a szczególnie z tytułu odprowadzania VAT-u od sprzedaży paliw. Proponujemy wydzielenie w Krajowym Funduszu Drogowym osobną pulę na drogi gminne i powiatowe, bo dziś tylko 18 proc. wpływów z tej akcyzy idzie na drogi i to jest rocznie 6 miliardów z 30 miliardów z całego podatku akcyzowego, plus opłata paliwowa 5 miliardów, co daje łącznie 11 miliardów na poprawę stanu dróg. Proponujemy, by od stycznia 2018 roku zwiększyć ten udział w wydatkach z 18 proc. do 50 proc. bez wprowadzania nowej opłaty – ogłasza A. Kuczma.

Jak podkreśla w części dalszej swojej wypowiedzi, partia rządząca nie po raz pierwszy wprowadza nowe obciążenia podatkowe. - Możemy jeszcze wspomnieć o kilku podatkach, które PiS zdążył w ciągu ostatniego roku wprowadzić, to jest: podatek bankowy, wzrost składek OC, wyższy ZUS od początku tego roku, opłata przejściowa ze energię, podniesienie cen energii elektrycznej z tytułu kosztów polityki klimatycznej i modernizacji elektrowni, podatek handlowy, który co prawda jest zawieszony decyzją prezydenta do 1 stycznia po interwencji Komisji Europejskiej i oczywiście nieobniżenie stawki podatku VAT z 23 proc. do 22 proc. Zapowiadana jest także opłata audiowizualna, podatek od wody, podatek węglowy i wyższa akcyza na używane samochody – dodaje A. Kuczma.

Przypomnijmy, że pod tym poselskim wnioskiem projektu ustawy swoje podpisy złożyło 65 posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym cała piątka posłów z okręgu wyborczego nr 37, co dziwi bardzo Piotra Szczepańskiego z Nowoczesnej. - To jest projekt, który bardzo przecież bulwersuje opinię publiczną. Nie ma tak jednak głównych konstruktorów tej ustawy, bo nie widzimy tutaj podpisów Jarosława Kaczyńskiego czy Beaty Szydło. Nie dziwi mnie moment, w którym zostaje wprowadzana ta nowa opłata dodatkowa, bo jest cały rok przed wyborami samorządowymi i to jest typowa kiełbasa wyborcza – komentuje P. Szczepański.

Dziwi go jednak zupełnie coś innego. - To jest zapis dotyczący całego kryterium rozdzielania tych środków, i który mówi, że 80 proc. mogą być dofinansowania te drogi w samorządach, gdzie średnia dochodu na mieszkańca jest poniżej 50 proc. średniej krajowej, są to w większości samorządy, którymi zarządza na wschodzie naszego kraju PiS, a na zachodzie wszystkie samorządy mają powyżej 50 proc. dochodu. Czyli do nas, do Wielkopolski przyjdzie ewentualnie ta pula mniejsza, więc mnie dziwi tym bardziej, dlaczego podpisywali ten projekt wszyscy posłowie z 37. okręgu konińsko-gnieźnieńskiego – podsumowuje.

Działacze partii opozycyjnej skrytykowali ponadto rządzące ugrupowanie za sposób wprowadzania pod obrady ustawy, o której dziś dyskutuje cała Polska. - Jeżeli jest to projekt poselski, a to przecież oznacza, że on nie podlega już dalej żadnym konsultacjom społecznym, a więc dostajemy odpowiedź, dlaczego właśnie w taki sposób to nowa ustawa jest zgłaszana – dopowiada P. Szczepański.

Sejmowe głosowanie nad nową ustawą jest przewidziane na godziny popołudniowe.

2 komentarzy

 • Marek
  Marek poniedziałek, 17, lipiec 2017 22:17 Link do komentarza Raportuj

  I co ? Sprawdziły się moje przewidywania. Prawda ?!!

 • Marek
  Marek poniedziałek, 17, lipiec 2017 08:48 Link do komentarza Raportuj

  LUDZIE !! Czytajcie miedzy wierszami . Ta PODWYŻKA PALIWA to tylko zasłona dymna zrobiona przez Kaczyńskiego. To jest znakomity polityk. By dać społeczeństwu i MEDIOM zastępcy temat wakacyjny "wypuścił" Posła Dolatę przed kamery by ten wzburzył wszystkich do czerwoności. A , że wiedział, ze Dolata w swoim mieście nie jest za bardzo lubiany wobec tego jeszcze bardziej się do tego "manewru informacyjnego nadawał. A poco to całe zamieszanie ? By za miesiąc z tego tematu, przed kamerami ZREZYGNOWAĆ, BY POLACY ZOBACZYLI JAK RZĄD PiS JEST ROZSĄDNY I JAK SŁUCHA WYBORCÓW. Przez tą całą wrzawę na temat podwyżki paliwa rząd "PRZYKRYJE" trochę zmianę ustawy o sądach. Bo ona musi przejść przy jak najmniejszym sprzeciwie społecznym .Bo ona tu i teraz jest teraz najważniejsza !!!!!!
  Bo Sądy rzeczywiście w bardzo wielu przypadkach ŹLE PRACUJĄ i trzeba je zreformować. A KASTA SĘDZIOWSKO- PROKURATORSKO- SADOWNICZA, jest niesamowicie mocna i potrzeba nawet takiej wielkiej zasłony dymnej, by ją choć trochę naprawić !!! Proszę się więc nie ekscytować się podwyżkami cen paliwa, bo ich nie będzie. Przynajmniej nie z powodu ustawy PiS.
  PODZIWIAJCIE LEPIEJ TALENT AKTORSKI POSŁA DOLATY !!!!
  Jest w tym wypadku GENIUSZEM AKTORSKIM. I w dodatku bardzo odważnym, bo inni bali by się narazić na wielką krytykę ze strony MEDIÓW I lokalnej społeczności. On bez mrugnięcia okiem wygłosił napisaną dla niego kwestię, jak by kończył najlepsza szkołę aktorską .
  BRAWOOOOOO !!!! Panie Pośle.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.