http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wypracować system, który będzie wygodny dla mieszkańca”

Wyróżniony „Wypracować system, który będzie wygodny dla mieszkańca”

Dziś w Gnieźnie zorganizowano XII Międzynarodowe Forum Gospodarowania Odpadami, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla firm z tej branży. Pierwsze dwa dni będą wypełnione prelekcjami  różnych naukowców i specjalistów, którzy badają tematy związane z gospodarowaniem odpadami. Ponadto goście zostaną oprowadzeni po zbudowanym przed dwoma laty Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.


Pierwsze tego typu forum zostało zorganizowane w 1995 roku i od tego czasu odbywa się regularnie co dwa lata. Po raz drugi konferencję zorganizowano w Gnieźnie. Spotkanie je uczestników jest przewidziane do środy. - W imieniu miasta na tej konferencji wypowiada się spółka komunalna, która zajmuje się usługami „śmieciowymi” i ochroną środowiska, a więc spółka URBiS, która jest współorganizatorem tej trzydniowej konferencji – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Najważniejszymi problemami, które zostaną poruszane w czasie jednej z dyskusji, są jego zdaniem wszystkie zagadnienia związane z nowym systemem segregowania. - Dziś mamy system trójstrumieniowy, a od roku następnego będzie wprowadzony pięciostrumieniowy, z tymi nieszczęsnymi kubełkami do BIO. Myślę, że dziś na tej sali, zarówno ci, którzy są operatorami tych systemów, ale również ci, którzy dostarczają poszczególnych elementów i fakcji do RIPOK-ów, PSZOK-ów, będą na ten temat rozmawiali i mam nadzieję, że to pomoże również nam, jako miastu podjąć decyzję, jak tę całą politykę śmieciową na rok przyszły ustawiać, żeby po pierwsze było to zgodne z rozporządzeniem i po drugie, żeby było to z korzyścią dla naszych mieszkańców, by taryfy nie musiały rosnąć – zauważa T. Budasz.

Pierwszej części konferencji przysłuchiwali się dziś także gnieźnieńscy parlamentarzyści, pracownicy wydziałów ochrony środowiska z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz działacze lokalnych organizacji, które działają na rzecz ochrony środowiska, m. in. Polski Klub Ekologicznego. - Gospodarka odpadami to jest temat obecnie bardzo gorący, ze względu na dyspozycje, oczekiwania Unii Europejskiej. W krótkim terminie musimy osiągnąć warunki do gospodarowania w obiegu zamkniętym, co oznacza, że sto procent surowców praktycznie będzie musiało zostać poddane recyklingowi. Oczywiście jest to perspektywa roku 2030, ale to wcale nie są takie odległe terminy, bo już w 2020 roku musimy uzyskać 50 procent recyklingu i są to tak ambitne zadania, że bez pełnej mobilizacji wszystkich uczestników, od producentów opakowań, poprzez producentów odpadów, tj. nas samych i firmy przetwarzające te odpady na nowe surowce, aż po rządzących i zarządzających. Wszyscy muszą tu wykazać pewną aktywność, żeby to było osiągalne, bo jeżeli to się nam nie uda, to konsekwencją będą kary i wyższe opłaty – uważa Edmund Młodzikowski, prezes URBiS.

Najważniejsze jednak jest skuteczne namówienie społeczeństwa, jako całości do uczestnictwa w tym systemie. - Ten system nie będzie działał, jeśli nie będzie interakcji, to jest budowane dla mieszkańców i stąd musi być wygoda techniczna, możliwość dostępu oraz skuteczna informacja o tym, co i jak robić, to jest bardzo istotne, tylko współpraca społeczeństwa może dać wyniki i efekty – podkreśla dr inż. Piotr Manaczarski z Politechniki Warszawskiej, który tłumaczy, dlaczego taka interakcja jest trudna do osiągnięcia. - Jest już to pierwsze pokolenie zmiany, bo młodzież bardzo łatwo podchodzi do tego systemu selektywnej zbiórki, nie ma z tym żadnego problemu, zarówno mentalnego, jak również edukacyjnego. Jest oczywiście kwestia osób starszych, którzy mają już pewne przyzwyczajenia, ale wbrew pozorom, te osoby starsze są dużo bardziej zdyscyplinowane i tu dopiero odpowiednie dotarcie z informacją daje efekty. To potrwa, bo kraje Niemcy i Austria, które są pojmowane przez nas, jako lepiej pod tym względem zorganizowane, długo wdrażały ten system edukacyjny – dopowiada.

- Ja nie widzę jednak w tym problemu. To jest tylko kwestia, żeby wypracować system, który będzie wygodny dla mieszkańca, czyli taki, który nie będzie sprawiał zbyt dużej uciążliwości. Uświadamianie, to też skuteczne przekazywanie tych informacji, co i jak się dzieje z tymi selektywnie zebranymi odpadami, jak również poprzez bodziec finansowy, tzn. zmniejszanie opłat, tylko tyle, że to powinno być dość jednoznacznie odbierane. Musi być i możliwość kontroli, żeby nie było takiego odczucia, że wszyscy i tak płacą mniejszą stawkę, ale tylko niektórzy są zaangażowani w selektywne zbiórki – dodaje P. Manczarski.

Jutro goście konferencji odwiedzą gnieźnieński Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie, a później podczas kolejnego wykładu obiekt zostanie omówiony, jako przykład dobrze zrealizowanej inwestycji. Uczestnicy forum mają też wybrać się do Poznania, gdzie obejrzą funkcjonowanie tamtejszej spalarni.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.