http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowy sprzęt dla gnieźnieńskiego szpitala

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej gnieźnieńskiego szpitala otrzymał nowy analizator parametrów krytycznych. Zakupione ze środków budżetu miasta Gniezna urządzenie kosztowało 64,8 tys. zł. Sprzęt, który dziś przekazał prezydent Tomasz Budasz umożliwi szybie wykonanie badań krwi na intensywnej terapii oraz oddziale ratunkowym.


– To urządzenie, które pomaga w bardzo krótkim czasie, dosłownie w ciągu kilku minut, wykonać kilka podstawowych badań laboratoryjnych, które mają pomóc w ocenie pacjenta, jak nazwa mówi krytycznie chorego, pacjenta w stanie zagrożenia życia. Pozwala to na szybką ocenę, jaka jest jego morfologia, poziom glukozy, elektrolitów, gazometria, poziom mleczanów. Szczególnie cieszę się, z możliwości oznaczenia układu krzepnięcia – mówi Jaromir Dziel, ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. – Dzisiaj mamy coraz częściej do czynienia z pacjentami, którzy biorą leki przeciwkrzepliwe z powodu chorób serca, chorób neurologicznych, leki, które mają zapobiegać zawałowi, udarowi, które maja obniżać krzepliwość krwi, żeby nie dochodziło do zatorowości. Ale jeśli dojdzie do naruszenia ciągłości naczynia, taki człowiek ma uraz, czy wypadek lub jest operowany, to wtedy może się wykrwawić. Dlatego konieczne jest szybkie oznaczenie układu krzepnięcia. Do tej poru to był dla nas duży problem . Zwłaszcza na dyżurach – dodaje.

Z czego wynikał ten problem? Otóż krew pobrana na oddziale, który mieści się w szpitalu przy ulicy 3 maja musiała być przewożona karetką do szpitala przy ulicy świętego Jana, co niejednokrotnie zajmowało nawet do dwóch godzin. – Dzisiaj w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie zbadać układ krzepnięcia za pomocą testów paskowych. Po pobraniu krwi z żyły możemy od razu dokonać oceny i ewentualnie zadziałać, żeby bezpiecznie chorego przeprowadzić przez operację, odwrócić krwawienie – podkreśla J. Dziel. Jak przyznaje Krzysztof Bestwina, p.o. dyrektora gnieźnieńskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, szpital nieustannie musi inwestować w sprzęt. Nie tylko w zakup nowych urządzeń, ale też utrzymanie, naprawę, czy doposażenie już posiadanych. – Same tylko przeglądy i różnego rodzaju naprawy, które są niezbędne dla sprzętu, który posiadamy to są setki tysięcy złotych rocznie dla naszego szpitala. To są ogromne koszty. Musimy je co roku ponosić. Natomiast na pewno zakupienie nowej aparatury powoduje, że uzyskujemy okres gwarancji. Przez okres kilku lat jesteśmy pozbawieni konieczności ponoszenia kosztów związanych z serwisem – mówi Krzysztof Bestwina. Dodaje, że jeszcze w tym roku Oddział Intensywnej Opieki Medycznej zostanie przeniesiony, a jego miejsce przejmie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Powoduje to konieczność zakupienia dodatkowego sprzętu i łóżek dla tego, poszerzonego oddziału. – W tym roku zamierzamy też kupić wideogastroskopy i wideokolonoskopy. Sporo zakupów przed nami w tym roku, a lata następne to jak wiadomo dalsze inwestycje – dodaje dyrektor szpitala.

– Miasto od wielu lat włącza się w pomoc dla szpitala powiatowego poprzez zakup sprzętu, który jest niezbędny dla leczenia naszych mieszkańców – mówi prezydent Tomasz Budasz. – Uważam, że zdrowie i życie mieszkańców jest bezcenne. Mimo, że jest to zadanie własne powiatu, miasto powinno włączać się w działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa zdrowia. Dlatego, oprócz tego sprzętu, zabiegamy w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji o zapewnienie środków finansowych na wyposażenie szpitala. To jest jedno z priorytetowych zadań ,które czeka nas w tym roku – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.