http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rolnicy zagłosują na siebie

Ostatni czas obfituje w wydarzenia wyborcze. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich, ale rolnicy myślą już o swoich wyborach, które odbędą się w ostatnia majową niedzielę. Z apelem o udział w tych wyborach i wzięcie większego udziału w pracach Izb Rolniczych zwrócili się dziś do rolników zarówno sami rolnicy, jak i władze powiatu. Spotkanie nie tylko miało na celu agitację ale faktycznie wiodącym był temat wyborów do Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej.


O znaczeniu Izb Rolniczych a przede wszystkim o potrzebie ożywienia środowisk rolnych mówił na wstępie witając gości wicestarosta Jerzy Berlik. Natomiast o samych kompetencjach i pracach delegatów Wielkopolskiej Izby Rolniczej mówił z doświadczenia przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie Zbigniew Stajkowski.

- Apelujemy do rolników o większy udział w wyborach, z racji na rozbicie naszego środowiska i aby odebrać argumenty stron z którymi siadamy do rozmów, które niejednokrotnie mówią że skoro przedstawicieli Izb Rolniczych wybiera tak nikły procent to nie jesteśmy w pełni reprezentatywni. Przy takich rozmowach z partnerami, niezależnie od tego, czy to ministerstwo czy komisja rolnictwa, można mówić o reprezentowaniu naszego środowiska, ale skromny udział rolników w wyborach jest źle postrzegany przez naszych partnerów. Prawda jest taka, że gdyby głosowało więcej rolników, to dla naszych rozmówców oznaczałoby, że coś znaczymy w terenie, a wtedy rozmowy często byłyby inne. Bylibyśmy siłą nacisku – powiedział nam Zbigniew Sajkowski.

O potrzebie udziału w wyborach do Izby Rolniczej mówił także starosta Berlik uzasadniając dzisiejsze spotkanie. - Tylko liczny udział rolników w wyborach sprawi, że Izba będzie traktowana poważnie przez inne instytucje rządowe i samorządowe. Zależy nam na tym, aby frekwencja była duża, bo poprzednie wybory miały dość niską frekwencję. Moim zdaniem świadczy to nie tyle o Izbie co właśnie o rolnikach, którzy w ten sposób pozostawiają wiele spraw samym sobie, a mając moc głosu, nie wykorzystują tego – argumentował wicestarosta Jerzy Berlik.  

Podczas spotkania dokonano podsumowań IV kadencji Powiatowej Izby Rolniczej. Działającym w ramach Izby rolnikom wręczono podziękowania Piotra Walkowskiego pełniącego funkcję prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Za działalność społeczną dziękowała także starosta Beata Tarczyńska, która ponowiła apel o liczny udział w wyborach do Powiatowej Izby Rolniczej. Przypomnijmy, że 31 maja zgodnie z obowiązującymi przepisami, wybory do rad powiatowych izby rolniczej przeprowadzają: komisja wojewódzka wybrana przez ustępujące walne zgromadzenie spośród członków Izby, komisje okręgowe powołane przez komisję wojewódzką spośród członków Izby. W skład komisji nie mogą wchodzić osoby kandydujące w wyborach do rady powiatowej oraz ich najbliższa rodzina (wstępni i zstępni). Osoby wchodzące w skład komisji pełnią swoje funkcje honorowo. Wybory to dla Izby ogromne przedsięwzięcie organizacyjne – w ich przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowanych jest blisko 1.600 osób w całej Wielkopolsce. Dzień głosowania przypada na dzień wolny od pracy (niedziela). Głosowanie w wyborach odbywa się bez przerwy między godziną 8.00 a 18.00 w lokalu komisji okręgowej lub obwodowej, zwanym potocznie lokalem wyborczym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.