http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W 77. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę....

Wyróżniony W 77. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę....

Przed budynkiem Nadleśnictwa Gołąbki znajduje się obelisk z pamiątkową tablicą, który poświęcono – 17 września 1994 r. - pamięci bohaterów Armii Krajowej. Ufundowany przez społeczeństwo regionu, zbudowany dzięki zabiegom Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Samodzielnego Oddziału AK Obwodu Pałuk 315. Okazały kamień na płycie dumnie świadczy o historii bohaterów tej ziemi. Na jego czole przytwierdzono okolicznościową tablicę z napisem „Żołnierzom Samodzielnego Oddzielnego Oddziału Armii Krajowej Obwodu Pałuk 315. Partyzantom lasów Nadleśnictwa Gołąbki i współdziałającym z nimi mieszkańcom - w hołdzie Rodacy".


Corocznie odbywają się tu okolicznościowe obchody, spotkania działaczy, kombatantów, okolicznych mieszkańców. W tym roku uroczystość odbyła się w 77. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Na skwerze przy budynku Nadleśnictwa, w sąsiedztwie pomnika, zebrała się spora grupa uczestników. Przybyłych gości, pracowników i mieszkańców regionu przywitał Marek Malak Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki. Pośród oficjeli wymienił osoby reprezentujące Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Żninie, samorządy, lokalne władze, osoby duchowne, funkcjonariuszy miejscowej Policji. Następnie oddał głos współgospodarzowi uroczystości - Franciszkowi Szafrańskiemu, Prezesowi Żnińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, który poprowadził dalszą część spotkania.

Zgodnie z przyjętym programem odprawiona została msza polowa koncelebrowana przez ks. Ryszarda Zwolana - Proboszcza Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ryszewku wraz z ks. kanonikiem Franciszkiem Misiewiczem, proboszczem kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wenecji. Sprawowana była w intencji dziękczynnej, za cały Kościół, wiernych i wszystkich zebranych.

Po eucharystii uczestnicy przeszli pod pomnik, w szyku stanęły poczty sztandarowe, za nimi zaproszeni goście, pracownicy Nadleśnictwa i mieszkańcy okolicznych miejscowości. W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele lokalnych samorządów a także reprezentujący liczne instytucje i placówki szkolne, Policje, Straż Pożarną. Obecnych było 14 pocztów sztandarowych, w tym reprezentujące Nadleśnictwo Gołąbki, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg w Żninie, ZSP im. Jana Pawła II w Kościelcu,  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie, Szkołę nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie, Gminę Żnin, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gościeszyna,  Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika, Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Społecznych „Trójka" im. Armii Krajowe w Żninie, Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. M. Kopernika w Rogowie.

W kolejnym punkcie uroczystości, głos zabrał przedstawiciel Okręgowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Żninie Pan Szafrański Franciszek. W swym wystąpieniu podkreślił pełne ofiar losy bojowników o Polskość. Bolesna ofiara Polaków walczących na wszystkich frontach, ogromna danina krwi, nie przyniosły upragnionej wolności. Od Syberii, poprzez Europę, Azję, Bliski Wschód i Afrykę, rozsiane są groby poległych żołnierzy, którzy dziś zasługują na naszą modlitwę i pamięć. Przybliżył też czasy bardziej współczesne, wydarzenia związane z niedawnym pogrzebem Żołnierzy Wyklętych „Inki" i „Zagończyka". Piękny przykład patriotyzmu dla młodego pokolenia.

Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i wiązanki, zapalili ozdobne znicze, pomnik przybrany został licznymi wieńcami. Na koniec uroczystości Nadleśniczy podziękował wszystkim za udział, zwrócił się do zebranych z wdzięcznością za obecność.

Po zakończeniu oficjalnego programu odbyło się spotkanie uczestników patriotycznej manifestacji, członków Światowego Związku Żołnierzy AK i zaproszonych gości z pracownikami Nadleśnictwa Gołąbki. Zwłaszcza cenny był udział uczniów, młodych członków pocztów sztandarowych, zainteresowanych wojennymi losami leśników i mieszkańców regionu. Mogli się przekonać, że podobne uroczystości są najlepszą okazją, żeby poznać prawdę historyczną. Przekazywane w ten sposób patriotyczne postawy i wiedza o tamtych wydarzeniach powinny być cenną nauką dla kolejnych pokoleń Polaków. Przy kawie i ciastkach szybko nawiązały się dobre relacje, młodzież z zainteresowaniem wysłuchiwała wspomnień i opowieści weteranów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.