http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prezydent Andrzej Duda już po raz trzeci w Gnieźnie!

Wyróżniony Prezydent Andrzej Duda już po raz trzeci w Gnieźnie!

Gniezno odwiedził dzisiaj Andrzej Duda, który wziął udział w ponadgodzinnym spotkaniu z mieszkańcami. Prezydent Polski tłumaczył, na czym polega tzw. dobra zmiana, którą reklamuje się ekipa obecnie rządząca w Polsce. Potem przyszedł czas na bliskie spotkania z pojedynczymi obywatelami oraz mnóstwo uścisków rąk i wspólnych zdjęć.


W czwartek mieszkańcy Gniezna mieli niecodzienną okazję spotkać się z Prezydentem Polski – Andrzejem Dudą, który odwiedził nasze miasto na zaproszenie starosty Beaty Tarczyńskiej. Pierwszy obywatel naszego kraju przybył o godz. 17.00 na Rynek w Gnieźnie, gdzie został owacyjnie powitany przez ok. 1,5 tysiąca gnieźnian. - To jest moja trzecia już w tym roku wizyta w Gnieźnie. Te dwie pierwsze związane były z dwoma wydarzeniami, które to u państwa w mieście miały miejsce. Dzisiaj jestem w Gnieźnie dla państwa i to ja dziękuję za to, że zechcieliście poświęcić kawałek tego czwartkowego popołudnia, żeby się ze mną spotkać – powiedział na początku swojego wystąpienia Andrzej Duda. Dodaje, że bardzo sobie ceni Gniezno jako historyczną Pierwszą Stolicę Polski. - Wierzę w to, że w Gnieźnie, jako w tym miejscu, gdzie w praktyce narodziła się polska państwowość jest taka specyficzna siła, z której powinniśmy wszyscy czerpać – zauważa.

Prezydent pozwolił sobie też na odrobinę poczucia humoru na temat Chrztu Polski. - Spierają się historycy na temat tego, gdzie był w końcu ten chrzest, czy na Lednicy, czy w Poznaniu. Jest jednak i taka grupa historyków, którzy uważają, że nawet jeśli w Gnieźnie nie ma babtysterium i nie zostało do tej pory odkryte, to nie wykluczone, że Chrzest Polski nastąpił po prostu w jeziorze. Nie ulega wątpliwości, że Gniezno jest kolebką polskiej państwowości. Ja mówię to z trudem, jako krakowianin, ale przyznaję, że tak właśnie było – żartuje Prezydent Polski.

Chwilę później mówi już jednak bardzo poważnie. Chwali pozytywne skutki wprowadzonego kilka miesięcy temu Programu 500+ i zapowiada następne programy prorodzinne. Stara się w pewnym momencie wyjaśnić, na czym polega hasło tzw. dobrej zmiany, którą reklamuje się ekipa obecnie rządząca w Polsce. - Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć: ja i polski rząd oraz obecna większość parlamentarna mamy dwa podstawowe cele. Z jednej strony to jest wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju, a więc wzmocnienie polskiej armii, jej modernizacja i wzmocnie naszej pozycji w ramach NATO, co już się dzieje. Drugim bardzo ważnym elementem jest podniesienie poziomu życia obywateli w naszym kraju, żeby Polakom żyło się lepiej i żeby rodziny nie musiały się martwić każdego miesiąca o to, jak związać koniec z końcem. To nie jest normalna sytuacja, gdy rodzice muszą brać pożyczkę w banku, żeby kupić dziecku wyprawkę do szkoły, bo nie stać ich na spokojne wyekwipowanie swoich dzieci do szkoły – twierdzi Andrzej Duda.

- Przed nami proszę państwa dalsze zadanie, tj. bardzo ważny program, który będę realizował wspólnie z rządem: Program Mieszkanie + i wierzę, że to wdrożymy i że to znacząco poprawi sytuację mieszkaniową w naszym kraju. Nie ma co się czarować, ale jeśli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców, to jesteśmy w absolutnym europejskim ogonie. To zaledwie 363 mieszkania na 1000 osób. Jest to beznadziejny wynik, jak na standardy europejskie. Mamy mieszkania o połowę mniejsze niż u naszych zachodnich sąsiadów. Oczywiście ktoś powie, że Niemcy są najbogatszym społeczeństwem w Europie. To prawda, ale to jest także wielkie zadanie dla nas i dla polskich władz, żeby tę sytuację poprawiać – puentuje Prezydent Polski.   

Andrzeja Dudę przywitała na Rynku w Gnieźnie także starosta Beata Tarczyńska: - To ważny i historyczny dla naszej społeczności dzień. Dziękuję za przyjęcie zaproszenie, za szacunek i sympatię okazaną mieszkańcom Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. To właśnie ta ziemia usłana jest pomnikami minionych czasów świadczącymi o wyróżniającej roli naszego regionu w kształtowaniu się polskiej państwowości – przypomniała B. Tarczyńska.

Prezydent Polski długo potem ściskał ręce tutejszym mieszkańcom, a także rozdawał autografy, rozmawiał i pozował do zdjęć. Po wiecu na Rynku udał się na zamknięte spotkanie, które odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie przy ul. Jana Pawła II. Tam rozmawiał z lokalnymi politykami i działaczami Prawa i Sprawiedliwości.  

To już trzecia w tym roku wizyta Andrzeja Dudy w Gnieźnie. Prezydent gościł w Pierwszej Stolicy Polski 11 marca podczas inauguracji trzydniowego Zjazdu Gnieźnieńskiego. Miesiąc później, 16 kwietnia wraz z małżonką brał udział w uroczystej mszy świętej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą odprawiano w gnieźnieńskiej katedrze. Pierwotnie miało dojść do jeszcze jednego przyjazdu głowy państwa wraz z Pierwszą Damą na Zjazd Dużych Rodzin, który odbywał się także w naszym mieście w połowie czerwca, ale do tej wizyty ostatecznie nie doszło.

7 komentarzy

 • Uśmiechnij się
  Uśmiechnij się piątek, 19, sierpień 2016 00:43 Link do komentarza Raportuj

  Co do nagłośnienia to faktycznie było bardzo ,,chyba,, niedopracowane . Również Pani Starosty nie słyszałam , a byłam bardzo blisko .Całe spotkanie bardzo miłe . Ale z Prezydentem Andrzejem Dudą nie mogło być inaczej .

 • Stanisław Makowski
  Stanisław Makowski piątek, 19, sierpień 2016 00:11 Link do komentarza Raportuj

  A ja dodam, że wiele osób nie wiedziało, że prezydent w Gnieźnie będzie....

 • Janina z Grzybowa
  Janina z Grzybowa czwartek, 18, sierpień 2016 23:23 Link do komentarza Raportuj

  Interesuje mnie, czy nagłośnienie to był świadomy sabotaż, czy jedynie ignorancja. Nie słyszałam pani starosty wcale, a pana Prezydenta prawie wcale. Czy to aby nie świadome działanie panów z STD? Tu naprawdę ktoś powinien stracić robotę. Do tego pan akustyk w krótkich portkach. Wstyd. Pani starosto czy zrobi pani porządek wreszcie w tym przybytku libertyństwa? Takie partactwo nie miało prawa się wydarzyć!!!

 • Wanda Motylewska
  Wanda Motylewska czwartek, 18, sierpień 2016 22:32 Link do komentarza Raportuj

  Panie Prezydencie dziękuję za możliwość zrobienia sobie z Panem zdjęcia

 • Przemek
  Przemek czwartek, 18, sierpień 2016 22:30 Link do komentarza Raportuj

  Panie Prezydencie dziękujemy, że nas Pan odwiedził to dla nas ważne.
  Tu PO szalało swego czasu a teraz są ....PIS jest górą a Pana osoba wzmacnia :-)

 • Agnieszka Zielińska
  Agnieszka Zielińska czwartek, 18, sierpień 2016 22:27 Link do komentarza Raportuj

  Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu i nie przynosi Polsce wstydu! Brawo Panie Prezydencie na patriotyczną postawę!

 • Obserwator
  Obserwator czwartek, 18, sierpień 2016 22:14 Link do komentarza Raportuj

  Świetne spotkanie! Dziękujemy Panie Prezydencie!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.