http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trybunał Konstytucyjny do likwidacji?

Wyróżniony Trybunał Konstytucyjny do likwidacji?

W dzisiejszy wieczór w restauracji Hotelu Nest z mieszkańcami Pierwszej Stolicy Polski spotkał się Przemysław Wipler, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie wiceprezes partii KORWiN. Podczas krótkiego briefingu przed spotkaniem była okazja chwilę porozmawiać ze znanym politykiem.


Dzisiejsze spotkanie z gnieźnianami zostało poświęcone przede wszystkim bezpieczeństwu państwa, które nie jest przez ustawodawcę dostatecznie zapewniane. - Żyjemy w czasach,  w których porządek wydający się stabilny zaczyna się rozpadać – uważa Przemysław Wipler, wiceprzewodniczący partii KORWiN oraz były poseł. Wymienia szybko trzy powody, które budzą w Polakach obawę i niepokój. - Mamy inwazję całych narodów z Afryki Północnej, bo miliony tych ludzi rocznie nielegalnie wkraczają do Europy. Z drugiej strony mamy cały czas niezakończony konflikt na Ukrainie, który może się w pełnym ogniu rozpalić z bardzo drobnego powodu. Trzeci czynnik, który ma miejsce, to jest rozpad Unii Europejskiej, bo za dwa tygodnie może się okazać, że wiodące państwo może przestać być jej krajem członkowskim, a w kraju tym mieszka milion Polaków korzystających z różnych swobód europejskich, co może uruchomić domino rozpadu całej Europy – wylicza.

Jego zdaniem nastały czasy, aby Polacy zaczęli brać sprawy we własne ręce, a jego partia mimo tego, że stanowi obecnie opozycję pozaparlamentarną stara się działać w kierunku likwidowania pewnych patologii. - Jeżeli zlikwidowano armię z poboru, a nie zbudowano nigdy do końca sprawnie działającej armii zawodowej... jeżeli nie mamy obrony terytorialnej i jeżeli Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem w Europie... jeżeli ludzie chcą bronić się we własnych domach, a później są ciągani po sądach... jeżeli ludzie z premedytacją i bezkarnie mordują innych, są z tego dumni i są potem hospitalizowani w więzieniach, czyli tacy ludzie jak Kajetan P. czy pan Trynkiewicz, to trzeba przedstawić na to jakąś receptę – mówi P. Wipler.

Receptą mają być przedstawione przez partię KORWiN projekty trzech ustaw: - Przedstawiliśmy projekt ustawy o karze śmierci i zbieramy podpisy pod projektem Prawa i Sprawiedliwości z 2004 roku przewidującym przywrócenie kary śmierci dla morderców, którzy z premedytacją zabili człowieka. Zobaczymy, czy PIS zagłosuje za swoim własnym projektem – zastanawia się były poseł tej partii. Drugi projekt zakłada rozszerzenia zakresu prawa do obrony koniecznej. - Mówiący o tym, że jeśli jestem w swoim domu i na swoim terenie, to przeciwko bezprawnemu napadowi powinienem mieć prawo do pełnej samoobrony, bo nie ma tego, że jak się bronię we własnym domu przywrócenia granic obrony koniecznej. Trzeci nasz projekt dotyczy ustawy o broni i amunicji, chciałbym, żeby dzięki temu była także naturalna rezerwa dla wojska polskiego, gdyby coś złego zaczęło się dziać. Ta rezerwa, to ludzie potrafiący strzelać, posługiwać się bronią i mają kulturę jej użytkowania – twierdzi P. Wipler.

Korzystając z okazji, pytamy polityka o ocenę ponad pół roku rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. - Są drobne rzeczy, takie na plus, z których się cieszymy i które sami postulowaliśmy, np. ograniczono możliwość zabierania dzieci z powodu biedy rodziców, byliśmy temu zawsze przeciwni i to jest faktycznie dobra zmiana. Zmieniono przepisy, w wyniku których szeregowcy, którzy w określonym czasie nie uzyskali awansów, to mieli być wyrzucani z wojska, jednak mogą służyć dalej, pomimo tego, ze nie zostali oficerami. To są takie drobne, konkretne, sensowne rzeczy. Bardzo wysoko cenię ponadto działalność pani minister Anny Streżyńskiej na rzecz cyfryzacji usług publicznych, to jest taka kobieta, która wzięła tę stajnię Augiasza i zaczęła ją sprzątać, będą z tego bardzo dobre owoce – prognozuje.

A jakim działaniom większości rządzącej wystawia negatywną ocenę? Kilka wprowadzonych przepisów uważa za szkodliwe dla Polski: - One będą nas bardzo dużo kosztować. Z jednej strony jest to rozdawnictwo pieniędzy, których nie ma. To jest program 500+ cieszący Polaków, ale tak samo dzieci cieszy, że tata wziął pożyczkę w Providencie i były sute święta, ale tydzień później przychodzi smutny pan i mówi oddaj te pieniądze z odsetkami. Druga warstwa problemu to są takie przepisy, które utrudniają ludziom życie. Takim przepisem jest ustawa o ziemi, w wyniku których ja nie mogę kupić w Gnieźnie ziemi, na której chciałbym zbudować fabrykę czy wybudować dom, bo nie jestem rolnikiem mieszkającym tutaj od 5 lat i nie mam co najmniej 25 proc. dochodów z rolnictwa. Ogranicza mnie to, jako przedsiębiorce w tego rodzaju działalności i to jest bardzo złe działanie – dodaje P. Wipler.

Na koniec prosimy jeszcze o skomentowanie zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego, którym posiłkuje się całe środowisko polityczne w Polsce. - Przedstawiliśmy nasz projekt rozwiązania tego konfliktu. Uważamy, że powinna ustawa o Trybunale Konstytucyjnym powinna zostać zmieniona i powinna zostać zmieniona konstytucja w tym zakresie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie Trybunału Konstytucyjnego i tak, jak w Stanach Zjednoczonych powinno się przekazać jego kompetencji Sądowi Najwyższemu. Sprawilibyśmy w ten sposób, że Sąd Najwyższy, który i tak odpowiada za spójność prawodawstwa w Polsce orzekałby w kwestiach konstytucyjnych. To nie politycy czy ludzie wskazywani przez polityków, a wybitni sędziowie spośród najwybitniejszych powinni to robić – komentuje wiceprezes partii KORWiN.

Przemysław Wipler urodził się w 1978 roku w Piekarach Śląskich. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie wykładał przedmiot bezpieczeństwo energetyczne w Collegium Civitas. W latach 2011-2015 pełnił mandat posła na Sejm RP, który uzyskał w okręgu warszawskim. W swojej działalności politycznej należał do następujących ugrupowań: KoLiber, Unia Polityki Realnej, Prawo i Sprawiedliwość, Republikanie, Polska Razem, Kongres Nowej Prawicy. Obecnie jest czynnym politykiem i wiceprzewodniczącym partii KORWiN.

 

 

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.