Logo
Wydrukuj tę stronę

Niechanowo pamięta o wójcie Janie Marciniaku

Wyróżniony Niechanowo pamięta o wójcie Janie Marciniaku

Kompleks Parkowo-Leśny Planty im. Jana Marciniaka – taką nazwę od kilku dni noszą popularne niechanowskie Planty. W rok po śmierci wieloletniego wójta gminy Niechanowo – Jana Marciniaka – jego następca Eugeniusz Zamiar, radni gminy, rodzina J. Marciniaka oraz liczni zaproszeni goście uczcili jego pamięć oraz odsłonili informującą, kto jest patronem niechanowskich Plant.


Tegoroczne, dwunaste już Dni Niechanowa, które zakończyły się kilak dni temu, przejdą do historii ze względu na jedno, ważne dla środowiska tej gminy wydarzenie. Chodzi mianowicie o widoczne uczczenie pamięci wieloletniego wójta tej „różanej” gminy – Jana Marciniaka. - Dzisiaj nadajemy iminie temu Kompleksowi Parkowo-Leśnemu, tym naszym Plantom, imię długoletniemu wójtowi gminy Niechanowo, śp. Jana Marciniaka – zaznacza Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo. - Wiele osób takie sugestie przekazywało aby w ten sposób uhonorować naszego wójta. Ostatnio taką sugestię wysunął pan Ryszard Konieczka z Niechanowa, czy chociażby były radny Czesław Krzywdziński z Cielimowa. Grupa inicjatywna mieszkańców sołectwa Marysin zebrała podpisy, wniosek przekazała Radzie Gminy i Rada kilka miesięcy temu na sesji jednogłośnie podjęła taką uchwałę – dodaje.

Dalej wójt E. Zamiar przedstawił życiorys J. Marciniaka, a Jarosław Olejniczak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Niechanowo odczytał uchwałę dotyczącą nadania Plantom imienia Jana Marciniaka.

Jan Marciniak urodził się 15 grudnia 1936 r. w Małachowie Złych Miejsc. Lata dzieciństwa przypadły na okres okupacji niemieckiej. Ojciec został zabrany do niewoli, a mały Janek wraz ze starszym rodzeństwem pozostali w rodzinnej wsi, gdzie matka pracowała w majątku okupanta. W 1945 r. po wyzwoleniu cała rodzina rodzina powróciła do pracy w gospodarstwie. W tym też roku mając prawie 9 lat Janek Marciniak rozpoczął naukę najpierw w Szkole Podstawowej w Małachowie, a później w Witkowie. Po skończeniu szkoły w 1952 r. z powodu trudnej sytuacji materialnej pozostał w domu, a by pomagać rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. W listopadzie 1962 r. podjął pracę w Spółdzielni Mleczarskiej w Witkowie, gdzie pracował do czerwca 1965r. W roku 1965 podczas wyborów do Sejmu i Rad Narodowych został wybrany Przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Witkowie, funkcję tę pełnił do końca 1972 r. W dni 1 stycznia 1973 r. wraz z powstaniem Gminy Niechanowo Jan Marciniak został powołany na stanowisko Naczelnika Gminy Niechanowo. W 1974r. Ukończył zaoczne technikum Rolnicze w Rokietnicy uzyskując tytuł – technik rolnik. Uchwałą Rady Gminy Niechanowo z dnia 6 czerwca 1990 r. ówczesny naczelnik został wybrany przez Radę Gminy Niechanowo na Wójta Gminy Niechanowo. Funkcję pełnił  aż do przejścia na emeryturę w roku 2002. Jan Marciniak zmarł 12 lutego 2015 roku w wieku 78 lat.

- W czasie długoletniej i nieprzerwanej pracy w Niechanowie dał się poznać jako dobry gospodarz różanej gminy. Do szczególnych jego zasług należą: wybudowanie dróg asfaltowych do wszystkich zabudowań, zwodociągowanie i ztelefonizowanie całej gminy – wymienia E. Zamiar. - Powstanie nowych osiedli mieszkaniowych w Niechanowie i Cielimowie. Za jego kadencji powstała oczyszczalnia ścieków,nowa szkoła i sala gimnastyczna w Niechanowie, wyremontowano  pozostałe szkoły w gminie, pobudowano nowy Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, świetlice wiejskie. Zainstalowano oświetlenia uliczne, pobudowano chodniki. Zadbano także o rozwój rolnictwa poprzez budowę i renowację urządzeń melioracyjnych. Za jego kadencji Gmina Niechanowo została wyróżniona tytułem Mistrza Gospodarności – dodaje.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: wójt E. Zamiar, J. Olejniczak oraz członkowie rodziny J. Marciniaka – Marlena Morawiec, Jarosław Mikołajczak i Andrzej Mikołajczak. Tablicę poświęcił ks. kan. Andrzej Ziółkowski, proboszcz niechanowskiej parafii.

- Na odsłonięcie tablicy przyjechałam z mężem i braćmi oraz ich rodzinami. Wujek był super człowiekiem – powiedziała, nie kryjąc łez M. Morwawiec, siostrzenica wójta J. Marciniaka. - My wujka wspominamy bardzo dobrze. Był naprawdę ciepłym człowiekiem. Mieszkałem z nim do końca jego życia w Małachowie. Był do końca człowiekiem życzliwym i takich ludzi nam potrzeba – mówi J. Mikołajczak, siostrzeniec J. Marciniaka. - Planty odwiedzam bardzo często, bo jestem mieszkańcem Niechanowa. Teraz to miejsce będzie dla mnie jeszcze ważniejsze, bo będzie przypominało nam naszego wujka – dodaje drugi z siostrzeńców A. Mikołajaczak.

Wójt E. Zamiar, który – jak sam przyznaje – był przyjmowany do pracy przez J. Marciniaka, nie kryje radości i wzruszenia w związku z tą uroczystością. - Czuję dzisiaj wielką radość i satysfakcję, ponieważ to był mój szef, bardzo dobry samorządowiec, bardzo dobry człowiek i z całym przekonaniem stwierdzam, że takie uhonorowanie mu się należało – uważa E. Zamiar.

W części artystycznej Dni Niechanowa wystąpiła m.in. Powiatowa Orkiestra Dęta z Gniezna, dzieci i młodzież z przedszkola oraz szkół z terenu gminy Niechanowo oraz chór „Róża”.

Informacjelokalne.pl