http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koncentrujemy się na bezpieczeństwie

Wyróżniony Koncentrujemy się na bezpieczeństwie

Maria Suplicka wójt Gminy Gniezno: – W krótkim czasie wszystkie działania zostały podporządkowane walce z epidemią koronawirusa.


Od ponad dwóch tygodni Urząd Gminy Gniezno pracuje za  zamkniętymi drzwiami. Kontakt z urzędem  odbywa się drogą telefoniczną, mailową, faxem oraz przez platformę E-PUAP. Ponadto przy wejściu do budynku urzędu znajduje się skrzynka, do której klienci wrzucają pisma.

- Jesteśmy  bardzo wdzięczni za wyrozumiałość w związku zamknięciem urzędu - mówi wójt Maria Suplicka. - Jest to bezpieczne dla nas wszystkich, zmniejsza ryzyko zachorowania. Nieprzerwanie,  zarówno w urzędzie, jak i w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej pracujemy. Każdego dnia otrzymujemy  tyle samo spraw co w warunkach otwartego urzędu. Staramy się wszystkie sprawy załatwiać terminowo. Zapraszamy do śledzenia naszych komunikatów na stronie internetowej gminy oraz na facebooku.

Od 1 kwietnia wprowadzono w urzędzie obowiązkowy system organizacji „praca na odległość”.
Część pracowników pracuje zdalnie w domu. Chodzi o to aby  nie została zakłócona płynność prcy urzędu. Gmina Gniezno zakupiła dla każdej jednostki OSP niezbędne środki ochrony m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne. Dwie jednostki OSP Zdziechowa i Modliszewo są przewidziane do dostarczania żywności osobom pozostającym w kwarantannie. Do tej pory takiej potrzeby jeszcze nie było. W ostatnich dniach zakupiono tkaninę i anonimowo, w wolontariacie są szyte maseczki.  - Robimy co możemy aby obronić się przed epidemią – mówi wójt gminy.

Pakiety środków ochrony otrzymali również pracownicy GOPS. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w związku z zamknięciem urzędu podjął szereg działań umożliwiających stały kontakt i monitoring osób wymagających wsparcia. Wypłaty należnych świadczeń następują bez wizyty w urzędzie. Osoby niesamodzielne, samotne bądź niepełnosprawne są objęte stałą opieką. Utworzony został bank rezerwy żywnościowej, z którego już pierwsze osoby otrzymały wsparcie. Pracownicy gminnej opieki społecznej utrzymują kontakt z osobami w kwarantannie.

W tej trudnej sytuacji  gmina chce pomagać przedsiębiorcom, których epidemia zmusiła do zawieszenia działalności. Zamierza zastosować zwolnienia w opłatach czynszu w przypadku umów dzierżawy gminnych nieruchomości. Prawo dopuszcza także odroczenie płatności podatku, rozłożenie na raty, a w szczególnych uzasadnionych przypadkach umorzenie częściowe lub całościowe należności podatkowej. Gmina zamierza indywidualnie podchodzić do wniosków przedsiębiorców i udzielać ulg. Nie ma wątpliwości, że aktualna sytuacja odbije się na obecnych i przyszłych finansach gminy.

Zawieszona jest działalność wszystkich świetlic wiejskich, obowiązuje zakaz przebywania na placach zabaw, siłowniach zewnętrznych i boiskach do odwołania.

- Koncentrujemy się w szczególności na bezpieczeństwie naszych mieszkańców. Na bieżąco informujemy,  uświadamiamy, że zalecenie ZOSTAŃ W DOMU to prewencja przed zakażeniem, to nasz obowiązek względem innych i ochrona dla nas wszystkich. Cieszymy się, że nasi mieszkańcy respektują zalecenia. Pamiętajmy aby nie lekceważyć informacji , okres świąteczny nie jest w żadnym razie czasem na poluzowanie dyscypliny. Nie zapominajmy w tym czasie o osobach samotnych i seniorach. Kierujmy się solidarnością i troską o innych. Odwiedzamy na odległość, telefonicznie przy użyciu innych form komunikacji bez spotkań - mówi Maria Suplicka. - W czasie Świąt Wielkiej Nocy życzę aby był to czas spokoju i nadziei. Życzę wszystkim dużo zdrowia i siły w pokonywaniu nowych wyzwań – dodaje

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.