http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kłecko oddało hołd swoim bohaterom!

Wyróżniony Kłecko oddało hołd swoim bohaterom!

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy zakończyły się dzisiaj wieczorem w Kłecku uroczystości związane z 80. rocznicą Cywilnej Obrony Kłecka. Głównym punktem uroczystości była rekonstrukcja historyczna cywilnej obrony Kłecka w wykonaniu mieszkańców kłeckiej gminy. W obchodach wzięło udział około 2 tysięcy mieszkańców i gości.


Armia niemiecka do Kłecka zbliżyła się 8 września. Tego też dnia doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. Był on pierwszym poległym obrońcą Kłecka. 9 września 1939 roku Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując po drodze wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców, a podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Dowódców obrony aresztowano i także rozstrzelano w październiku prawdopodobnie gdzieś w lasach pod Wągrowcem. Z kolei na Dalkach w Gnieźnie życie stracił inny obrońca Kłecka, tymczasowy burmistrz miasta we wrześniu 1939 r. ks. Maksymilian Koncewicz.

W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, a w 1989 roku na Rynku został odsłonięty pomnik ku czci poległych obrońców Kłecka. Ze względu na swoje bohaterstwo Kłecko często jest nazywane „Wielkopolskim Westerplatte”.

W ramach dzisiejszych uroczystości odbył się m.in. II Bieg Pamięci Obrońców Kłecka oraz otwarto okolicznościową wystawę plenerową a w kłeckim kościele odprawiona została msza święta w intencji cywilnych obrońców miasta.

Zapraszamy na fotorelację z rekonstrukcji.Fot. Aleksandra Soberska

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.