http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jubileusz Muzeum zainaugurowany! Hr. Albin Węsierski upamiętniony!

Wyróżniony Jubileusz Muzeum zainaugurowany! Hr. Albin Węsierski upamiętniony!

Jubileusz 50-lecia istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który będzie obchodzony przez cały 2019 r., został dzisiaj zainaugurowany w Sławnie uroczystą eucharystią pod przewodnictwem ks. abp Józefa Kowalczyka oraz odsłonięciem pamiątkowej tablicy ku czci hr. Albina Węsierskiego (który w 1856 r. wykupił Ostrów Lednicki z rąk pruskich) i jego żony Ludwiki z Kwileckich Węsierskiej.


Dzisiejsze uroczystości w kościele pw. św. Mikołaja w Sławnie w gminie Kiszkowo, zainaugurowały całoroczne obchody 50-lecia działalności Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Przed mszą świętą wotywna celebrowaną przez ks. abp Józefa Kowalczyka, „w intencji wszystkich opiekunów dziedzictwa kulturowego na Ostrowie Lednickim, którzy od 1856 r. zabezpieczali to miejsce dla potomnych oraz twórców Muzeum powołanego w 1969 r. i jego pracowników”, głos zabrał prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor placówki, który przybliżył historię Muzeum.

Następnie do dziejów Muzeum, jak również do postaci hr. Albina Węsierskiego, który w 1856 r. wykupił Ostrów Lednicki z rąk pruskich, ratując tym samym od zniszczenia to ważne dla Polaków miejsce, nawiązał w homilii ks. abp Józef Kowalczyk.

Po zakończeniu eucharystii, uczestnicy uroczystości przeszli do kaplicy bocznej w podziemiach której spoczywa Albin Węsierski i jego żona Ludwika. Tutaj głos zabrał ponownie prof. A. Wyrwa, a po nim dr Jakub Linetty z Archiwum Muzeum na Lednicy, który przybliżył postać Albina Węsierskiego. Następnie nadszedł moment na który wszyscy czekali – odsłonięta została tablica w hołdzie Albinowi Węsierskiemu znajdująca się w rogu tejże kaplicy. Odsłonięcia dokonali: Halina Pągowska, Elżbieta Pągowska, praprawnuczki A. Węsierskiego, prof. A. Wyrwa i Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. Potem tablicę poświęcił ks. abp J. Kowalczyk.

Następnie delegacja Muzeum złożyła kwiaty i zapaliła znicze na płycie nagrobnej A. Węsierskiego. Po nich wiązanki kwiatów złożyli: Dariusz Pajkert w imieniu Prezydenta Miasta Gniezna, burmistrz gminy Kłecko - Adam Serwatka oraz w imieniu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - Aleksandra Soberska z Zarządu Fundacji (dlaczego Fundacja wzięła udział w tych uroczystościach? - o tym napiszemy w osobnym artykule).  Na koniec głos zabrał wójt T. Bąkowski i – w imieniu rodziny A. Węsierskiego – H. Pągowska.

Na koniec dzisiejszej uroczystości każdy chętny mógł zobaczyć – niedostępną na co dzień – monstrancję gotycko-renesansową z 1514 r. którą dla kościoła w Sławnie ufundował w 1865 r. Albin Węsierski i jego żona Ludwika.

O zaplanowanych na ten rok imprezach związanych 50-leciem istnienia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, będziemy informować na bieżąco.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.