http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rolnicy chcieli uczcić Powstańców Wielkopolskich

Wyróżniony Rolnicy chcieli uczcić Powstańców Wielkopolskich

Chcieć to móc. Dzisiaj, dokładnie w dzień św. Patryka - Narodowe Święto Irlandii - rolnicy z Wielkopolski zaplanowali w Gnieźnie uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w katedrze gnieźnieńskiej, sprawowana przez tutejszego proboszcza ks. Jana Kasprowicza. Po eucharystii uczestnicy oddali hołd powstańcom pochowanym w kwaterach na  Akropolu Naszych Bohaterów na cmentarzu Piotra i Pawła.


Uroczysty i raczej akuratny „wew ordnungu” charakter imprezy nieco zmizerniał w Auli I LO. Atmosfera zwaśnionych jednak ruchów rolniczych przebijała od początku, poza nierolniczym niewątpliwie wystąpieniem Dariusza Banickiego radnego Miasta Gniezna, raczej poruszano tematy dla których wywołania jedynie posługiwano się Powstaniem.

W holu dał też osobie znać Gabriel Janowski przekonując do własnych wizji obecnego rolnictwa - tych, którzy chcieli i tych którzy nie chcieli go słuchać. Oficjalnie zaś perorował szef Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wielkopolska. - Tutaj właśnie powstawała Polska i o tę Polskę przez tysiąc lat walczyli Polacy. Jednym z tych ważniejszych działań było zwycięskie powstanie wielkopolskie. To jego uczestnicy potrafili jednoczyć się, nie kierując się przynależnością partyjną, społeczną, ale najważniejszą rzeczą dla nich było to, by Polska była wolna, solidarna i niezależna – mówi Ryszard Majewski, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wielkopolska.

A dalej już było mniej o Polsce, Powstaniu i mniej w duchu patriotyzmu. - Nagle staliśmy się zagrożeniem dla rynków Unii Europejskiej. Okazało się, że za dużo produkujemy wieprzowiny, mleka, przetworów mlecznych, zboża. Ceny spadły bardzo gwałtownie, nie pokrywają już kosztów produkcji. Wyrazem tego są właśnie obecne protesty rolników. To desperacja rolników, poczucie zagrożenia bytu ich gospodarstw powoduje, że wychodzą na drogi - podkreśla R. Majewski.

Pojawiły się także elementy nawoływań do świadomego zakupu polskich produktów rolnych. Z okazji rolniczych obchodów 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego wręczono dyrektorom szkół podległych powiatowi Medale 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Otrzymali je także po nich niektórzy rolnicy.

Na koniec, kiedy rolnicy przenieśli się praktycznie w większości do holu gdzie przygotowano catering, na scenie prezentowały się w Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” i Powiatowa Orkiestra Dęta.

Szkoda, że z racji na to że Aula nie była miejscem posiłku, trudno nawet powiedzieć, że artyści grali do kotleta. Tym bardziej szkoda, że prezentowali folklor i kulturę ludową do której tak ochoczo odwołują się działacze rolni.

Wydawałoby się, że Powstanie Wielkopolskie a rocznic obrodziło nie tylko rolnikom.

1 komentarz

  • eliasz
    eliasz poniedziałek, 18, marzec 2019 13:46 Link do komentarza Raportuj

    No bo dziś rolnicy nie słuchają już muzyki ludowej ino disko polo. A jakieś tańce i orkiestry to już przeżytek. Liczy się polityczka i pijarek!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.