http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno opuściło Szlak Piastowski!

Wyróżniony Gniezno opuściło Szlak Piastowski!

Jak już dzisiaj informowaliśmy, Szlak Piastowski stanął w obliczu zmian. Wszystko to za sprawą nowego koordynatora, którym została gnieźnianka Lidia Łączny, z wykształcenia kulturoznawca. Od 1 lutego siedziba Starostwa Powiatowego w Gnieźnie stała się miejscem pracy koordynatora, który dotychczas na stałe przebywał w Poznaniu. Ciekawym jest fakt, iż pomimo aktualnej siedziby koordynatora w Gnieźnie oraz wsparcia ze strony Starostwa Powiatowego, Miasto Gniezno zrezygnowało z członkostwa w Klastrze „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.


Kalendarz wydarzeń na Szlaku Piastowskim na rok 2019 jest już dostępny. Wydawcą jest stowarzyszenie Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Nie jest to jednak koniec nowości bowiem przed stowarzyszeniem stoją kolejne wyzwania, zamierzenia oraz plany. Wszystko to, zostało przedstawione 28 lutego podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Starosta Piotr Gruszczyński powitał nowego koordynatora Lidię Łączny, żywiąc nadzieję na owocną i efektywną współpracę: - Przede wszystkim witam w Starostwie nową osobę, która mam nadzieję będzie dodatkowym impulsem do działań Klastra „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Z naszej strony jest dodatkowe wsparcie stowarzyszenia w postaci udostępnienia biura a zatem ogrzewania, energii itd. To jest nasze zaangażowanie.

Dobrej myśli jest także nowo wybrany koordynator. - Myślę, że moje przygotowanie zawodowe, jeśli takowe ma być do pracy koordynatora polega na tym, że po pierwsze jestem kulturoznawcą z wykształcenia z żyłką marketingowca. Pracowałam jako szef znanej państwu sieci hoteli w Gnieźnie, potem kierowałam jednym z trzech biur w Polsce międzynarodowego przewoźnika. Gdzieś cały czas moje i zainteresowania, i obszary działalności zawodowej kumulowały się koło kultury, w turystyce i w zarządzaniu. Mam nadzieję, że wywiążemy się z tego wszystkiego co sobie założyliśmy na ten rok – mówi L. Łączny.

Wiele planów
Przed Klastrem i nową koordynator, wiele pracy.  Wśród nich jest budowa platformy informatycznej z ofertą sprzedażową szlaku. - Pierwszym takim podstawowym działaniem klastra na ten rok jest założenie, że kontynuujemy prace, które zostały podjęte wcześniej i to będzie taka budowa dużej platformy turystycznej, gdzie będziemy prezentować ofertę turystyczną szlaku - podkreśla L. Łączny.

Inne zadanie to zakwalifikowanie się do projektu pn. Polskie Marki Turystyczne Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. - Drugim takim działaniem, które podjęliśmy jest wystartowanie w projekcie organizowanym przez Ministra Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczna. Chcemy żeby Szlak Piastowski został objęty tą marką dlatego, że ministerstwo oferuje bardzo szeroki zakres działań, konferencji i przygotowania do tego jak takim szlakiem kulturowym, taką marką zarządzać. Jak dobrze wypromować produkt turystyczny, którym w tym wypadku będzie Szlak Piastowski – zaznacza koordynator.

Do pozostałych planów należy m.in. uzyskanie Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej, pozyskanie sponsorów szlaku, pozyskanie nowych członków Klastra, w szczególności samorządów z odcinka słupeckiego i podmiotów komercyjnych, intensyfikacja działań promocyjnych dotyczących szlaku oraz pełna koordynacji działań na szlaku przejawiającej się ścisłą współpracą koordynatorów z Wielkopolski i Kujaw.

Weekend na Szlaku
Przed nową koordynator także organizacja IV edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim. - Ideą nam przyświecającą jest promocja wszystkich obiektów i działań na Szlaku Piastowskim i w tym roku po raz 4 zorganizowany będzie Weekend na Szlaku Piastowskim pod nazwą „Gry i zabawy małych Słowian”. Są to pierwsze trzy dni wakacji: 21-23 czerwiec, podczas których wszystkie obiekty szlaku odsłaniają swoje najciekawsze karty tylko po to, aby zachęcić i pokazać, że na Szlaku Piastowskim dzieje się bardzo dużo i że ta oferta jest przeznaczona nie tylko dla turysty indywidualnego a także dla rodzin i grup zorganizowanych – przyznaje L. Łączny.  

Warto wspomnieć, że stowarzyszenie na organizację Weekendu na Szlaku Piastowskim po raz kolejny otrzymało dotację z samorządu województwa wielkopolskiego: - Projekt „Weekend na Szlaku Piastowskim” został wsparty przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego kwotą 40 tysięcy złotych - zaznacza starosta Piotr Gruszczyński.

Koordynator w Gnieźnie
Starosta dodaj też: - Koordynator funkcjonuje już prawie od trzech lat i do tej pory siedzibą koordynatora był Poznań. Niezmiernie się cieszymy, że to tak naprawdę dzisiaj Gniezno, które jest liderem tego Szlaku, stworzyło możliwości, żeby koordynator był w Starostwie. Przede wszystkim myślę, że współpraca z Panią Dyrektor która jest osobą bardzo mocno zaangażowaną w te działania, rzeczywiście przysporzy nam dużo satysfakcji co do efektów, które chcielibyśmy w tym roku osiągnąć.

Planowany cykl szkoleń dla przedstawicieli obiektów, instytucji kultury i jednostek samorządu terytorialnego ma za zadanie przekazać wiedzę oraz umiejętności z zakresu wiedzy na temat oferty szlaku i wykorzystania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych w turystyce. - Starostwo wspierało, wspiera i pewnie będzie dalej wspierało działalność Klastra. Do tej pory mocno, teraz jeszcze mocniej. Liczymy na środki na szkolenia, w ubiegłym roku zrobiliśmy dwa cykle szkoleń. To nie jest tak, że wszystko koncentrujemy w Gnieźnie, bo ubiegłoroczne szkolenie odbyły się we Wrześni i Wągrowcu. Staramy się mniej więcej to w ten sposób robić, żeby na każdym odcinku szlaku pewne elementy się zadziały. W związku z tym w tym roku również zawnioskowaliśmy o dotacje na te szkolenia, czekamy jeszcze konkursy się nie rozstrzygnęły. Jeżeli będą to będziemy również państwa informować, zapraszamy wtedy całą branżę na Szlaku Piastowskim do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu - mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, prezes Klastra.

Gniezno opuszcza Szlak Piastowski!
Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Miasta Gniezna wystąpiło z szeregów Klastra. Jak to komentuje A. Rzempała-Chmielewska? - Myślę, że najlepszym komentarzem będzie reakcja przedstawicieli samorządu województwa wielkopolskiego. Kiedy rzeczywiście dowiedzieliśmy się po fakcie, że taki fakt zaistniał - nie było żadnej rozmowy w tym temacie z nami. Okazało się, że było duże zdumienie i zaskoczenie. Gniezno jest sercem Szlaku Piastowskiego, dla mnie ta decyzja jest niezrozumiała – przyznaje. - Mam nadzieję, że nastąpi po jakimś czasie pewna refleksja i powrót do rozmów. To nie jest tak, że to jest organizacja Powiatu Gnieźnieńskiego. My ją tworzymy z wszystkimi, ja tutaj liczę na współpracę wszystkich, na konstruktywną krytykę, ale też przy okazji współpracę. To nie jest tak, że my sami coś zrobimy - zaznacza. - Dlaczego my zajęliśmy się Szlakiem Piastowskim? Dlatego, że przez wiele lat promując Szlak Piastowski byliśmy w tym sami. Nikt się tym nie zajmował. A tak naprawdę wychodziliśmy daleko poza granicę powiatu. W związku z tym uznaliśmy, że jest to bardzo sensowne i racjonalne, aby wszyscy się do tego dołączyli i żeby wszyscy się tym zajmowali. Zaprosiliśmy inne samorządy do współpracy. Rozumiem, że dla różnych samorządów Szlak Piastowski jest różnym priorytetem. Dla nas jest to numer jeden, dla Słupcy może to być numer trzy, dla Pyzdr może być to numer pięć, ale jednak wszyscy z tego czerpiemy zyski i tylko i wyłącznie wspólnie możemy coś osiągnąć.

Kolejna konferencja
O całokształcie, zróżnicowaniu działań oraz przyświecającej idei usłyszeć będzie można podczas V międzyregionalnej konferencji nt. Szlaku Piastowskiego, która planowana jest na jesień 2019 roku. Za miejsce konferencji obrano siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Koordynator wielkopolskiego odcinka szlaku pracuje w godzinach pracy urzędu w siedzibie starostwa, w pokoju nr. 2.43 na II piętrze. Kontaktować można się telefonicznie pod numerem: /61/ 424 07 43 lub 606 403 414 a także poprzez pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kalendarium Szlaku Piastowskiego na rok 2019 dostępne jest na stronie www.szlakpiastowski.pl/kalendarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.