http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Enej wystąpił w Gnieźnie

Wyróżniony Enej wystąpił w Gnieźnie

Akordeon, puzon i trąbka, klarnet, saksofon, a do tego gitara basowa i elektryczna oraz perkusyjne instrumenty i rzecz jasna niepowtarzalny głos Piotra Sołoducha - tak bawił publiczność w Gnieźnie zespół folkowy z Olsztyna, który występuje od 15 lat jako Enej.


Ich pierwszy wielki przebój pt. „Hello! To Twoje Radio” w 2011 roku wybrzmiewał latem niemal we wszystkich miejscach w Polsce, z plażami włącznie. Później były kolejne: „Lilli”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Symetryczno-liryczna”, „Kamień z napisem LOVE” i „A może będzie lepiej”. W piątek wieczorem na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie zespół Enej zagrał wszystkie swoje piosenki, które odnaleźć możemy na jego pięciu wydanych do tej pory albumach studyjnych.

Ich folkowe melodie porwały tłumy mieszkańców i turystów, którzy przybyli pod scenę miejską, na której prezentowano program artystyczny na Dni Gniezna. Przed główną gwiazdą koncertu zaprezentował się zespół Big Up! z Gniezna.

– My do Gniezna mamy przede wszystkim sentyment, bo ileś lat temu jeszcze przed Must Be The Music to tutaj zespół Enej często koncertował, to były juwenalia i klubowe koncerty w klubie muzycznym „Młyn”. Gniezno to był punkt, gdzie zawsze byli ludzie bardzo życzliwi i wiedzieliśmy, że jak jedziemy do Gniezna i gramy koncert w sobotę, to warto przyjechać w piątek, a wracać w poniedziałek – mówi Piotr Sołoducha, wokalista zespołu Enej.

– Co się zmieniło? Nasz skład trochę się pozmieniał od tego czasu. Stylistycznie trochę pewnie poszliśmy do przodu i może bardziej muzycznie zrobiliśmy się dorośli, ale chyba niewiele, bo nadal ten trzon jest folkowy i ta stylistyka wciąż bazuje na tym klimacie folku ukraińskiego, bo tego języka jest cały czas sporo podczas całego naszego koncertu. Dalej działa chęć grania i łączenia tych dwóch tradycji i dwóch kultur, bo nie idziemy za trendami nowoczesności. My dość często używamy takiego określenia, że zostawiamy politykę politykom, a my jesteśmy młodymi ludźmi, którzy chcą jednoczyć i pokazywać, że ta kultura naprawdę potrafi bardzo łączyć, mimo jakiś trudnych historii w jakiś epizodach i datach historycznych, o których oczywiście trzeba pamiętać, ale my żyjemy w takich czasach, w których istotna jest  jedność i miłość międzyludzka. Dzisiaj żyjemy wspólnie, żyjemy w dużej Europie, więc my tą muzyką, a szczególnie, że u nas na scenie widzicie i Polaków, i Ukraińców, my jakby szperając w tym temacie pokazujemy, że ta jedność jest cenna i jakże cenne jest pamiętanie o własnej tradycji, której nie można się wstydzić i od której nie można uciekać – tłumaczy P. Sołoducha.

Nie może zabraknąć przy okazji pytania o najbliższe plany muzyczne, a te przewidują dwie płyty, jedna koncertowa i druga studyjna. – W tym roku jest rzecz, która się wydarzy i która się nam marzyła od dawna, to wydajemy płytę z kolędami, właśnie dwujęzyczną i kilka takich utworów już zarejestrowaliśmy. To będzie płyta akustyczna z koncerty, który graliśmy na początku stycznia w Krośnie i na niej będzie 12 kolęd w języku polskim i 4 po ukraińsku – opowiada wokalista i akordeonista. – Dziś zagramy kilka nowości, których jeszcze nie ma na żadnym krążku. Jeżeli wszystko się potoczy zgodnie z planem, to na wiosnę nagrywamy resztę materiału i na przyszły rok jest planowany taki powiedzmy klasyczny krążek zespołu Enej – zapowiada P. Sołoducha.

Ciąg dalszy Dni Gniezna już jutro. Od rana zawody strongmanów z Mariuszem Pudzianowskim, jako gościem specjalnym, a następnie mały finał Mundialu, tj. mecz o 3 miejsce i od godz. 19.00 zaplanowano kolejne występy artystów, czyli Create i Natalii Nykiel.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.