http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bal karnawałowy w LARGO

Wyróżniony Bal karnawałowy w LARGO

Przebrali się w stroje z czasów międzywojennych i tak spędzili ostatkowe, czwartkowe popołudnie przy kawie, pączkach i innych słodkościach. Nie mogło oczywiście zabraknąć tańca, muzyki, śmiechu i wielu rozmów o ich bieżących problemach oraz zainteresowaniach. Swoją zabawę karnawałową zorganizowali dziś członkowie Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie.


„Lata 20. Lata 30. Wrócą piosenką i sukni szelestem”, pod takim tytułem zorganizowali swoje ostatkowe spotkanie integracyjne, na które zaprosili swoje rodziny i przyjaciół oraz media, a także starostę gnieźnieńskiego. – To jest ważne spotkanie, bo wiem, że bardzo starannie się tutaj przygotowywano do tych występów, a więc jestem ciekawa, jak to wszystko wypadnie. Zdaję sobie sprawę, ile trzeba wyrzeczeń i samozaparcia, by te zajęcia z tańca i ruchu odbywać. Zawsze cieszę się z takich zaproszeń, bo nawet jak jest nawał obowiązków, to zawsze staram się wygospodarować ten czas. Wiem, jak jest to ważne dla tych osób, a z drugiej strony to dla mnie też jest zawsze ogromna przyjemność i taka dobra strona tej mojej pracy – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Pracownię Ruchu i Tańca prowadzi tancerz Marcin Kuźlak, który w każdy czwartek spotyka się popołudniami z ośmioma uczestnikami prowadzonych przez siebie zajęć. – Ten taniec odgrywa dla nich dużą rolę, bo po pierwszy to jest dla nich forma ruchu, a po drugie to jest również możliwość regularnego spotkania się dla tych pań, które szukają integracji. Głównie tańczymy tańce latynoamerykańskie i w tym temacie i klimacie te zajęcia są prowadzone. Dziś mamy natomiast prezentację tematyczną i stąd przygotowaliśmy pokaz tanga argentyńskiego czy walca wiedeńskiego – opowiada Marcin Kuźlak, który podczas dzisiejszej prezentacji zatańczył z Lidią Przybysz, która na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim.

- Na pewno nauka tańczenia na wózku inwalidzkim jest trudna, a właściwie była trudna na samym początku. Inaczej ten układ trzeba zrobić, przygotować i potem ćwiczyć, ale praca długotrwała daje efekty i potem takie kolejne występy pokazują, że ta praca odnosi skutek i że jest coraz lepiej. Na początku Marcin miał trochę trudności z wytłumaczeniem mi, na czym to polega, ale z czasem to już zaczęło mi przychodzić z coraz większa łatwością i dziś występujemy po raz drugi, a tańczymy do utworu „Havana” z repertuaru Camilli Cabello, ten kawałek trafnie oddaje klimat karnawału – mówi Lidia Przybysz.

Na widowni zasiadła mama dziewczyny, która jest najwierniejszym kibicem jej nowej pasji. – Jestem zachwycona tymi pracami, które wykonują te panie chodzące na warsztaty ruchu i tańca, a moja córka jest bardzo szczęśliwa dzięki temu i lubi tu przychodzić. I to jest takie naturalne, bo ona trochę to wszystko przeżywa, ma tremę zawsze taką samą, od rana była dziś taka lekko zestresowana, czyli w sposób naturalny to wszystko przeżywa – zauważa Maria Przybysz.

Wśród prezentujących swoje muzyczne umiejętności był także 23-letni student z  Ukrainy, który mieszka obecnie w Gnieźnie i też regularnie odwiedza LARGO. Tym razem wystąpił w roli akordeonisty akompaniującego do kilku utworów. – Ja gram dzisiaj tango Carlosa Gardela z filmu „Zapach Kobiety” i będzie jeszcze kilka walców francuskich. Mój akordeon jest bardzo niezwykły, sporo kosztował on moich rodziców, od których go dostałem w prezencie. To jest bardzo drogi instrument, robiony ręcznie we Włoszech i chyba kosztował ok. 6 tys. euro, a ja gram na nim już od 7. roku życia. Oprócz mojego akordeonu mam jeszcze studia w Gnieźnie i to są stosunki międzynarodowe, a w przyszłości chciałbym dalej jeszcze studiować, np. w Niemczech albo w Austrii, granie na akordeonie i w przyszłości zostać dobrym muzykiem – zwierza się nam Aleksandr Cherevchenko, który pochodzi z ukraińskiej miejscowości Humań.

Takie spotkania połączone z prezentacjami są organizowane kilka razy w roku. – Te nasze cykliczne spotkania mają na celu pokazywanie wszystkich osiągnięć i dorobku pracowni, które tutaj działają w LARGO – podkreśla Hanna Łęga, kierownik Centrum Aktywności Społecznej LARGO w Gnieźnie. – Dziś z racji trwającego karnawału wspólnie uznaliśmy, że tym razem będzie najwłaściwszym, jak zaprezentuje się nasza Pracownia Tańca i Ruchu, a odwołujemy się do lat 20. i 30. Przygotowaliśmy tradycyjnie kawę i słodki poczęstunek, bo tak bal karnawałowy musi wyglądać i u nas też tak właśnie te spotkania zawsze przebiegają – podsumowuje H. Łęga.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.