http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Czas na podsumowanie Roku Sienkiewiczowskiego

Wyróżniony Czas na podsumowanie Roku Sienkiewiczowskiego

Zbliża się finał projektu edukacyjnego, który zorganizowało Stowarzyszenie „Ziemia Gnieźnieńska”. Swoje interpretacje wybranej twórczości Henryka Sienkiewicza zaprezentują uczniowie z siedmiu placówek szkolnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia już mają obiecaną w nagrodę wycieczkę do pałacu, w którym słynny pisarz żył, tworzył i mieszkał.


Stowarzyszenie organizuje takie działania edukacyjne od roku 2012 na terenie powiatu gnieźnieńskiego, a ich beneficjentów corocznie przybywa. - Nasz projekt nazywa się „Ku pokrzepieniu serc”, który prowadzimy od wielu miesięcy, a jego finał został zaplanowany na 11 maja. Tematem konkursu był Henryk Sienkiewicz i jego twórczość, z racji różnych rocznic, które przypadały w 2016 roku.  W tym roku przybyła nam szkoła z Modliszewka, ponadto włączyły się także szkoły z: Czerniejewa, Trzemeszna, Jarząbkowa, Zdziechowy, Niechanowa – mówi Grażyna Kozanecka, prezes Stowarzyszenia „Ziemia Gnieźnieńska”. W każdym zgłoszonym zespole wystąpi po sześciu uczestników. - Chciałyśmy, żeby ten projekt naświetlił, zmobilizował i pokazał możliwości współczesnego młodego człowieka, jak się on odnosi do Ojczyzny, patriotyzmu i spraw związanych z poświęceniem swojego sposobu myślenia o Polsce – dodaje.

Wszyscy uczestnicy zorganizowanego projektu wyjadą w ramach nagrody po jego zakończeniu na wspólną wycieczkę do Oblęgorka, czyli miejscowości, w której mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz. - Całość występu nie będzie przekraczała 25 minut, a każda grupa ma za zadanie przygotować jeden wybrany fragment ekranizacji którejś powieści Sienkiewicza, będą: „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”. Wybrany fragment interpretują według własnej kreatywności, a przy ocenie brana będzie pod uwagę, oprócz samego poziomu wykonania, stopień trudności wybranego fragmentu, gra aktorska, scenografia sceniczna, wykonanie piosenki czy wykorzystanie rekwizytu – podkreśla Elżbieta Rzepecka-Roszak, dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie.

- W trakcie wycieczki i zwiedzania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, uczniowie wezmą udział w zabawie edukacyjnej, rozwiązując zadania związane z życiorysem i działalnością, nie tylko literacką, ale również społeczną Henryka Sienkiewicza na tamtych terenach, w ok. Kielc. Później udamy się też do Energetycznego Centrum Nauki w samych Kielcach, gdzie mamy zaplanowany udział w warsztacie pt. „Śladami Edisona - żarówka z ołówka”. Stawiamy na taki czynny udział, nie tylko bierne zwiedzanie i oglądanie, ale żeby także coś namacalnie, własnymi dłońmi zrobić, wykonać. Myślę, że to będzie frajda i zasłużona nagroda dla tych dzieciaków i coś ciekawego dla tych uczniów w nieco mniejszych miejscowości – dodaje Lidia Szczęsna, emerytowany nauczyciel i koordynator projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.