http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Są pieniądze na gnieźnieńskie zabytki!

Wyróżniony Są pieniądze na gnieźnieńskie zabytki!

Pięć obiektów zabytkowych z powiatu gnieźnieńskiego otrzymało dofinansowanie na renowacje z rządowego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród wybranych projektów pomoc otrzymają wykonawcy remontu m. in. ołtarza w jednej z kaplic gnieźnieńskiej katedry i dachu kościoła farnego. Pozyskanymi środkami pochwalił się podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości.


Do programu „Ochrona Zabytków”, który jest realizowany przez wspomniane ministerstwo zostało zgłoszonych blisko 1500 projektów, z czego w pierwszym naborze uwzględniono ok. 330 obiektów, a trybie odwoławczym ok. 40 kolejnych. Spośród 11 projektów, które zaadresowano z powiatu gnieźnieńskiego aż pięć ostatecznie zostanie objętych dofinansowaniem. - W pierwszym naborze dwa projekty zostały uwzględnione. Jeden projekt dotyczy montażu systemu antywłamaniowego w gnieźnieńskiej katedrze i to jest kwota 50 tysięcy złotych. Drugi projekt też dotyczył katedry i tutaj 100 tysięcy złotych z tego programu posłuży na dokończenie konserwacji ołtarza w kaplicy Prymasa Dzierzgowskiego – tłumaczy poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości.

Gnieźnieński reprezentant partii rządzącej cieszy się także, że mógł wspomóc wnioskodawców innego projektu, który dofinansowanie dostał dopiero w pierwszym trybie odwoławczym. - W ramach trybu odwoławczego prosił mnie o pomoc ksiądz proboszcz kościoła farnego, bo tam złożony wniosek uzyskał 77,75 pkt. Dopiero od 80 punktów przyznawano dofinansowanie, czyli zabrakło bardzo niewiele. Tutaj argumentacja, że jest to bardzo cenny zabytek i zadanie dotyczy zakończenia procesu renowacji dachu, czyli więźby dachowej i pokrycia dachu okazała się wystarczająca i ten projekt zostanie dofinansowany kwotą 100 tys. zł – informuje Z. Dolata, który przypomina, że po jego poprawce budżetowej wcześniej przyznano także inne środki w postaci 3 milionów złotych na rewitalizacje budynku PWSZ w Gnieźnie.

Z terenu powiatu gnieźnieńskiego dofinansowanie otrzymają jeszcze dwa wnioski. Po 100 tys. zł przyznano bazylice w Trzemesznie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. - W tym drugim przypadku chodzi o prace konserwatorskie na bardzo cennym obiekcie sakralno-pałacowym z X wieku – dodaje poseł. Łączna suma dofinansowania okolicznych zabytków sięgnęła zatem kwoty 450 tysięcy złotych. - Można powiedzieć, że to jest i dużo i mało. To nie jest zły wynik, bo te wnioski spływają z całej Polski i jest mnóstwo potrzeb w tym zakresie. Często są to działania, w których zwraca się uwagę na to, czy takie dofinansowanie ma charakter ratunkowy dla danego zabytku – uważa Z. Dolata.

Zakończył się już także drugi nabór wniosków do tego programu, a jego wyniki będą znane w maju. Być może wtedy kolejny z zabytkowych obiektów powiatu gnieźnieńskiego otrzyma kolejne dofinansowanie. Jeśli tak się stanie, z przyjemnością poinformujemy o tym naszych Czytelników w najszybszym z możliwych terminie. - Ten rok jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski też będzie rokiem, w którym gnieźnieńskie zabytki poddane zostaną renowacji i ich stan się polepszy. Tutaj wszelkie głosy czarnowidztwa, które do nas docierały na szczęście nie sprawdziły się – podsumowuje parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.