http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Komiksy znów popularne

Wyróżniony Komiksy znów popularne

Można je było dotknąć i obejrzeć, a nawet przez chwilę poczytać. W liceum przy ul. Kostrzewskiego w Gnieźnie w ramach organizowanego po raz pierwszy dnia z komiksem wystawiono kilkaset egzemplarzy tych popularnych książek, które swoich największych fanów mają wśród dzieci i młodzieży, ale nie tylko.


W I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie odbyła się dziś wystawa pt. „Nieznane Oblicza Komiksu”. Było to jedno z wydarzeń w ramach prowadzonego w tym roku przez czytelnię szkoły projektu pod hasłem „Czytanie nie boli”, którego zadaniem jest upowszechnianie czytelnictwa. W ramach spotkania odbyły się wykłady, warsztaty z rysownikiem oraz prezentacja najciekawszych komiksów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. - To jest tak, że nie wystarczy zbierać komiksy, tylko trzeba jeszcze powiedzieć ludziom, że one są i temu służą nasze akcje. Wymyśliliśmy coś, co nazywa się Obwoźne Czytanie Komiksów, jeździmy do szkół i bibliotek na konwenty fantastyki. Tam organizujemy czytelnię wyposażoną w puffów lampę i komiksy – tłumaczy Aleksander Gniot, zastępca dyrektora ds. zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej z Poznaniu. Komiksy znów stały się popularne, o czym świadczy zwiększająca się w ostatnim czasie liczba tego typu wydawnictw. - Młodzi odbiorcy bardzo chłoną ten temat i zaczynają się w nim poruszać. Ale na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia, żeby zwiększyć to zainteresowanie komiksem – dodaje.

Plany pomysłodawców wskrzeszania mody na komiksy też są dość ambitne. - Przymierzamy się do tego, aby stworzyć dużą czytelnię z komiksami. Czyli chcemy wszystkie nasze zbiory udostępnić dla każdego, kto do nas przyjdzie – mówi A. Gniot, który chce także, aby akcja zachęcania do czytania komiksów prowadzona w szkołach nabrała w niedalekiej przyszłości jeszcze większej mocy. - Wystąpiliśmy także z kolegą z Instytutu Kultury Popularnej o środki z ministerstwa, które pomogłyby nam finansować ten program, który już przerobiliśmy. Jeździmy do szkół, uczymy nauczycieli jakie komiksy stosować w edukacji i w jaki sposób to robić. Bo komiks może występować w edukacji, takim przykładem jest komiks historyczny. My dzieciakom w ten sposób przypominamy, że warto komiksy czytać i że jest to wartościowa lektura – podsumowuje.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży, którzy przez cały piątek odwiedzali jednodniową czytelnię w poszukiwaniu nowych tytułów. Chętnie korzystali także z możliwości wzięcia udziału w kilku przygotowanych zajęciach edukacyjnych. - Opowiadamy młodzieży o tym, czym jest komiks i jakim jest zróżnicowanym medium. Mówimy o tym, w jaki sposób komiksy można tworzyć i, że nie zawsze trzeba umieć rysować, aby stworzyć komiks – uważa Michał Traczyk z fundacji Instytutu Kultury Popularnej w Poznaniu, który wskazuje, że komiks nie jest łatwą formą przekazu. - Nie jest to prosta rozrywka niewymagająca większego wysiłku intelektualnego czy ogłupiająca jakoś, jak wielu jeszcze uważa. Komiksy są pełnowartościowym gatunkiem artystycznym, za pomocą którego artyści wypowiadają się w tej chwili bardzo świadomie. Rozpiętość stylistyczna pokazuje natomiast, że mówić można w bardzo różny sposób przy użyciu komiksu i ma on także wiele skomplikowanych standardów – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.