http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zagadkowa księżniczka z Czech

Wyróżniony Zagadkowa księżniczka z Czech

Pierwsza „Rodzinna niedziela” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w tym roku poświęcona została postaci Dobrawy, do której nawiązuje także druga cześć wydanego przez muzeum zeszytu ćwiczeń. Pierwsza dotyczyła Mieszka I. Zeszyt „Przygody z Dobrawą” zawiera proste, ilustrowane zadania autorstwa Agnieszki Ostrowskiej i Agnieszki Chmielewskiej.


Do zadań najmłodszych uczestników niedzielnego spotkania należało rozwiązanie zagadek i rebusów, jak i odnalezienie wskazanych kolejno przedmiotów, ukrytych na wzbogaconych o nowe eksponaty wystawach.  Dzieci wraz z rodzicami szukały m.in. kielichów, pateny, drewnianych mis czy talerzy używanych na ucztach Mieszka I.

Zajęcia odbywały się początkowo na salach wystawowych w podziemiach, a kolejno  w sali edukacyjnej, gdzie wykonano właściwą pracę warsztatową, czyli lalkę, słowiańską Motankową Dobrawę na wzór tych przygotowywanych niegdyś w czyjejś intencji.

O pracy archeologa, czy konserwatorów opowiedziała, a także udzieliła instrukcji co do sposobu wykonania kukiełki Anna Lubczyńska z pracowni edukacyjnej MPPP.  Wyjaśniła także co się działo 1000 lat temu, jakie wykonywano wówczas czynności, jak wyglądały używane wówczas przedmioty, a także czym bawiły się dzieci w grodach.

Podczas spotkania zaproponowano wczesnośredniowieczne przymiarki zbroi w towarzystwie maskotki muzealnej Wojojoja.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.