http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - zapomniane dzieje naszej „małej ojczyzny”

Wyróżniony „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” - zapomniane dzieje naszej „małej ojczyzny”

Jeszcze nie tak dawno niewielu z nas wiedziało o ukrytej wśród wielkopolskich pól i lasów, leżącej na obrzeżach Lednickiego Parku Krajobrazowego, niewielkiej wsi Zakrzewo i znajdującym się w niej pałacu słynącym nie tylko ze swojej przepięknej architektury w tzw. „kostiumie francuskim”, ale także z niezwykle bogatej i frapującej historii zarówno samej budowli, jak i jego niestety, zapomnianych właścicieli, Albina Węsierskiego i Wojciecha Chełmickiego. I z pewnością było by tak do dziś, gdyby przypadek nie zetknął nas z tak wspaniałym i nieprzeciętnym człowiekiem, jakim jest pan Karol Soberski, który z godnym podziwu uporem i determinacją śledzi i odkrywa całkiem zapomniane już dzieje naszej „małej ojczyzny” i jej godnych uwagi oraz pamięci mieszkańców.


To dzięki panu Karolowi mogliśmy dwukrotnie podziwiać to urokliwe miejsce i poznać wiele związanych z nim fascynujących historii. W niedzielne popołudnie, 8 października odwiedziliśmy to miejsce po raz trzeci. A była to wizyta szczególna, bo tego dnia odbyła się promocja książki redaktora i pisarza, Karola Soberskiego „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, opisująca owiane czasem legendami dzieje samego pałacu jak i jego właścicieli. I wbrew pozorom, że o Zakrzewie wiadomo już dużo, to książka odkrywa wiele nowych, nieznanych wcześniej faktów.

Jednak to jeszcze nie koniec tej ciekawej dla miłośników historii nie tylko lokalnej, opowieści pełnej skarbów, sekretów i legend, bo wciąż wypływają nowe fakty, nowe wspomnienia i fotografie. Tak więc czekamy na ciąg dalszy „zakrzewskiej sagi” z nadzieją, że kolejne spotkanie odbędzie się w tym samym miejscu. Bo czyż można mówić o Zakrzewie nie w Zakrzewie?

Fot. M. Kwapiszewski
Ostatnio zmienianyśroda, 11 październik 2017 17:13

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.