http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” wzbudza coraz większe zainteresowanie!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” wzbudza coraz większe zainteresowanie!

Blisko 60 osób przyszło wczoraj późnym popołudniem na promocję książki „Skarb Dziedzica” i spotkanie z jej autorem, Karolem Soberskim, które odbyło się w świetlicy w Mieleszynie. Dwugodzinne spotkanie było okazją do przybliżenia głównego bohatera książki – Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, jak i możliwością porozmawiania o ciekawych tematach związanych z historią gminy Mieleszyn.


Na początku spotkania głos zabrał Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn, który powitał gościa Karola Soberskiego oraz licznie przybyłych mieszkańców gminy Mieleszyn i osoby, które przyjechał spoza gminy. - Cieszę się z tak licznego państwa udziału w tym spotkaniu związanym z promocją książki „Skarb Dziedzica”. Pan Karol Soberski jest autorem wielu publikacji o gminie Mieleszyn, i mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka pana Karola. Pan Karol jest wielkim pasjonatem historii, szuka i odkrywa niezwykłe tajemnice związane z naszym powiatem i naszą gminą. Dzięki tym odkryciom i publikacjom doskonale promuje gminę Mieleszyn – podkreśla J. Kamiński. - Gmina Mieleszyn jest małą gminą, ale ma dzięki tym badaniom pana Karola niezwykle bogatą przeszłość historyczną. Panie Karolu dziękuję bardzo za to wszystko, liczymy na kolejne książki i wierzymy, że dzięki takim publikacjom, na terenie naszej gminy będziemy spotykać coraz większe rzesze turystów – dodaje.

W dalszej części spotkania Karol Soberski przybliżył postać Franciszka Saskowskiego i wyjaśnił, skąd pomysł na napisanie tej książki.

- Powodów napisania książki „Skarb Dziedzica” jest kilka. Pierwszy to fakt, że swoje dzieciństwo, czyli najpiękniejsze lata, spędziłem w pałacu wybudowanym przez Franciszka Saskowskiego. Miałem więc okazję spacerować po tych samych ścieżkach, po których chodził Franciszek Saskowski. Drugi powód, to rocznice związane z bohaterem mojej książki. W czerwcu 2016 roku przypadała 80. rocznica konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. Ponadto w 2015 roku przypadała 75. rocznica śmierci F. Saskowskiego i 125. rocznica jego urodzin. Dzisiaj natomiast, 3 grudnia, mijają 44 lata od drugiego pogrzebu Franciszka Saskowskiego i jego matki Anny do którego doszło 3 grudnia 1972 roku – mówi K. Soberski. - Trzeci powód, być może najważniejszy. Poprzez tę pozycję chciałem wyciągnąć z otchłani zapomnienia tę wielką postać, człowieka wielkiego formatu, a takim bez wątpienia był Franciszek Saskowski, który po II wojnie światowej został wymazany z kart historii. Tą książką chce mu przywrócić należny szacunek – dodaje.

K. Soberski opowiedział również o największym dziele stworzonym przez F. Saskowskiego, czyli o wybudowaniu przez niego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. - O tej budowie rozpisywały się bardzo szeroko ogólnopolskie gazety w latach 30-tych XX wieku. Było to niezwykłe wydarzenia, bo w historii Polski tego okresu trudno znaleźć podobny przypadek, by dziedzic za własne pieniądze wybudował i wyposażył tak okazałą świątynię – zaznacza.

Następnie autor „Skarbu Dziedzica” wspomniał też o wydarzeniach, które opisał w książce, a których głównym mianownikiem był Franciszek Saskowski. - Dziedzic Popowa Ignacewa żył krótko, bo zaledwie 50 lat, ale jego życie było bardzo bogate w wydarzenia, w inicjatywy, czy też w pomysły, które realizowało. To był „człowiek orkiestra”, a jego dokonania to idealny scenariusz na doskonały kryminał historyczny, gdzie są zarówno skarby, tajemnice, zbrodnie i sensacje - wskazuje K. Soberski.

Na koniec spotkania K. Soberski zadeklarował, że w 2018 roku powstanie druga część „Skarbu Dziedzica”, a związane jest to z wydarzeniami z ostatnich dni. - Po premierze książki w Gnieźnie miałem przyjemność poznać najbliższą rodzinę Franciszka Saskowskiego, z którą spotkałem się na kilkugodzinną rozmowę. Wspólnie uznaliśmy, że warto napisać ciąg dalszy tej historii, szczególnie że są nowe fotografie, dokumenty i wspomnienia – podkreśla.

Warto zaznaczyć, że książka „Skarb Dziedzica” promuje nasz region już również poza granicami Polski. Egzemplarze książki pojechały bowiem do: Anglii, Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Kolejne spotkanie autorskie promujące książkę „Skarb Dziedzica” odbędzie się w sobotę, 10 grudnia o godz. 16.00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku.

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 grudzień 2016 16:00

4 komentarzy

 • Anna
  Anna niedziela, 04, grudzień 2016 16:55 Link do komentarza Raportuj

  Panie Karolu pochodzę z Popowa Ignacewa i jestem szczęśliwa, że o tym miejscu jest książka. I jak czytam rozsławiona na cały świat.

 • Rafał
  Rafał niedziela, 04, grudzień 2016 16:35 Link do komentarza Raportuj

  Gratulacje Panie Karolu! Ta ilość dokumentów i zdjęć, które Pan zgromadził, przeprowadzonych rozmów - pełen szacunek dla Pańskiej świetnej roboty! Jestem też pełen podziwu dla dramaturgii tej książki przez którą czyta się ją z zaciekawieniem. Wielkie dzięki za taką piękną książkę!

 • Andrzej Wolski
  Andrzej Wolski niedziela, 04, grudzień 2016 16:13 Link do komentarza Raportuj

  Wzruszająca książka o mojej rodzinnej gminie... Coś wspaniałego...

 • Ela
  Ela niedziela, 04, grudzień 2016 15:50 Link do komentarza Raportuj

  Panie Karolu dziękuję za tę książkę! Jest niezwykła! Ma Pan wielki dar i proszę pielęgnować ten talent! Proszę też o kolejne książki! Pozdrawiam!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.