http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” już odkryty!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” już odkryty!

Jeszcze pachnący drukarską farbą, mieniący się w złocistym świetle okładki, ale już jest -  „Skarb Dziedzica”! Pierwsze egzemplarze książki Karola Soberskiego „Skarb Dziedzica” opuściły dzisiaj drukarnię i trafiły do rąk pierwszych Czytelników! Premiera tej niezwykłej książki opowiadającej historię życia człowieka wielkiego formatu, którym był Franciszek Saskowski, dziedzic Popowa Ignacewa, odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.


– Nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością czekałem na wydrukowany pierwszy egzemplarz mojej pierwszej książki. Ale praca wykonana przez grafika Sebastiana Tomzika, który dokonał składu i łamania książki oraz świetny wydruk dokonany przez Drukarnię „Majorczyk” przeszedł mojej najśmielsze oczekiwania – mówi Karol Soberski, autor książki „Skarb Dziedzica”.

„Skarb Dziedzica” to pierwsza książka w powiecie gnieźnieńskim opowiadająca historię odnalezienia niezwykłych skarbów, ale przede wszystkim książka odsłania kulisy życia człowieka wielkiego formatu Franciszka Saskowskiego, człowieka dzisiaj zupełnie zapomnianego! – Franciszek Saskowski to postać którą można określić mianem „człowiek renesansu”. Interesował się różnymi dziedzinami życia i miał liczne talenty. Był człowiekiem o wielu zdolnościach i rozległych zainteresowaniach, szczególnie tych związanych z historią. Jego życie było intensywne i bogate. Jego postać jest wielce zasłużona dla naszego regionu, ale dzisiaj zupełnie zapomniana, dlatego poprzez tę pozycję chcę wyciągnąć go z otchłani zapomnienia – podkreśla K. Soberski.

Jak wskazuje K. Soberski książka powstała też dlatego, że w czerwcu 2016 roku przypadała 80. rocznica konsekracji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie. Ponadto w 2015 roku przypadała 75. rocznica śmierci F. Saskowskiego i 125. rocznica jego urodzin.

Książka „Skarb Dziedzica” jest także unikatowa ze względu na zamieszczone w niej fotografie. – Blisko 100 zdjęć, z 200 które znalazły się w książce, nigdy wcześniej nie były publikowane. Pochodzą one z archiwum mojego Dziadka, który od lat sześćdziesiątych mieszkał w Popowie Ignacewie, od osób pamiętających Franciszka Saskowskiego oraz od członków jego kilku rodzin mieszkających w różnych regionach Polski, w tym także od rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, która się ze mną skontaktowała – podkreśla autor. - Członkowie tych rodzin podzielili się ze mną także wieloma niezwykłymi historiami związanymi z rodem Saskowskich, legendą o początkach tego rodu i w wielu przypadkach również tajemnicami tej rodziny - dodaje.

Książka ma 260 stron, format A5, składa się z 16 rozdziałów i 52 podrozdziałów. Wydrukowana została na papierze kredowym.

- Jest to pierwsza z książek, które zamierzam w najbliższych latach wydać, dotyczących tajemnic i skarbów naszego regionu. Od 12 lat zajmuję się tropieniem tajemnic powiatu gnieźnieńskiego i powiatów ościennych oraz pokazywaniem niezwykłych miejsc w tych rejonach. Książka „Skarb Dziedzica” jest tego pierwszym efektem – zdradza K. Soberski.

Premiera książki i spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek, 25 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, gdzie będzie też można kupić książkę w cenie 45 złotych.

Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”.

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 grudzień 2016 16:46

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.