http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarb Dziedzica” poznamy już 25 listopada!

Wyróżniony „Skarb Dziedzica” poznamy już 25 listopada!

Już wkrótce do sprzedaży trafi pierwsza książka Karola Soberskiego pt. „Skarb Dziedzica”, której oficjalna premiera została zaplanowana na 25 listopada. Autor książki opowiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej m.in. o tytułowym skarbie, którego część miał okazję zobaczyć. Książka przede wszystkim jednak opowiada o zupełnie dzisiaj zapomnianej postaci Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa.  


Autorem książki „Skarb Dziedzica” jest Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii oraz redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl. To unikatowa pozycja wydawnicza, bo nikt wcześniej nie przybliżył niezwykłej postaci Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa, który w latach 30. ubiegłego wieku zasłynął kilkoma ważnymi dokonaniami. - Karol bardzo pochyla się nad tą postacią i tą miejscowością. Przybliża mieszkańcom naszego powiatu te rejony. Książka opowiada mnóstwo ciekawych zdarzeń, które dotyczą również naszych stron – mówi Grzegorz Reszko, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie.

Spotkanie autorskie z Karolem Soberskim oraz oficjalna premiera jego pierwszej książki odbędzie się 25 listopada o godz. 19.00 w eSTeDe. - To jest pierwsza z kilku książek, które zamierzam w najbliższym roku wydać, a związane jest to z faktem, że od 12 lat już zajmuję się tropieniem tajemnic naszego regionu, pokazywaniem niezwykłych miejsc w powiatach: gnieźnieńskim i żnińskim. Książka pt. „Skarb Dziedzica” jest tego pierwszym efektem. Pracowałem nad ta książką ostatnich pięć lat – zdradza Karol Soberski, który uważa postać Franciszka Saskowskiego za człowieka wielkiego formatu.

Bohater książki żył w latach 1890 - 1940. - On przed wojną był pierwszym wójtem gminy Mieleszyn, radnym powiatowym i członkiem Zgromadzenia Okręgowego, czyli wybierał posłów. Oprócz tego był także komendantem Towarzystwa Powstańców i Wojaków, bardzo mocno wspierał środowiska powstańców wielkopolskich i zakładał kółka rolnicze. Rzeczą, którą najbardziej zasłynął, jak pisała ówczesna przedwojenna prasa, to był ewenement w skali Wielkopolski, a nawet całej Polski, że za własne pieniądze wybudował kościół w Popowie Ignacewie. W tym roku minęło 80 lat od konsekracji tego kościoła – opowiada K. Soberski. - Ta postać po wojnie, jako że był to właściciel ziemski, została totalnie wymazana z historii, a jak wspomniałem jest to człowiek niezwykły i jemu jest ta książka w głównej mierze poświęcona. Ale Franciszek Saskowski oprócz tego, że jako osoba wiele dla tego regionu zrobił, to z nim związanych jest wiele niezwykłych historii, które w tej książce także opisuję. Te historie dotyczą pogranicza Wielkopolski i Pałuk – wyjaśnia autor książki „Skarb Dziedzica”.

Jak zaznacza K. Soberski książka ma dwa atuty. - Pierwszym jest to, że w książce znajdzie się ok. 200 fotografii, a z tego blisko sto, to są zdjęcia, które nie były nigdzie publikowane do tej pory, ponieważ otrzymałem je od ludzi, którzy byli świadkami życia Franciszka Saskowskiego, jak i od jego rodziny – mówi K. Soberski. - Drugim atutem tej książki są wspomnienia z okresu międzywojennego, które zebrałem od blisko 70 osób rozsianych po całej Polsce. Przy okazji prac nad tą książką udało się też odkryć kilka ciekawych i niezwykłych miejsc na pograniczu Wielkopolski i Pałuk, które myślę, że będą przez samorządy mocno promowane – informuje Karol Soberski.

Autor książki podkreśla, że jak wskazuje tytuł książki „Skarb Dziedzica” wszystkie wydarzenia opisane w książce związane są również z odnalezieniem pewnego skarbu... - A jaki to skarb? Odpowiedź na to pytanie Czytelnicy znajdą w książce – zaznacza K. Soberski.

Przypomnijmy, że premiera książki i spotkanie z jej autorem odbędzie się w piątek, 25 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, gdzie będzie też można kupić książkę w cenie 45 złotych.

Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”.

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 grudzień 2016 16:47

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.