http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Linia nr 14 na Kawiary od października!

Wyróżniony Linia nr 14 na Kawiary od października!

Remontowana od kilku miesięcy ulica Kawiary została oddana przed ponad tygodniem do użytku. Jest już w pełni przejezdna i na nowo oznakowana, a wkrótce przyjadą na nią także autobusy w ramach nowo zaprojektowanej linii miejskiej.


Inwestycja była zadaniem długotrwałym, bo ten zaledwie 3,5-kilometrowy odcinek drogi z kilku powodów było trudno zaprojektować, a potem przebudować. Największy kłopot sprawiła przebiegająca tu ważna linia energetyczna, z której powodu nie można było poszerzyć pasa jezdni. – 10 lat byłem prezesem MPK i od samego początku, jak była tworzona ulica Kawiary, jako spółka zabiegaliśmy, by na tę ulicę, widząc przecież, jaki jest plan przestrzeni do zagospodarowania na rozwój budownictwa, mógł wjechać autobus i faktycznie już wtedy planowaliśmy dwie zatoki autobusowe oraz pętlę, żeby można było zawrócić i jechać z powrotem – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna i jak dodaje, przy okazji udało się rozwiązać komunikacyjne zapotrzebowania nie tylko tutejszych mieszkańców. – Nie tylko Kawiary, bo także osiedle Grunwaldzkie od dawna domagało się zwiększenia kursów autobusowych. Z drugiej strony, ta ulica Kawiary, przy której dziś stoimy ma być także fragmentem całej sieci miejskich ścieżek rowerowych, które zamierzamy wykonać w przyszłej kadencji i których będzie ok. 50 kilometrów – zapowiada T. Budasz.

Za nieco ponad tydzień przyjedzie tutaj także pierwszy autobus w ramach nowo zaprojektowanej linii MPK, której nadano nr 14 i dla której zaplanowano 12 kursów dziennie. – Wokół publicznego transportu zbiorowego najbardziej chodzą mieszkańcy i oni wskazują na to, jakie są ich potrzeby. Ten projekt związany z tą nową linią autobusową wynikł właśnie z ich inicjatywy, bo jako pierwsi swoje potrzeby zgłaszali nam mieszkańcy osiedla Grunwaldzkiego, a na to jeszcze nakładały się nam postulaty mieszkańców os. Kawiary – mówi Piotr Stasiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie. – Ta linia będzie obsługiwała mieszkańców os. Grunwaldzkiego na trasie: ul. Grunwaldzka – ul. Cymsa – ul. Wrzesińska – Dworzec – Arkuszewo, a w początkowej swojej  części będzie obsługiwała mieszkańców os. Kawiary, tutaj będzie przystanek początkowy oraz końcowy i stąd autobus będzie jechał dalej ulicą 17 Dywizji Piechoty na osiedle Grunwaldzkie – objaśnia prezes MPK.

Bardzo intensywnie o uruchomienie tej linii autobusowej zabiegała mieszkanka os. Grunwaldzkiego - Agata Gurzęda, która dziś dziękowała za sfinalizowanie przedsięwzięcia. To ona zebrała wszystkie te potrzeby komunikacyjne, które definiowali mieszkańcy. – Długo czekaliśmy na ten autobus i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że on w końcu pojedzie. Jest fajnie, ze ona tutaj pojedzie z Kawiar, bo stąd dzieci również dojeżdżają do szkoły, a starsi ludzie do przychodni dzieci. Cieszymy się też z tego, że ta linia nr 14 będzie miała dobre połączenie z centrum miasta i chcę w swoim  imieniu, a także mieszkańców podziękować, bo mimo, ze nasze rozmowy byłe długie to zakończyły się sukcesem i ten autobus pojedzie od 1 października – zauważa A. Gurzęda.

Autobus nr 14 będzie kursował z  ulicy Kawiary o godz. 7.35, 8.35, 9.55, 11.55, 13.00 a kursy powrotne ukończy w tym samym miejscu o godz. 9.40, 11.20, 13.00, 14.05, 14.15, 16.35, 18.35

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.