http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowy żłobek przy ul. Sikorskiego od września

Wyróżniony Nowy żłobek przy ul. Sikorskiego od września

Od września zostanie uruchomiony nowy żłobek miejski przy ulicy Sikorskiego 6, na parterze bloku Spółdzielni Mieszkaniowej, w bliskim sąsiedztwie toru speedrowerowego, obok poczty. Przygotowywana placówka ma oferować 50 miejsc żłobkowych na 300 metrach kwadratowych swojej całkowitej powierzchni.  


Nowa placówka będzie stanowiła filię Żłobka Miejskiego przy ulicy Kościuszki w Gnieźnie. W jej wnętrzach są przewidziane dwie sale z wydzielonymi częściami na leżakowanie, a także pomieszczenia przeznaczone na szatnię i miejsca na wózki, zaplecze socjalne oraz pokoje pracownicze.

W pomieszczeniach trwa właśnie remont generalny, którego zakończenie jest planowane na drugą połowę sierpnia. – Kiedy zaczynałem w 2014 roku swoją kadencję, to wtedy w Gnieźnie było tylko 80 miejsc żłobkowych. Po remoncie placówki mieszczącej się przy ulicy Kościuszki, ta liczba została zwiększona do 130, a na koniec kadencji będziemy ich mieć łącznie aż 180 – podkreśla Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który tłumaczy, skąd wynika zapotrzebowanie na nowy żłobek. – Nie ma obowiązku w tej chwili, żeby wszystkie dzieci chodziły do żłobka, bo taki obowiązek jest dopiero od lat trzech, a więc od przedszkola. My natomiast wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców, bo mamy bardzo mocne sygnały, że ludzie chcą wracać na rynek pracy i chcieliby zostawiać swoje dzieci w żłobkach i w związku z tym ta decyzja. To efekt naszej współpracy z Gnieźnieńską Spółdzielnią Mieszkaniową, z którą w tej kadencji bardzo intensywnie współpracujemy i te profesjonalne nasze działania spowodowały, że poszukaliśmy tutaj właśnie tego lokalu, gdzie jest duże zapotrzebowanie na miejsca żłobkowe – dodaje T. Budasz.

Lokal będzie wynajmowany od Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w oparciu o 15-letnią umowę z Urzędem Miejskim w Gnieźnie. Całość remontu finansuje natomiast ten pierwszy podmiot. – Jest tutaj wiele problemów, bo adaptacja tych wszystkich pomieszczeń, które kiedyś były wykorzystywane na coś innego, na tego rodzaju placówkę, jak żłobek nastręcza wielu problemów, bo trzeba było jednak skuć tutaj wszystkie posadzki i tynki, część ścian wyburzyć, część wybudować, od nowa zrobić wszystkie instalacje. Tu trzeba też już myśleć o innym rodzaju ogrzewania, to będzie ogrzewanie podłogowe, czy jest jeszcze do zrobienia izolacja podłóg – zauważa Zdzisław Kujawa, prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Udało się nam to zrobić w tak krótkim czasie z tego powodu, że mamy firmy, które działają od lat na rzecz naszej spółdzielni mieszkaniowej i gdyby nie to, to nie bylibyśmy w stanie w tak krótkim czasie znaleźć na rynku firmy dla tej modernizacji – tłumaczy prezes GSM.

– Chcę podkreślić jedną sprawę, że ta przebudowa nie jest prowadzona ze środków spółdzielców. To finansowanie nie pochodzi z funduszu remontowego i nie wpłynie na podwyższenie czynszów, to jest z rezerw, które posiada spółdzielnia mieszkaniowa. Te środki będą stopniowo do nas wracały przez wcześniej podpisaną umowę wieloletnią w formie czynszu dzierżawnego i w ten sposób interes spółdzielni też jest zabezpieczony – mówi Z. Kujawa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.