http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pałac w Mielnie: hotel, hospicjum czy dom seniora?

Wyróżniony Pałac w Mielnie: hotel, hospicjum czy dom seniora?

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego podjęto decyzję o ponownym wystawieniu na sprzedaż zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie w gminie Mieleszyn. Tym samym sprawa tego obiektu wróciła do punktu wyjścia z 2008 roku. Wówczas także – po likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych – pałac poszedł „pod młotek”. Teraz ponownie rusza serial „Co dalej z pałacem w Mielnie?”.


Ten piękny obiekt po raz kolejny zostanie wystawiony na sprzedaż. Tym razem Rada Powiatu zdecydowała wystawić obiekt za kwotę 2.049.000 złotych, ale ze względu na fakt, iż pałac wpisany jest do rejestru zabytków zdecydowano o obniżeniu ceny nieruchomości o 5 procent. Tym samym cena wywoławcza wynosi 1.946.550 złotych. Czy tym razem znajdzie się chętny do kupienia tego niezwykłego pałacu?

Tak było w przeszłości...
Pytanie o to, czy tym razem znajdzie się kupiec jest zasadne, gdy sięgniemy do historii pierwszej sprzedaży tego pałacu.  Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 2008 roku. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie w gminie Mieleszyn, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu nie poznaliśmy nowego właściciela tego kompleksu pałacowo-parkowego w Mielnie. Choć był czas, że wydawało się, iż jesteśmy już tego blisko. Pierwotna cena wywoławcza kompleksu wynosiła 4.659.281 zł, później zeszła do 2.800.000 zł ale chętnych i tak brakowało. Kolejna cena wywoławcza wynosiła 1.910.300 zł. Ale nowego właściciela nadal nie było. Ostatnia cena za którą pałaca wystawiono na sprzedaż to 1.637.400 zł. Kupca jednak nie było. Stąd narodził się pomysł na dzierżawę.

Pałac wydzierżawiono
W lipcu 2011 roku ówcześni włodarze powiatu oficjalnie potwierdzili informację, iż zespół pałacowo-parkowy w Mielnie ma nowego gospodarza. Starosta gnieźnieński Dariusz Pilak potwierdził wtedy, że obiekt przez najbliższe piętnaście lat będzie zarządzany przez firmę dzierżawiąca podobne dwa obiekty w Polsce. Tym samym zakończył się trwający trzy lata powiatowy serial pt. „Co dalej z pałacem w Mielnie?”.

Z podawanych wtedy informacji wynikało, że w pałacu w Mielnie miała być prowadzona działalność turystyczno-gastronomiczna, oświatowa, sportowa i hotelowa. - Jednym z elementów umowy dzierżawy jest punkt mówiący o tym, że dzierżawca jest zobowiązany do zainwestowania w pałac i park w latach 2011 - 2026 kwoty 2 mln złotych – informował wówczas starosta Dariusz Pilak. Ale już w latach 2011 – 2012 dzierżawca miał uporządkować teren parku, zrobić remont dachu pałacu oraz wykonać działania zmierzające do przystosowania wnętrza pałacu do przewidywanej działalności. - Nowy gospodarz musi też poddać renowacji małą znaną, ale jedyną w swoim rodzaju rzeźbę Atlasu stojąca w parku, a która jest pod ochroną konserwatora – zaznaczał wówczas starosta Pilak

Z tych planów niewiele wyszło... Z tego też względu – po pięciu latach dzierżawy – obecne władze powiatu gnieźnieńskiego zdecydowały się w październiku 2016 roku rozwiązać umowę z dotychczasowym dzierżawcą.

Hotel, hospicjum, dom seniora?
Czy tym razem znajdzie się kupiec na pałac w Mielnie? Uchwalona wczoraj przez radnych cena, zdaniem wielu jest niska, jak za tak piękny i doskonale zlokalizowany obiekt - przy węźle drogi ekspresowej S5 - oraz nad jeziorem i w otoczeniu lasów (i wielu unikatowych zabytków). Być może to sprawi, że wreszcie ten niszczejące od kilku lat pałac znajdzie nowego właściciela.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że od dłuższego czasu o pałac w Mielnie pyta kilka firm i instytucji, które mają pomysł na zagospodarowanie obiektu. Wśród potencjalnych pomysłów jest m.in. zlokalizowanie w pałacu hospicjum lub też domu seniora. Ale jest też firma, która chciałaby z pałacu zrobić hotel. Dowiedzieliśmy się też, że jeden z lokalnych przedsiębiorców rozważa kupno pałacu, by stworzyć tam pensjonat. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Trochę historii
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych.

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn to: budynek pałacu, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o pow. użytkowej 1.639,51 mkw (rok budowy 1904; budynek oficyny I, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 339 mkw (rok budowy ok. 1910); budynek oficyny II, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 352,1 mkw (rok budowy ok. 1910) oraz budynki garażowe, gospodarczo-magazynowe, kotłownia o pow. użytkowej ogółem 404,95 mkw (wybudowane w latach siedemdziesiątych i później).

W 1974 roku założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.