http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jeszcze lepsza KAWKA?

Wyróżniony Jeszcze lepsza KAWKA?

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku zrealizowany zostanie kolejny etap programu likwidowania pieców węglowych w Gnieźnie. W ponad stu lokalach na terenie miasta dzięki programowi KAWKA dofinansowane zostanie zainstalowanie pieców gazowych. Ponadto w 2016 i 2017 roku kolejne gnieźnieńskie budynki dołączać będą dzięki temu programowi do miejskiej sieci cieplnej.


Zakończył się już nabór wniosków na realizację programu KAWKA. Jego celem jest podejmowanie działań, które zmierzają w kierunku stopniowego ograniczania niskiej emisji. Przypomnijmy, że Gniezno od  ubiegłego roku objęte jest „Programem Ochrony Powietrza dla Strefy Wielkopolskiej” ze względu na zbyt wysoki poziom stężenia tzw. pyłu zawieszonego PM10. - W 2015 roku podpisałem umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w wyniku czego otrzymaliśmy dotację 2,4 mln zł bezzwrotnej dotacji. Przekraczamy normy zanieczyszczeń, stąd aktywna walka o czyste powietrze. Zrealizowaliśmy 33 umowy, wyeliminowaliśmy 55 pieców – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Program będzie kontynuowany także w tym roku i już wiadomo, że jego efekty będą jeszcze skuteczniejsze. Planowane koszty kwalifikowane dla tego zadania wyniosą ok. 1 300 000 złotych.  Nabór został przeprowadzony w lutym i marcu. - Wpłynęło 98 wniosków, a pozytywnie zostało przyjętych do dofinansowania 81 wniosków. Co jest tutaj najważniejsze w walce o czyste powietrze, że umowy mamy już podpisane i w wyniku tych umów zlikwidowane zostaną 224 piece. Uzyskamy dzięki temu zmniejszenie ilości spalanego węgla o 353 tony i drewna o prawie 120 metrów sześciennych – informuje prezydent.

- Ten rok i następny będziemy bardzo intensywnie działali, aby tych palenisk było zlikwidowanych jak najwięcej, żeby jak najwięcej było zamian na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej czy piece gazowe. Mieszkańcy sami decydują o tym i w zależności od tego, czy to jest dom jednorodzinny, wielorodzinny czy wspólnota można uzyskać do 50 procent kosztów kwalifikowanych, tj. do 4 000 złotych w przypadku pieców kaflowych i do 2 500 złotych w przypadku ogrzewania centralnego – tłumaczy T. Budasz.

Już wiadomo, że w tym roku w 113 lokalach zostanie zamontowane ogrzewanie gazowe, a do sieci ciepłowniczej dołączą pozostałe 21 lokale. - Na ten rok do realizacji są przewidziane budynki przy: ul. Sienkiewicza 11, ul. Sienkiewicza 18, ul. Sienkiewicza 23, ul. Wawrzyńca 34, ul. Roosevelta 63, ul. Staszica 1 i 1a. Przygotowane do podłączenia w przyszłym roku zostaną także obiekty przy ul. Dąbrówki 9 i ul. Chrobrego 8 – wymienia szczegółowo Dariusz Zamiar, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie i dodaje: - W 2017 roku również przewidujemy podłączenie kilku obiektów i to będzie dalsza część ul. Czystej 2 i 2b, ul. Jana Pawła II 5 i ul. Rzeźnicka 7.

 Przypomnijmy, że wysokie stężenie pyłu PM10 powoduje m. in. choroby serca, astmę, alergię oraz nowotwory płuc,  gardła i krtani. Korzyści płynące z poprawy powietrza w centrum miasta powinny być zatem bardzo duże. - Powinniśmy dzięki temu zdecydowanie ograniczyć emisję pyłów, tych mniejszych i tych większych, tj. kilka ton w ciągu roku. Również tlenki azotów i tlenki siarki, które są emitowane zostaną w znacznym stopniu ograniczone. Mam nadzieję, że ten program, który został rozpoczęty uda się kontynuować w latach następnych. To zależy oczywiście od tego, jakie będzie zainteresowanie – podkreśla D. Zamiar.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.