http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowy deptak w Gnieźnie? Kto jest za, a kto przeciw?

Wyróżniony Nowy deptak w Gnieźnie? Kto jest za, a kto przeciw?

Urząd Miejski ma kolejny plan zmiany zagospodarowania centrum miasta. Tym razem planuje się utworzenie deptaku na całej długości ulicy Rzeźnickiej. Władze Gniezna chcą jednak w tej sprawie najpierw o zdanie zapytać mieszkańców. Właśnie ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.


Dziś w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie poruszony został ponownie temat zmiany wyglądu centrum naszego miasta. Przypomniano także o zaplanowanych już pracach z tym związanych oraz przedstawiono nowy pomysł, który ma zostać poddany w najbliższym czasie pod konsultacje społeczne. - Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, przystępujemy do rewitalizacji dwóch parków. Otrzymaliśmy dofinansowanie na trakt królewski i będziemy lokalizowali na terenie miasta pięciu królów, którzy byli koronowani w Gnieźnie. Zajmiemy się również rewitalizacją ratusza miejskiego, poprawimy jego wygląd oraz postaramy się udoskonalić jego funkcjonalność – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Chodzi między innymi o zagospodarowanie podwórza przylegającego do ratusza. - Chodzi nam o to, żeby to podwórze, które dzisiaj służy jako miejsce do parkowania samochodów stało się zapleczem dla obiektów gastronomicznych, które na terenie ratusza prowadzą swoją działalność. Chcemy z tego miejsca zrobić takie ruchliwe miejsce reprezentacyjne naszego miasta, miejsce spotkań ludzi – dodaje.

W pomysł wpisuje się nowa wizja zagospodarowania ul. Rzeźnickiej, która ma zostać w przyszłości przekształcona w deptak. - Nie chcemy tego robić bez udziału mieszkańców. Do mieszkańców ul. Rzeźnickiej dotrze pismo razem z ankietą, gdzie każdy będzie mógł wypowiedzieć – informuje J. Grobelny. Na terenie przyszłego deptaku miałby zostać umieszczony jeden ze wspomnianych wcześniej królów. - Ale dopiero jak będziemy mieli tę opinię, przystąpimy do projektowania tego terenu. To nie jest oczywiście tak, że pytamy o opinię tylko mieszkańców ul. Rzeźnickiej. Ona jest skierowana do wszystkich mieszkańców, ankiety pobrać można w Urzędzie Miejskim oraz w Starym Ratuszu lub mailowo – tłumaczy wiceprezydent Gniezna. Opinię będzie trzeba dostarczyć do 15 kwietnia.

Okazuje się, że przy okazji likwidacji ruchu kołowego przy wspomnianej ul. Rzeźnickiej zniknie z mapy miasta szesnaście miejsc postojowych. - Jak wszyscy wiemy ulica ta komunikacyjnie sprawia pewne trudności. Jest problem z nawracaniem, czyli ta jej funkcjonalność jako ulicy do zaparkowania nie jest za bardzo ciekawa – twierdzi J. Grobelny.

O dalszych planach opowiada urzędniczka, która jest odpowiedzialna w magistracie za sprawy dróg. Zaznacza, że wjazd w ulicę Rzeźnicką dopuszczony będzie tylko w przypadku mieszkańców posesji, a także w określonych godzinach możliwe będą dostawy towarów. - Chcielibyśmy przede wszystkim przesunąć oś jezdni w proporcjach 1/3 do 2/3. Po prawej stronie idąc od ulicy Chrobrego pozostawiony został pas o szerokości 5 metrów dla przejazdu samochodów. Natomiast po lewej stronie mielibyśmy 3-metrowy pas na ruch pieszy i mogłyby tam być również umieszczone ogródki gastronomiczne – wskazuje Alicja Orzeł, kierownik referatu dróg gminnych w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Z uwagi na przynależność ulicy do strefy ochrony konserwatora zabytków nawierzchnia zostanie wykonana z drobnowymiarowej kostki brukowej stylizowanej na bruk. W konsekwencji tego całość inwestycji będzie musiała być wcześniej uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - Ponadto w osi jezdni chcielibyśmy umieścić obiekty małej architektury, takie jak: donice z zielenią, ławki i stojaki na rowery. Donice mogłyby zostać dodatkowo podświetlone, a jeżeli infrastruktura podziemna pozwoli nam na to. Zostaną także zainstalowane lampy oświetleniowe. Chcemy rozjaśnić tę ulicę – precyzuje urzędniczka.

Szczegóły konsultacji społecznych dotyczących tej sprawy można znaleźć na specjalnie uruchomionej stronie internetowej – konsultacje.gniezno.eu i tam jest dostępny także formularz, który po wypełnieniu można wysłać bez wychodzenia z domu.

4 komentarzy

 • majki22
  majki22 sobota, 02, luty 2019 14:41 Link do komentarza Raportuj

  Miło,że Prezydent myśli o Naszym Mieście,tylko kto będzie płacił za ten prąd oświetlający Parki Szkoły Urzędy i Dodatkowe oświetlenie na drogach,pewnie podatnicy!

 • mieszkaniec Konikowia
  mieszkaniec Konikowia wtorek, 26, kwiecień 2016 17:33 Link do komentarza Raportuj

  no dobrze ze miasto pięknieje ale to nie przyciągnie turystów, no takie dodatkowe miejsce do pospacerowania. Może jednak zamiast myśleć o deptakach to może te pieniądze lepiej wydać na usprawnienie komunikacji w mieście bo niestety zakorkowane miasto nie przyciąga turystów wręcz przeciwnie odpycha bo każdy omija Gniezno bokiem. Raz bo korki, dwa bo nie ma gdzie zaparkować. No miejsc do spacerowania mamy dosyć bo ul. Chrobrego, Rynek, Tumska, No i jak mieszkańcy Konikowa mówią promenada Budasza tj ścieżka pomiędzy ulica Marcinkowskiego a Parkową, która ostatnio również została wysadzona młodymi drzewkami to miał być prezent od Prezydenta dla mieszkańców Konikowa w celu usprawnienia komunikacji do centrum handlowego przy ul. Roosevelta . No nie usprawniło to komunikacji bo nadal wyjechać z ulicy Libelta to niezły wyczyn no i nadal korkujemy i tak ruchliwą ulice Roosevelta. Za to ulica Parkowa od strony ośrodka fitnes pomimo,, ze przebiega w parku miejskim jest tak ruchliwa że strach tam iść na spacer. No ale ulica ta co w odcinku od ul. Libetta do miejsca zablokowania służy jako deptak pomimo dojazdów do garaży została zablokowana na odcinku do parku na 15 cm, za to za blokadą już parku miejskim można już jeździć z normalną prędkością (żadnych znaków ograniczających prędkość jak również o znaku informującym, że ulica ta nadal jest deptakiem. No takie absurdy w Gnieźnie mamy. Może tez te pieniądze lepiej przeznaczyć na barierke w parku miejskim na mostku po byłych torach do rzeźni co obecnie służy jako ścieżka rowerowa czy może władze miasta czekają aż ktoś spadnie z wysokości około 4m i się zabije. no to tylko niektóre przykłady gdzie trzeba wydać pieniądze no ale decyzja nie należy do mnie ja tylko wyrażam swoje skromne zdanie

 • Obserwator
  Obserwator czwartek, 17, marzec 2016 11:30 Link do komentarza Raportuj

  Brawo! Nareszcie coś się zaczyna na lepsze w naszym kochanym mieście zmieniać!

 • woj
  woj środa, 16, marzec 2016 22:40 Link do komentarza Raportuj

  Jestem za! Świetny pomysł, może nasze Gniezno wreszcie wypięknieje i stanie się bardziej atrakcyjne dla turystów oraz samych mieszkańców. Warto, aby Urząd Miejski poruszył coś w temacie gnieźnieńskiej parowozowni (np. pozyskania funduszy na jej rewitalizacje), która mogłaby się stać ważnym punktem na mapie turystycznej Wielkopolski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.