http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Najlepsze dopiero przed wami”. 10 lat portalu informacjelokalne.pl!

Wyróżniony „Najlepsze dopiero przed wami”. 10 lat portalu informacjelokalne.pl!

Za nami uroczysta gala jubileuszowa z okazji 10-lecia istnienia portalu informacjelokalne.pl, w której uczestniczyli zarówno przedstawiciele polskiego parlamentu, władz samorządowych, a także laureaci poprzednich edycji plebiscytu „Człowiek Roku” oraz tegoroczni nominowani i nagrodzeni.


Naszych gości przy wejściu na uroczystość zapytaliśmy o wrażenia związane z tym, jaką rolę odegrał i odgrywa nasz portal w lokalnej społeczności. – Osobiście śledziłem z wielką uwagą narodziny portalu informacjelokalne.pl i też się cieszyłem, że powstał u nas taki pierwszy profesjonalny portal internetowy. Przez pierwsze lata był to jedyny portal, z którego czerpałem wiadomości, nadal oczywiście korzystam i czytam, choć sięgam również po inne publikacje. Jest mi miło, że cały czas ten nowy przekaźnik trwa i ten jubileusz pewnie pozwala podsumować ten okres dziesięcioletni, ale myślę, że najlepsze jest dopiero przed wami – podkreśla Zdzisław Kujawa, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Gnieźnie i były radny powiatowy.

- 10 lat funkcjonowania tego portalu pokazuje, że on bardzo dobrze funkcjonuje i bardzo dobrze prosperuje. Ja oceniam bardzo wysoko pracę dziennikarską całego zespołu i pana Karola Soberskiego – mówi Monika Twardowska, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, członek Prawa i Sprawiedliwości. – Ten plebiscyt, przy okazji którego się tutaj spotykamy też powoduje, że informacjelokalne.pl stanowią barometr pewnych nastrojów społecznych, bo myślę, że o tej nagrodzie niektórzy marzą, inni może mniej, bo z tym jest różnie. Jeszcze inni czekają, żeby oddać swój głos na kogoś, kogo chcą docenić poprzez to głosowanie i potem oczekują na jego wyniki – dodaje M. Twardowska.

- Przede wszystkim pamiętam i to bardzo dobrze narodziny tego portalu informacyjnego, zresztą powiem, chyba mogę tak powiedzieć, że Karol Soberski jest moim kolegą z czasów zanim jeszcze informacjelokalne.pl pojawiły się przed dekadą na gnieźnieńskim rynku medialnym – opowiada Piotr Gruszczyński, szef Platformy Obywatelskiej w Gnieźnie i były senator. – Z wielkim sentymentem dziś uczestniczę w tym spotkaniu, tym bardziej, że ten portal bardzo obszernie opisywał moje działania. W mojej ocenie ten portal jest jednym z tych najbardziej obiektywnych wśród mediów gnieźnieńskich i mogę tylko wyrazić pragnienie, żeby więcej było takich mediów w naszym powiecie – podkreśla P. Gruszczyński.

Miło słyszeć, że niektórzy nadal zaczynają swój dzień od sprawdzenia, o czym napisały informacjelokalne.pl i co dzieje się wokół. – Pierwsze, co codziennie sprawdzam w internecie, to jest właśnie sprawdzenie, co podają w Informacjach Lokalnych, bo tam możemy poczytać nie tylko o tym, czym żyje Gniezno, ale także o lokalnych wydarzeniach, którymi żyją gminy, to jest propagowanie naszych inwestycji i wydarzeń kulturalnych. W mojej ocenie to jest portal bardzo potrzebny naszym lokalnym społecznościom – uważa Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

- Ten portal jest ważny nie tylko dla Kłecka, bo dla całego regionu i powiatu. Wiadomo, że szybki przepływ informacji to jedno z takich podstawowych narzędzi, by można było się dobrze orientować, co się dzieje w naszym regionie. Dla nas samorządowców jest ważne, żeby te informacje przekazywane przez media były obiektywne i wiarygodne, bo to jest w tym wszystkim najważniejsze. Ten portal, tak samo jest przecież w naszych lokalnych samorządach odpowiedzialny za rozwój naszego regionu i też temu służy – podkreśla Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko.

Co warte nadmienienia, informacjelokalne.pl odgrywają ważną rolę nie tylko na terenie powiatu gnieźnieńskiego, bo również docieramy do niektórych gmin sąsiednich. – Myślę, że ten portal uświadomił nie tylko naszym mieszkańcom, jak piękne tereny mają u siebie, ale też rzucił garść informacji, które do nich dotąd nie docierały, bo albo ich nie było stać na kupno gazety albo zwyczajnie nie mieli zwyczaju sięgania po prasę lokalną – uważa Daniel Trzeciak z radny gminy Rogowo. – Dziś internet jest praktycznie pod każdą strzechą, można powiedzieć, że informacjelokalne.pl docierają do każdego zakątka w gminie Rogowo i są teraz nieodzowną częścią również naszych terenów – podkreśla D. Trzeciak.

Okazuje się, że na media internetowe można patrzeć też analitycznie, czyli spoglądając jednocześnie i wstecz, i w przyszłość. – Pamiętam te czasy, kiedy media lokalne, to była tylko i wyłącznie prasa, czyli media drukowane. Jeszcze jakiś czas temu były tutaj tylko Przemiany, a później pojawiła się dopiero telewizja, inne media drukowane, radia lokalne i 10 lat temu właśnie zaczęły powstawać media internetowe – przypomina Marek Szczepaniak, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Gnieźnie. – I proszę zauważyć, że informacjelokalne.pl też kiedyś zaczynały jako monopolista, a dziś tych portali jest kilka. Jeśli ten portal utrzymuje się jednak na tym rynku medialnym, mimo dużej konkurencji, to dobrze świadczy i jest potrzebny czytelnikom. Na przyszłość to jest duże pole do archiwistyki, bo już toczą się takie dyskusje wśród archiwistów nad zarchiwizowaniem całego Internetu i to jest krok kolejny do zrobienia ku przyszłości – mówi M. Szczepaniak.

Ostatnio zmienianywtorek, 06 marzec 2018 14:43

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.