http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Praca wre! Młodzi garną się do pracy w powiecie gnieźnieńskim

Wyróżniony Praca wre! Młodzi garną się do pracy w powiecie gnieźnieńskim

Aż o jedną czwartą – o tyle spadło bezrobocie w powiecie gnieźnieńskim w stosunku do maja ubiegłego roku. Nasz powiat nie może pochwalić się jeszcze najniższą ogólną stopą bezrobocia w Wielkopolsce, jednakże znajduje się w czołówce wielkopolskich powiatów, gdzie spadek bezrobocia wśród młodych był największy. – Taka sytuacja wynika przede wszystkim z podjętej aktywizacji zawodowej, dzięki której 186 osób weszło na rynek pracy – mówi Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie.

 
- Bezrobocie w Polsce maleje – ogłosił we wtorek, 7 lipca minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Stan na czerwiec 2015 roku to 10,4%, co jest najlepszym wynikiem od sześciu lat. Choć nadal głównym problemem jest bezrobocie wśród młodych, to jego poziom wciąż się zmniejsza - szczególnie w powiecie gnieźnieńskim! Bazując na comiesięcznym biuletynie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, w czerwcu (w porównaniu z majem) w naszym powiecie bezrobocie wśród osób do 30. roku życia spadło o 10,2 proc. To czwarty tak dobry wynik w całym województwie, tuż za powiatem pleszewskim, gostyńskim i wągrowieckim. Dla porównania, w powiecie poznańskim bezrobocie w tym samym czasie spadło „zaledwie” o 5 procent.

– Na wyżej wymienioną sytuacje wpłynęły między innymi wysoki współczynnik podjęcia pracy stałej, staże i szkolenia – tłumaczy Małgorzata Matczak z PUP. – Część osób wyrejestrowano między innymi z powodu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy, rezygnacji ze statusu, odmów podjęć pracy oraz uzyskania prawa do renty i z innych przyczyn. Spadek zarejestrowanych osób młodych wynika przede wszystkim z podjętej aktywizacji zawodowej, dzięki której 186 osób weszło na rynek pracy. Branże, w których zatrudniane są osoby młode, to przede wszystkim handel, gastronomia, budownictwo, drogownictwo, odzieżowa i administracja – dodaje M. Matczak.

Gnieźnieński PUP prowadzi bardzo aktywną współpracę z wieloma firmami, których filie bądź siedziby mają swój adres właśnie w naszym powiecie lub w powiatach ościennych. Obecnie trwa nabór do dużych firm, takich jak VELUX, Carrefour czy Volskwagen. Problem zawodowej aktywizacji młodych ludzi zauważają także samorządy. Największy projekt skierowany do osób uczących się w szkołach kształcących zawodowo „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” prowadzony jest także w powiecie gnieźnieńskim, a bierze w nim udział między innymi Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie.

– Projekt wpisuje się w szerszą ideę wprowadzania pozytywnych zmian w szkolnictwie zawodowym realizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jego głównym celem jest zmiana modelu kształcenia na bliższy współczesnemu rynkowi pracy. Uczniowie odbywają praktyki u pracodawców i w nowoczesnych laboratoriach prowadzonych przez Politechnikę Poznańską. Otrzymali możliwość stworzenia swojego „wirtualnego CV” w „Systemie zawodowcy”, dzięki któremu znajdują interesujące oferty staży i praktyk – wyjaśnia Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Mimo że w Polsce wciąż brakuje wykwalifikowanych młodych zawodowców, pracodawcy często nie chcą zatrudniać osób zaraz po szkole ponieważ obawiają się ich niskich kwalifikacji. Czy podobne projekty mogą to zmienić?  – Oczywiście, że tak – mówi Ewa Kosicka z firmy Altom. – To jest bardzo dobry kierunek, ponieważ uczniowie mogą się rozeznać, co chcą robić w przyszłości. Jest to bardzo dobra okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę jeszcze w trakcie nauki. Im wcześniej młodzież ma szanse zapoznania się z praktyką, tym zdecydowanie lepiej dla nich. Przyjęliśmy sporą ilość stażystów do pracy i muszę przyznać, że zdarzały się wybitne jednostki oraz sporo osób bardzo zaangażowanych. One wyniosły z tego stażu najwięcej –  tłumaczy E. Kosicka.

Czy tak dobry trend utrzyma się jeszcze przez najbliższe miesiące? –  Zdecydowanie tak – podsumowuje Małgorzata Matczak. Cała nadzieja w wytężonej pracy urzędników oraz młodych zawodowców.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.