http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

PEC znów modernizuje kotły

Wyróżniony PEC znów modernizuje kotły

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie przystąpiło do modernizacji swoich źródeł energii. Inwestycja kosztuje ok. 16,5 miliona złotych i jest dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


Wychodząc naprzeciw dość dużemu problemowi, jaki stanowi niska jakość powietrza w naszym mieście, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie przystępuje do realizacji kolejnego programu modernizacji układów oczyszczania ze spalin w swoich kotłach. – W naszej ciepłowni C-13 przy ulicy Spichrzowej trwają inwestycje, które możemy podzielić na takie cztery grupy, jeśli chodzi o te prac, które obecnie już się tam toczą – mówi Piotr Staśkiewicz, zastępca prezesa ds. technicznych w PEC Gniezno. – Przygotowujemy się do nowego układu oczyszczania tych spalin na wszystkich naszych źródłach. W ten sposób dostosowujemy nasze źródła do nowych norm emisyjnych, które będą obowiązywały na wszystkich źródłach węglowych – zapowiada.

Prace zakończą się pod koniec września, a ich efekt będzie można zobaczyć podczas drzwi otwartych w ciepłowni przy ulicy Spichrzowej, które planowane są przed jesienią. – Pierwsza dotyczy kotła WR-25 i to jest modernizacja tego kotła w układach ekranoszczelnych z układem odpylania i odsiarczania. W drugiej kolejności będziemy modernizować ten drugi kocioł WR-25, z tym że zamienimy go na kocioł WR-10 z układem oczyszczania i całymi kanałami odprowadzania tych spalin. Trzecia sprawa dotyczy uruchamiania układu oczyszczania spalin dla kotła WR-5, a czwartym tematem będzie rozdzielenie układów pomp obiegowych od układu pompowego tych kotłów – tłumaczy szczegółowo P. Staśkiewicz.

– Z tymi tematami związane oczywiście są inne prace, który przy okazji też trwają, to jest wymiana całej rozdzielni niskiego napięcia, które zasilających całe układy szaf przykotłowych, jak również wymiana całej sprężarkowni (bo mamy dwie nowe sprężarki śrubowe), łącznie z rozwojem całej sieci na terenie ciepłowni o instalację sprężonego powietrza – dodaje.

Dzięki całej inwestycji oszczędność emisji pyłowych zostanie zwiększona o 50 proc. – Całość inwestycji pochłonie w sumie 16,5 miliona złotych, z czego aż 15 milionów sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie pożyczki, na warunkach bardzo preferencyjnych, z możliwością umorzenia do nawet 10 proc. – informuje zastępca prezesa PEC w Gnieźnie.

Te działania przystosowują naszą miejską spółkę ciepłowniczą nie tylko do norm emisyjnych, bo również do licznych wyróżnień. Jednym z nich jest przyznany na pięć kolejnych lat certyfikat PreQurs przyznawany w uznaniu za systematyczną redukcję niskiej emisji przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. – Takie certyfikat jest przyznawany po to, żeby takie przedsiębiorstwo, jak nasze miało dowód na swoje działania – mówi Monika Kowalczyk, inspektor w Dziale Obsługi Klienta w PEC Gniezno. – W tym badaniu posługiwano się spalaniem tych najbardziej szkodliwych dla powietrza substancji, m. in. całkowity pył zawieszony, benzopiren, dwutlenek węgla. Porównywano dwa budynki, czyli budynek będący opalany taką zwykłą kotłownią węglową oraz budynek, który zasilamy my, czyli PEC Gniezno. Tam jest 11 klas jakości powietrza i ten dym wydalany przez kotłownię węglową jest w klasie czarnej, czyli najniższej, a budynek ogrzewany ciepłem systemowym z PEC jest w klasie czwartej, czyli zielonej – wyjaśnia M. Kowalczyk.

Przypomnijmy, że PEC w roku ubiegłym zakończył także inwestycję przeprowadzenia swojej instalacji na południową część miasta i już zasila na tym terenie dużego odbiorcę, którym jest Galeria Piastova przy ulicy Witkowskiej. W planach jest oczywiście poczynienie kroków dalszych, które zmierzałyby do możliwości przyłączania do sieci kolejnych odbiorców z tej części Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.