http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Teraz Gniezno” już 17 września na Rynku!

Wyróżniony „Teraz Gniezno” już 17 września na Rynku!

Jeszcze jedna akcja pod gołym niebem szykowana jest na koniec tego sezonu w plenerze. W ostatnią sobotę lata na Rynku w Gnieźnie planowana jest impreza z udziałem lokalnych przedsiębiorców i ich produktów.


Pod hasłem „Teraz Gniezno – Wspieramy Lokalną Przedsiębiorczość” odbędzie się w Gnieźnie impreza, która promować będzie produkty lokalnej przedsiębiorczości. Wydarzenie zaplanowano na przyszłą sobotę, 17 września w godz. 10.00 – 14.00 na Rynku w Gnieźnie. - Chcemy oznaczać takimi charakterystycznymi naklejkami to wszystko, co jest związane z gnieźnieńską przedsiębiorczością i już nie tylko w kontekście tworzenia miejsc pracy, bo pod tym względem zaczyna być w naszym kraju coraz lepiej – zauważa Piotr Gruszczyński, przewodniczący oddziału terenowego Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gnieźnie. Naklejkami zostaną opatrzone lokalne produkty, których będzie można posmakować, a także je nabyć. - W tym dniu chcielibyśmy, aby gnieźnieński Rynek wypełnił się także samochodami zabytkowymi. Istnieje możliwość, żeby którymś wybranym samochodem przejechać się po ulicach gnieźnieńskich – dodaje.

W myśl pomysłodawców zorganizowania tego typu imprezy głównym zadaniem będzie zapoczątkowanie procesu tworzenia marki lokalnych produktów pochodzących z terenów powiatu gnieźnieńskiego. - My jesteśmy organizacją, która kreuje działalność gospodarczą. Ostatnio utworzyliśmy wraz ze swoimi gminami aż trzy spółdzielnie socjalne i jedna z nich zajmuje się właśnie przetwórstwem rolno-spożywczym, wytwarza bardzo wysokiej jakości produkty oparte tylko i wyłącznie o asortyment dostępny tylko u naszych rolników, który często wynika z ich nadwyżek produkcyjnych. Chcemy podnieść rangę tych produktów z naszego powiatu gnieźnieńskiego – zapowiada Katarzyna Jórga ze Stowarzyszenia Światowid, które w przeszłości organizowało Targi Wiejskie, a ostatnio cykliczne pikniki kulinarne pod nazwą „Truskawisko”. Jej zdaniem poprzez podnoszenie rangi lokalnych produktów można podnosić także rangę naszego regionu. - Abyśmy mogli kiedyś mówić, że dany sok, syrop, konfitura, dżem jest stąd, czyli jest z Gniezna. Bardzo spodobała nam się ta idea symboliki „Teraz Gniezno” i teraz przyszedł rzeczywiście czas na zaprezentowanie naszego potencjału gospodarczego – podkreśla K. Jórga.

Jednym z wystawców podczas imprezy będzie również bardzo aktywnie działająca na naszym obszarze grupa pszczelarzy. - Chcemy przybliżyć mieszkańcom produkty, które być może jeszcze nie wszystkim są znane. Będzie można spróbować naszych miodów lokalnych, ale także pozalokalnych, bo mamy również miód gryczany, o który nasi młodzi pszczelarze chcą w przyszłości wzbogacić naszą ofertę. Chcemy wprowadzić taki produkt na nasz rynek, a dzięki tym młodym pszczelarzom możemy się w tym kierunku rozwijać i dzięki temu szerzej wchodzić na ten rynek – uważa Waldemar Owczarzak, prezes Koła Gnieźnieńskich Pszczelarzy, które obchodzi w tym roku 120-lecie swojej działalności. - W naszym kole jest aktualnie ok. 60 pszczelarzy. Praca pszczelarza to jest praca na organizmie żywym i nie należy do łatwych. Najbardziej sprzyja nam nie tylko słoneczna pogoda, ale także wilgotne powietrze – wyjaśnia W. Owczarzak.

Swój udział w imprezie zadeklarowało również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, które przy tej okazji po raz czwarty zorganizuje akcję „Oddaj Krew z Cieplikiem”. - W naszych poprzednich akcjach zebraliśmy 42 litry krwi, ale zawsze prowadzimy jeszcze rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego i do tej pory zapisało się u nas ok. 15 osób, z czego jedna osoba dostała zaproszenie do dalszych badań jako kandydat na dawcę. To nas bardzo cieszy – zaznacza Leszek Chudzik, pracownik PEC w Gnieźnie i honorowy dawca krwi. - Po raz kolejny będziemy chcieli zachęcać na różne sposoby ludzi do oddawania krwi. Krew jest bardzo potrzebna i pamiętajmy, że nie da się jej niczym innym zastąpić – apeluje L. Chudzik.

Akcji będzie patronował Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. - Realizujemy projekt pt. „Miasto Królów” i to jest pierwszy projekt, któremu w celu pozyskania środków potrzebni byli mecenasi kultury polskiej, a więc przedsiębiorstwa działające na naszym terenie. To działanie, o którym teraz mówimy, to jest mała i średnia przedsiębiorczość, w wielu akcjach byliśmy przez nich już wspomagani. Będziemy duchowo zatem wspierać to przedsięwzięcie, a po południu zapraszamy na naszą imprezę, tj. MOKtoberfest – podsumowuje Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.