http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Policyjna „Prędkość”: nowe przepisy i pierwszy zatrzymany

Wczoraj późnym wieczorem na drogach powiatu gnieźnieńskiego zakończyły się policyjne działania „Prędkość”. Akcja prowadzona była przez dwa dni. Za przekroczenia prędkości ukarano ponad 100 kierowców.


- W czasie kontroli trwających w niedzielę, 17 maja od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych, mundurowi z Gniezna ujawnili 69 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, na 64 kierowców zostały nałożone mandaty karne – mówi st. asp. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. - W związku z wprowadzeniem nowych przepisów w poniedziałek, 18 maja funkcjonariusze drogówki ponownie przeprowadzili działania „Prędkość”, tym razem były one prowadzone tylko w terenie zabudowanym na terenie powiatu. Stróże prawa ujawnili 37 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości, za które nałożono mandaty karne. Ujawniono również kierowcę, którego auto usunięto z drogi na jego koszt – dodaje.

Ów kierowca to 20-latek jadący oplem omegą, który został zatrzymany przez policjantów z gnieźnieńskiej drogówki w miejscowości Fałkowo w gminie Łubowo w poniedziałek, około godz. 9.00. Auto jechało z prędkością 81 km na godzinę w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h i nie zatrzymało się do kontroli drogowej. - Stróże prawa ruszyli za nim w pościg i dogonili na drodze osiedlowej. Kierujący nie posiadał prawa jazdy, ani wymaganego dowodu rejestracyjnego, dodatkowo była pęknięta szyba czołowa. Kierowca podróżował sam, nie było więc możliwości przekazania pojazdu osobie znajdującej się w pojeździe i posiadającej uprawnienia do kierowania. Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od poniedziałku od północy, policjanci wezwali lawetę. Auto zostało usunięte z drogi na koszt właściciela. Teraz stróże prawa skierują wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego – zaznacza rzecznik.

Jak dodaje A. Osińska do walki z piratami drogowymi drogówka wykorzystała m.in. nowoczesny  laserowe mierniki prędkości, nowoczesne radary ręczne oraz nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem.

- Policjanci tego typu działaniami, chcą w sposób prewencyjny oddziaływać na zachowania kierowców i zmuszać ich do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, co z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze – podkreśla A. Osińska.

Policja przypomina
Przepisy, które 18 maja weszły w życie, dotyczą również kierowców którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zgodnie z nimi prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. W takiej sytuacji kierowca dostanie od policjanta pokwitowanie, na podstawie którego będzie mógł jeszcze przez 24 godziny kierować pojazdami. Prawo jazdy zostaje zabrane na trzy miesiące.

Zmiany w przepisach są też znacznie bardziej surowe dla pijanych kierowców. Jazda, mając już pół promila alkoholu w organizmie, oznacza karę więzienia i zapłatę minimum 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Następny wyrok to już kara 10 tys. zł. Co więcej, takim kierowcom zostaną zawieszone uprawnienia do poruszania się samochodem na okres od 3 do nawet 15 lat.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.