http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Potrzeba dialogu jest wciąż aktualna

Wyróżniony Potrzeba dialogu jest wciąż aktualna

XI Zjazd Gnieźnieński ma być jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które zostały podjęte w roku jubileuszu 100-lecia polskiej niepodległości. Jego organizatorzy dziś zapowiadali, że chcą dzięki niemu budować nowy rodzaj dialogu. Nie bez znaczenia jest również nawiązywanie do źródeł tego wielkiego przedsięwzięcia.


Konferencja naukowa potrwa przez trzy dni, od 21 do 23 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych – inspirująca moc chrześcijaństwa” i pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prymasa Wojciecha Polaka. – Ten temat nawiązuje w swojej istocie do tej rocznicy odzyskania niepodległości, ale szerzej chce ukazywać, w jaki sposób także dzisiaj możemy przeżywać swoje życie w wymiarach osobistych, w wymiarach społecznych, w wymiarach rodzinnych, w wymiarach też kościelnych, jako życie ludzi wolnych, tzn. tych ludzi, którzy z jednej strony nie tylko są wolni od czegoś, ale bardziej są wolni i gotowi do zagospodarowania w przestrzeni, która jest im dana i chcemy, żeby to była wolność, w której potrafimy wybierać i potrafimy współtworzyć te przestrzenie naszego życia – mówi abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, który zapowiedział, że w tym kontekście XI Zjazdowi Gnieźnieńskiemu będzie również towarzyszyć myśl wolności głoszona przez największych dla kościoła nauczycieli z tego okresu, a więc św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.

Współorganizatorem przedsięwzięcia będą władze miejskie i powiatowe, które zgodnie podkreślają, że aspekt promocji Pierwszej Stolicy Polski ma tutaj wielki rozmach, a wedle założenia, zjazd miałby spowodować, że Gniezno będzie postrzegane jako miasto dialogu. – To będzie chwila do zastanowienia się nad tematem przewodnim, który został zatytułowany „Europa ludzi wolnych” i myślę, że dziś to jest szczególnie ważną rzeczą u nas w kraju, który jest mocno podzielony, jeżeli chodzi o poglądy polityczne. To będzie taki czas, żeby rozmawiać, współpracować i żeby zrozumieć, że można się spierać i przekonywać, ale tylko na argumenty i by pokazać, że są wartości ważniejsze niż takie zwykłe ogólnospołeczne, że są wartości, na których trzeba budować swoje rodziny, pracę zawodową i że stąd będzie właśnie wypływała ta moc chrześcijaństwa dla nas, naszych rodzin i naszego miasta – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.  

Wśród tematów XI Zjazdu Gnieźnieńskiego są różne zagadnienia, od wykładów o holocauście (jako ostrzeżenie) i obecnym znaczeniu solidarności, poprzez definicję wolności (między szacunkiem dla człowieka i prawem pełnego wyrażania siebie samego), po pytanie o to, jak być patriotą w czasach współczesnych. – Przeglądałam te tematy spotkań, które zaplanowano i są one bardzo interesujące, a nawet inspirujące do tego, żebyśmy rozprawiali, jak nasz kraj ma wyglądać i jakie wartości powinny być wyznawane przez ludzi, którzy decydują w tej przestrzeni o różnych sprawach. Sądzę, że z tego Zjazdu Gnieźnieńskiego wypłyną jakieś mądre wnioski i te wszystkie dyskusje odbywające się podczas konferencji będą owocne – komentuje Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska.

Gośćmi panelów dyskusyjnych będą znani politycy: Jerzy Buzek, Hanna Suchocka, Paweł Kowal, Konrad Szymański, którzy porozmawiają o roli Polski w Europie oraz Marek Jurek i Paweł Śpiewak, którzy będą rozprawiać na temat różnic pomiędzy egoizmem narodowym i prawdziwym patriotyzmem, a także Włoch - prof. Rocco Buttiglione, polityk chadecki i wielki znawca myśli wolnościowej Karola Wojtyły. Szczególnie ciekawa może być też prelekcja tłumaczona z udziałem kard. Petera Turksona pt. „Ból świata jest bólem Kościoła – chrześcijanie na rzecz lepszego świata”. Całość zakończy natomiast koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem Macieja Muraszko, który będzie miał miejsce w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

A jak wszystko to wygląda w liczbach? – Ten zjazd to są 4 duże wykłady, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty w małych grupach, to blisko 60 prelegentów z Polski i gości zagranicznych. Co dla nas jest bardzo ważną sprawą, my chcemy budować nowy dialog, to ma być szkoła dialogu i dlatego poszerzamy tę przestrzeń dyskusyjną o ludzi z różnych stron sceny politycznej i spoza niej również, od bardziej konserwatywnych do mniej konserwatywnych – mówi Marta Titaniec, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.  

X Zjazd Gnieźnieński w 2016 roku relacjonowało ok. 270 dziennikarzy: lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. – Ten zjazd ma trzy podstawowe fundamenty. To jest nawiązanie do formuły I Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się tutaj w roku 1000. Po drugie, to jest wydarzenie skupiające największe katolickie organizacje, a więc tu mamy największe dzieło laikatu współczesnego, który skupia w sumie 12 organizacji. Po trzecie, wszystkie spotkania mają charakter ekumeniczny i to jest dziedzictwo św. Wojciecha, który był patronem jednego kościoła zjednoczonego, co nas niejako zobowiązuje do próby odbudowy znów tego jednego zjednoczonego, niepodzielnego kościoła i dlatego w zjeździe bierze udział również Polska Rada Ekumeniczna, a dokładnie to jest dziesięć kościołów – dodaje Marcin Przeciszewski, rzecznik prasowy Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ostatnio zmienianyczwartek, 14 czerwiec 2018 12:19

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.