http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Żebyśmy potrafili pokazać rodzinę, jako wielkie dobro”

Wyróżniony „Żebyśmy potrafili pokazać rodzinę, jako wielkie dobro”

To jest pierwsza tego typu inicjatywa w takiej formie naukowej. W auli seminarium duchownego w Gnieźnie rozpoczęła się dzisiaj konferencja, która jest w całości poświęcona zagadnieniom rodziny i małżeństwa. Dziś czeka nas jeszcze popołudniowy panel prelekcji od godz. 15.00 a jutro kolejny, cały dzień wykładów, który rozpocznie się rano i potrwa do godz. 15.00.


W ramach obchodów 600-lecia polskiego prymasostwa w Gnieźnie przez dwa dni odbywa się I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny. - Każde współdziałanie rodzi więcej dobra, dlatego potrzebne są inicjatywy na rzecz małżeństwa i na rzecz rodziny. Chodzi nie tyle o to, żeby one były wszystkie takie same i żebyśmy dokonywali jakiegoś monopolu na tego typu działania, ale żeby różnorodność inicjatyw, które są, rodziły także dobre owoce w pewnej współpracy i pewnej koordynacji – mówi abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, który otworzył dyskusję. - Myślę, że tutaj bardziej niż jakieś praktyczne sposoby działania, potrzebne jest to, byśmy razem odczytywali także przesłanie kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny, zwłaszcza to, które zostawia nam Ojciec Święty Franciszek w Amoris Laetitia, żebyśmy przejęli się przede wszystkim troską o rodzinę w różnych jej etapach, a więc ma etapie przygotowania do życia rodzinnego i na etapie przeżywania tego życia rodzinnego i wreszcie. Chodzi o to, żebyśmy w tych wielorakich inicjatywach, które są w Polsce, potrafili promować rodzinę i pokazywać rodzinę, jako wielkie dobro i jak pisze w swoim liście na kolejny Kongres Rodzin, który odbędzie się w Dublinie papież Franciszek, żebyśmy wypowiedzieli nasze zdecydowane tak dla rodziny – dodaje abp W. Polak.

Forum otworzył wykład mówiący o podstawach filozoficzno-antropologicznych rodziny i małżeństwa. - Trzeba przypomnieć, że człowiek jest zawsze człowiekiem i że człowieka nie można zredukować czy identyfikować ze światem zwierząt i roślin, jak niektórzy w naszych czasach od strony ideologicznej usiłują to czynić. Trzeba nam na nowo umocnić się i przekonać, intelektualnie i moralnie, że człowiek jest człowiekiem, a jeżeli jest człowiekiem, to zakłada takie wspólnoty, jak małżeństwo, potem rodzina – zauważa ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który temat referował. - Trudno wyobrazić sobie lepszą wspólnotę między jednym człowiekiem i drugim człowiekiem, jak pomiędzy jedną kobietą a jednym mężczyzną, którzy tworzą i to jeszcze z pozycji eklezjalnej małżeństwo sakramentalne. Potem oczywiście jest jeszcze dar rodziny, to dar od Boga, najwspanialszej, pierwotnej i naturalnej wspólnoty człowieka z człowiekiem. Ta konferencja ma swój bardzo głęboki sens, właśnie ze względu na starcie się tej prawdy o człowieku, małżeństwie i rodzinie z różnymi formami czy deformacjami ideologicznymi – tłumaczy ks. Guz.

Jednym z tematów jutrzejszego programu forum jest również zagadnienie rozeznawania i towarzyszenia osobom po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego i żyjącym w tzw. związku powtórnym. O to także pytamy Prymasa Polski, który widzi tu dużą potrzebę wyjścia naprzeciw takim osobom i rodzinom. - Myślę, że potrzeba tu dobrego rozeznania i towarzyszenia, ja mam takie poczucie, że rzeczywiście rolą kościoła jest zaproszenie tych osób i rodzin, żyjących w różnych związkach nieformalnych, by bardziej brały udział w życiu kościoła i to jest bardzo istotne. Ojciec Święty często nam mówi i przypomina, że nie są to nigdy ludzie ekskomunikowani, są to ludzie, którzy mają swoje własne miejsce, choć oczywiście naznaczone nieprawidłowością tej sytuacji małżeńskiej w kościele, dlatego to wyjście i ta troska jest konieczna – podkreśla abp. W. Polak.

Honorowy patronat nad forum objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W tych wszystkich działaniach, które ostatnio bardzo mocno akcentuje pani minister Elżbieta Rafalska, chodzi o to, żeby po tym wsparciu materialnym, wspierać rodzinę także w tej przestrzeni ogólnie pojętych wartości w oparciu oczywiście o wszelkie organizacje pozarządowe i środowiska, które robią w tym kierunku coś konkretnego. My mamy doświadczenia kilkudziesięcioletnie na płaszczyźnie wpierania małżeństwa i rodziny, ministerstwo nie musi nawet już samo tego dźwigać, bo nie musi wywarzać otwartych już drzwi, bo takich działań w Polsce jest już bardzo dużo – mówi dr hab. Mieczysław Guzewicz, teolog i doradca ministerstwa z zakresu rodziny i małżeństwa. - Chodzi teraz tylko o to, żeby po pierwsze nabrać orientacji, jakie działania są robione, a po drugie rozpocząć współpracę w tymi środowiskami – przekonuje.

Czy jednak żyjemy w czasach, w których jest nadal obecny kryzys małżeństwa i rodziny? - Zdecydowanie tak i to wiele dziedzin nauki potwierdza oraz diagnozuje w ten sposób, bo mamy w Polsce przecież Stowarzyszenie Familiologów Polskich, które zrzesza ok. 100 naukowców, zajmujących się właśnie tematyką małżeństwa i rodziny. Obserwujemy to, nie tylko, bo przecież w całej cywilizacji zachodu wyraźnie obserwujemy taką sytuację, że jest kryzys małżeństwa, kryzys rodziny, a nawet kryzys ojcostwa i to jest nawet dość ważna część tej sytuacji kryzysowej – podsumowuje M. Guzewicz.

- Ja pracuje nie tyle z samymi rodzinami, choć czasem prowadzę rekolekcję, ale organizuję to wszystko o ten jeden szczebel wyżej, czyli rozmawiam z osobami, które bezpośrednio spotykają się z rodzinami, czyli proboszczowie i doradcy życia rodzinnego, to tutaj właśnie zauważyliśmy, że potrzebna jest większa współpraca – dodaje ks. prof. Franciszek Jabłoński, Duszpasterz Rodzin w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. - To osoby odpowiedzialne za te kontakty zwróciły nam właśnie uwagę, żeby z takim głosem oddolnym spotkać się na takim szczeblu szerszym, bo widzimy, że np. takie przygotowanie do małżeństwa w różnych decyzjach ma różne formy i warto podzielić się tymi doświadczeniami, że jest pewna forma, która np. komuś się udała i warto z niej korzystać – uważa ks. Jabłoński.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 19 czerwiec 2017 12:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.