http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Letnie koncerty organowe powracają do katedry

Wyróżniony Letnie koncerty organowe powracają do katedry

Po kilku latach przerwy wracają cieszące się niezwykłą popularnością letnie koncerty organowe. To nie jedyne atrakcje muzyczne, które przygotowywane są na czas letni przez Archidiecezję Gnieźnieńską. Swoje umiejętności będą mieli okazję prezentować także uczniowie naszej szkoły muzycznej.


Takie koncerty regularnie organizowano w okresie wakacyjnym jeszcze kilka lat temu, zanim instrumenty organowe poddane zostały gruntownej renowacji. - Wracamy zatem do tradycji, bo nie tak dawno jeszcze bywały tutaj koncerty organowe, nawet poszerzone o inne instrumenty czy nawet koncerty kameralne – przypomina ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz Parafii Archikatedralnej w Gnieźnie.

W lipcu czekają nas dwa koncerty organowe w katedrze gnieźnieńskiej. O ich szczegółach poinformowano podczas specjalnej konferencji w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, który całość przedsięwzięcia współorganizuje. - Możemy podać już daty tych dwóch wydarzeń muzycznych: 2 lipca zaplanowany jest koncert poświęcony jubileuszowi 600-lecia polskiego prymasostwa, a 28 lipca zaprosimy na koncert otwierający tegoroczną Koronację Królewską i będzie poświęcony 1020. rocznicy śmierci świętego Wojciecha – informuje Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u.

Pierwsze wydarzenie będzie typowym koncertem organowym, a drugie koncertem kameralnym. - Repertuar jest dość szeroki, bo na to pozwala dyspozycja instrumentu, który ma 52 głosy i szeroką paletę barw, którą można stosować do utworów z epoki baroku i takich bardziej współczesnych form romantycznych. Każdy koncert będzie miał utwory Jana Sebastiana Bacha, który jest jednym z najbardziej znanych organistów wszystkich epok, a także kompozytorów polskiego baroku, jak Jana Podbielskiego oraz twórców romantyzmu, jak Cezary Frank – mówi Ryszard Superczyński, organista tytularny Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

To jednak nie wszystkie muzyczne niespodzianki, które są planowane na czas letni przez Archidiecezję Gnieźnieńską. - Podejmujemy inicjatywę koncertów niedzielnych, kameralnych, organowych w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie. Te koncerty będą miały miejsce w każdą niedziele lipca i sierpnia o godz. 14.30 i tu zauważamy, że dużo osób przychodzi na tę mszę popołudniową. W ramach pewnego takiego rekonesansu letniego czy może w czasie przerwy podczas spaceru będzie można także z takiej propozycji skorzystać – zauważa ks. Kasprowicz.

Być może w ten sposób narodzi się nowa tradycja w Pierwszej Stolicy Polski. - W wielu kościołach katedralnych czy klasztornych często odbywają się koncerty, nie tylko takie wielkie z orkiestrą symfoniczną, ale także organowe. Największym przykładem dla nas jest gdańska katedra oliwska, gdzie tego typu koncerty odbywają się bardzo regularnie nawet w dni powszednie, ale tam jest większy przepływ turystów i to już jest tak wszystko ustawione, że co jakiś czas są tam w ciągu dnia takie koncerty. Przyjrzymy się, czy to jest odpowiedni moment i czy to się będzie sprawdzać i na początek będziemy mieli koncert w każdą niedzielę podczas wakacji – dodaje proboszcz katedry gnieźnieńskiej.
Ostatnio zmienianyczwartek, 15 czerwiec 2017 16:35

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.