http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piknik na 600-lecie prymasostwa w Polsce!

Coraz więcej mieszkańców kieruje się w stronę Placu Świętego Wojciecha, gdzie trwa już piknik rodzinny, którego organizatorem jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.


Chyba możemy pokusić się o stwierdzenie, że pogoda póki co dopisuje, bo choć wciąż jest pochmurno i dość wietrzenie, to ani jedna kropla deszczu nie spadła jeszcze tego sobotniego popołudnia nad Placem Świętego Wojciecha, gdzie został zorganizowany piknik rodzinny z okazji 600-lecia polskiego prymasostwa. - Dziś ksiądz prymas Wojciech Polak postanowił zaprosić wszystkie polskie rodziny do udziału w tym pikniku, zwanym również piknikiem prymasowskim. Chcemy zawsze podkreślać, jak rodzina jest ważna i stąd pomysł, by jedną z imprez towarzyszących jubileuszowym obchodom 600-lecia był taki właśnie piknik rodzinny – informuje ks. Karol Świderski z Wydziału Ekonomicznego Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie i główny organizator przedsięwzięcia. - Mamy mnóstwo atrakcji, bo będą występy artystyczne, które zaczną „Świerszcze” z Trzemeszna, potem wystąpi Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego i to są nasi księża michalici z tutejszej parafii Kozala, następnie zaśpiewa Narodowy Chór Ukraiński z Wołynia, a na koniec Golec Orkiestra o godz. 19.00 jako gwiazda wieczoru – przypomina ks. Świderski.

Z okazji wielkiego jubileuszu, przygotowano ponadto 600 pączków, jako słodki upominek dla gości imprezy, oczywiście nawiązując w ten sposób do 600-lecia prymasostwa. Nie zabrakło też innych atrakcji dla oka, duszy i strawy, bo oprócz różnych stoisk gastronomicznych, było można znaleźć coś naprawdę niespotykanego, jak klocki LEGO Szlaku Piastowskiego. - To jest nowość, która jeszcze nie jest w sprzedaży, ale mamy nadzieję, że wkrótce tak się stanie, na razie klocki maja charakter tylko wystawowy. Mamy kilka makiet ze sobą, łącznie jest ich 7, tj. Ostrów Lednicki, Legenda o Orlim Gnieździe, Katedra Gnieźnieńska z XI wieku, Mysia Wieża itd. Wszystko, co jest związane z Piastami oraz początkami polskiego państwa można sobie ułożyć z tych klocków. Pomysł wziął się z pasji i zamiłowania do naszej historii, a klocki zamawiam z Danii, natomiast projekt jest mój – mówi Bartosz Borowiak, twórca klocków piastowskich.

Portal katolicki pytam.edu.pl przygotował natomiast konkurs dla młodzieży i dorosłych. - W ramach kampanii ponadprzeciętność chcemy zachęcić młodzież, ale także dorosłych do tego, żeby ułożyć z nami historię pt. „Twórczy sposób spędzania wolnego czasu”. Ponadprzeciętność, najkrócej mówiąc, to wyjście naprzeciw wzajemnym oczekiwaniom, bo nasze badania stwierdzają, że rodzice często boją się tego okresu, gdy ich dzieci wchodzą w wiek nastolatków i mają zaniżone oczekiwania wobec nich, a tymczasem nastolatkowie mają ogromny potencjał i chcą dużo robić, tylko często brakuje im tego wsparcia od własnych rodziców – zauważa Bogna Białecka, psycholog i redaktor naczelna portalu.

Ostatnio zmienianysobota, 20 maj 2017 21:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.