http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”

Wyróżniony „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej została dzisiaj otwarta wystawa pt. „Primas Poloniae. 600-lecie stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Tym wydarzeniem zainaugurowano oficjalnie obchody tego ważnego jubileuszu dla całego Kościoła w Polsce i dla samego Gniezna. Jednocześnie wprowadzona została nowa funkcja ułatwiająca zwiedzanie muzeum i innych miejsc gościom z zagranicy, a także osobom niepełnosprawnym.


Na wystawie zobaczymy przedmioty, których zwyczajnie nie udostępnia się na co dzień zwiedzającym. Są też takie, których nigdy wcześniej nie pokazywano. - One wszystkie oczywiście są związane z instytucją prymasostwa czy osobami Prymasów. Pokazujemy m. in. Złoty Kodeks, czyli dość unikalną księgę liturgiczną używaną przez wielu Prymasów Polski, a także dokument „Legatus Natus” z 1515 roku od papieża Leona X, nadający ten szczególny przywilej Janowi Łaskiemu i jego następcom oraz dokument od Benedykta XIV, który w połowie XVIII wieku nadaje przywilej noszenia purpury dla biskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski. Jest także dokument podpisany przez Kazimierza Jagiellończyka, w której rezerwuje on przywilej koronacji polskich królów dla arcybiskupa gnieźnieńskiego – mówi ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Jednocześnie wprowadzona została nowa funkcja ułatwiająca zwiedzanie muzeum i innych miejsc gościom z zagranicy, a także osobom niepełnosprawnym. - To jest pewien zupełnie nowy sposób oprowadzania po katedrze, muzeum i w ogóle całym Wzgórzu Lecha, gdzie w tym systemie audioright są nie tylko różne języki, co jest w czasach dzisiejszych oczywistością, ale także mamy język migowy dla niesłyszących, a dla osób niewidomych jest również audiodeskrypcja. To jest znaczne poszerzenie naszego spektrum dla zwiedzających, to się nam udało wprowadzić dzięki środkom unijnym i z tego bardzo się cieszymy – podkreśla ks. J. Bogacz.

Na wernisaż wystawy, który odbył się w sobotnie przedpołudnie zaproszeni zostali: Prymas Polski – abp. Wojciech Polak, prymasi seniorzy: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk oraz wielu duchownych zagranicznych, a także przedstawiciele polskiego parlamentu oraz władz miejskich i powiatowych z prezydentem Tomaszem Budaszem i starostą Beatą Tarczyńską na czele.

Wystawa czynna będzie przez cały rok, aż do oficjalnego zakończenia obchodów 600-lecia polskiego prymasostwa na koniec kwietnia 2018 roku.

Ostatnio zmienianysobota, 22 kwiecień 2017 16:57

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.