http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prymasi Polski i św. Wojciech na znaczkach pocztowych

Wyróżniony Prymasi Polski i św. Wojciech na znaczkach pocztowych

W Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie odbył się dzisiaj wernisaż wystawy filatelistycznej Wojciecha Śmieleckiego pt. „Śladami Świętego Wojciecha – Miejsca Jego Kultu”. Ekspozycja to kolejny akcent, który towarzyszy rozpoczynającym się właśnie obchodom 600-lecia polskiego prymasostwa, a także 1020. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Pierwszej Stolicy Polski.


Prezentowane znaczki dotyczą także kilku innych prymasów, m. in. Mikołaja Trąby, Ignacego Krasickiego, Mieczysława Ledóchowskiego, Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego, Józefa Glempa i Henryka Muszyńskiego. - Prymasów mamy na kartkach, znaczkach i datownikach. Ostatnia kartka wyszła w grudniu 2009 roku z okazji ingresu abpa Henryka Muszyńskiego na Prymasa Polski. Przedtem jeszcze wyszła kartka z cyklu Wybitni Wielkopolanie z Mieczysławem Ledóchowskim, a w 2001 roku ja osobiście projektowałem kartkę z Ignacym Krasickim w 200. rocznicę jego śmierci – mówi Wojciech Śmielecki, autor wystawy.

Na kartach pocztowych znajdziemy również Prymasów Polski dość ważnych dla samego Gniezna, czyli Michała Trąbę, Jana Łaskiego, Macieja Łubieńskiego czy Edmunda Dalbora. - To jest Jan Łaski, jeszcze jako Kanclerz Koronny za czasów Aleksandra Jagiellończyka, gdy daruje statuty oraz konstytucje Jagiellończykowi. Tych walorów filatelistycznych jest ponad pięćset, do tylu tylko dojechałem i już dalej nie liczyłem. Najstarsze są znaczki węgierskie z pierwszej połowy lat 30. i one dotyczą św. Stefana, którego bierzmował św. Wojciech – dodaje kolekcjoner z Gniezna.

Drugie spojrzenie, to czasy przypadające na koniec X wieku, kiedy w Europie zaczęto pielgrzymować do grobów świętych. Pierwszym był oczywiście męczennik, św. Wojciech. - Takim znaczkiem, który ma dla mnie największą wartość sentymentalną, to jest znaczek z 11 listopada 1938 roku z tej serii historycznej z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdzie Bolesław Chrobry wita Ottona III, a w tle jest właśnie św. Wojciech. To jest znaczek, który kosztował 5 groszy i tu też jest cała makulatura znaczka, który kosztował 20 razy więcej niż sztuka pojedyncza – opowiada W. Śmielecki.

Z okazji wystawy została wydana również specjalna kartka okolicznościowa oraz pamiątkowy datownik z wizerunkiem św. Wojciecha, które zaprojektował popularny rysownik Jarosław Gryguć. Wystawę patronatem honorowym objął poseł Krzysztof Ostrowski, a podczas wernisażu krótką historię Prymasów Polski, którzy odegrali ważne role dla Gniezna, przedstawił ks. kan. Jan Kasprowicz.

Ekspozycja będzie czynna do 5 maja w Centrum Kultury eSTeDe przy ulicy Roosevelta w Gnieźnie.

Ostatnio zmienianyśroda, 19 kwiecień 2017 20:37

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.