http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Chrzcielnica Polski to był dobry produkt marketingowy

Wyróżniony Chrzcielnica Polski to był dobry produkt marketingowy

Szeroko zakrojona kampania promocyjna towarzyszyła tegorocznym obchodom 1050. rocznicy Chrztu Polski, w którą włączyły się trzy jednostki samorządowe. W efekcie tych wspólnych działań, Gniezno i Ostrów Lednicki mocniej zaznaczyły się w świadomości Polaków, co powinno przełożyć się w przyszłości na znaczenie Pierwszej Stolicy Polski np. w ruchu turystycznym, ale nie tylko.


Zdaniem naszych władz samorządowych, ta okazja została skutecznie wykorzystana i sprawiła, że na temat Gniezna oraz Ostrowa Lednickiego w skali ogólnopolskiej teraz mówi się znacznie częściej. - To był taki rok dość szczególny, w którym mieliśmy okazję promować te nasze miejsca, wskazywane przecież na mapie Polski, jako miejsca początków naszego państwa. Jeśli Gniezno w świadomości Polaków na pewno już jest i teraz jest tylko utrwalane, to już Ostrów Lednicki, choć jest miejscem niezwykle ważnym, to był często miejscem niedocenianym i nie budzącym właściwego zainteresowania. Myślę, że to się teraz zmieniło – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Przypomnijmy, że wspólna inicjatywa prowadzona była pod hasłem promocyjnym: „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”. W szacunkowym porównaniu natężenia ruchu turystycznego zauważalne jest zwiększenie dynamiki, np. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odwiedziło w tym roku o 118 proc. więcej turystów niż rok temu. To jednak również inne liczby, które napawają optymizmem. - W sumie wszystkie muzea i punkty historyczne Szlaku Piastowskiego zanotowały wzrost średnio o 63 proc. odwiedzających. Obroty punktów gastronomicznych, to wzrost o ok. 47 proc. Miejsca noclegowe były zamawiane o ok. 30 proc. więcej niż w 2015 roku. Ten wzrost ruchu turystycznego pokrywa się z okresem naszych działań promujących obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski – dodaje B. Tarczyńska.

Ważnym elementem przedsięwzięcia było także urozmaicenie zwiedzającym pobytu w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim o możliwość udziału w grze turystycznej. - Zorganizowaliśmy przecież jeszcze ten konkurs historyczny dla szkół z całej Polski, które przygotowały scenariusz lekcji poświęconej naszemu miastu, a potem laureatów w ramach nagrody zaprosiliśmy do Gniezna na kilkudniowy pobyt. Nie można zapominać o innych wydarzeniach, czyli Wielkim Zlocie Słowian i widowisku historycznym na Lednicy, była też „Feta na cześć Mieszka I” w eSTeDe. Zrealizowaliśmy kampanię reklamową w pociągach Kolei Wielkopolskich – przypomina pani starosta.

Z kolei prezydent Tomasz Budasz, zwraca także uwagę, że ważne słowa uznania i podziękowania należą się dwóm innym grupom, które bardzo wspomogły przedsięwzięcie. - Szczególne podziękowania są dla Księdza Prymasa i całej kurii metropolitarnej, bo to dzięki ich działaniom 14 kwietnia te centralne obchody rocznicowe odbyły się w Gnieźnie, a nie Poznaniu. Słowa uznania kierujemy także do wszystkich pracowników naszych urzędów, bo oni nie tylko włożyli mnóstwo swojej energii oraz kreatywnych pomysłów, ale także często w momencie kulminacji tych obchodów, które przypadły na czas letni, musieli nawet trochę zmieniać swoje plany urlopowe, żeby wszystko wypadło dobrze – zaznacza T. Budasz, prezydent Gniezna.

Wspólne działania powiatu gnieźnieńskiego, miasta Gniezno i gminy Łubowo, to nie tylko osiem malunków z logo Chrzcielnicy Polski, które były widoczne wzdłuż drogi ekspresowej S-5 i będą jeszcze widnieć w tym miejscu przez trzy lata. Wspólnym wysiłkiem wydano także monografię „Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”. - To także nasze miejskie działania, które chyba były dość widoczne w naszej przestrzeni, czyli Koronacja Królewska czy cały Królewski Festiwal Artystyczny, to jest ponad 30 tysięcy osób, które pojawiły się na tych dwóch najważniejszych dla nas wydarzeniach – wskazuje T. Budasz.

Sukcesem wydaje się być także wspomniany wcześniej 5-dniowy Wielki Zlot Słowian, w którym łącznie wzięło udział 5 tysięcy osób. - W naszym przypadku efekty widoczne są w postaci 20 milionów złotych, które Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego na budowę nowej siedziby. Powstanie nowy budynek na miejscu starej wystawy, to będzie wystawa całoroczna i pomieszczenia biurowo-konferencyjne. Myślę, że ten budynek wniesie dużo dobrego do przestrzeni, która tam się znajduje. Część gastronomiczno-hotelowa w tym miejscu również będzie dalej rozbudowywana, to także powinno dodatkowo zachęcić turystę do dłuższego zwiedzania Ostrowa Lednickiego – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Na koniec zaznaczmy, że władze miejskie i powiatowe zamierzają w przyszłości nadal działać wspólnie i skupiać dużą część swojej uwagi na ruchu turystycznym. - W roku przyszłym obchodzić będziemy 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie, a w 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. „Chrzcielnica Polski” to był dobry produkt marketingowy, który został stworzony w 2016 roku i na tym należy opierać wszelkie działania promujące miasto i region w przyszłości – podkreślają zgodnie twórcy kampanii.
Ostatnio zmienianyczwartek, 24 listopad 2016 14:53

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.