http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koncert na koniec obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wyróżniony Koncert na koniec obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

To była pełna prawie do ostatnich miejsc zapełniona katedra gnieźnieńska, której atmosfera powagi i historii dodała blasku oraz elegancji odbywającemu się w koncertowi czterech najważniejszych chórów w Gnieźnie. Na tle relikwiarza św. Wojciecha wystąpiły zarówno pochodzący z Gniezna najstarszy chór świecki w Polsce oraz nieco młodszy chór kościelny z jednej z tutejszych parafii. To wydarzenie zamknęło oficjalnie tegoroczne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski przygotowane przez władze samorządowe Pierwszej Stolicy Polski.


W niedzielne popołudnie w katedrze odbyły się XXIV Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne „Stąd Nasz Ród”. Tym razem koncert włączony został w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaśpiewały w nim cztery zespołu z Gniezna: chór mieszany „Metrum”, kameralny zespół „Szpaki”, chór męski „Dzwon” i Chór im. Ojca Pio z parafii farnej. - To jest dobry pomysł, czyli powrót do korzeni i wartości, a także podkreślenie tego, że chrzest miał wpływ i znaczenie, a Gniezno odegrało rolę we wczesnym państwie piastowskim. Tutaj na Wzgórzu Lecha to wszystko w takiej symbiozie ładnie łączy się ze sobą i jest odzwierciedleniem tych wielkich wartości muzycznych, które np. Chór Dzwon kultywuje już od ponad 150 lat. Dzisiejszy koncert kończy w zasadzie taki oficjalny Rok Chrztu Polski, który został przygotowany przez nasze władze samorządowe – mówi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Po dużej frekwencji, która dodała zapewne występującym zachęty i otuchy, można również wnioskować, że warto dla Gnieźnian organizować tego typu koncerty. - Jest to doskonała okazja, żeby porównać poziomy gnieźnieńskich zespołów, bo nie często się zdarza, żeby wszystkie zespoły występowały w jednym miejscu i z tego powodu jest to cenna inicjatywa – uważa Roman Nowak, dyrygent chóru męskiego „Dzwon” z Gniezna i jeden ze współorganizatorów Gnieźnieńskich Spotkań Chóralnych. - Zazwyczaj tutaj było tak, że podczas tych spotkań występują chóry zaproszone z innych miast, a potem występuje chór „Dzwoń”. Tym razem jest trochę inaczej i występują inne chóry z Gniezna, a na koniec śpiewa chór „Dzwon” – dodaje R. Nowak.

Ze swojej szansy zaprezentowania się szerszej publiczności bardzo chętnie skorzystał Chór im. Ojca Pio z parafii farnej w Gnieźnie, który pośród pozostałych jest najmłodszym. - W roku ubiegłym mieliśmy 25. rocznicę istnienia. Najpierw powstała schola liturgiczna, a sam chór działa oficjalnie dopiero od 2008 roku. My jesteśmy chórem typowo kościelnym, a więc śpiewamy muzykę liturgiczną, jako utwór pierwszy zaśpiewamy „Immorto Adualtrai Dei”, czyli „Przystąpił do Ołtarza Bożego, Boga radości i wesela mego”, ale w łacinie. To jest utwór polskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego – opowiada Andrzej Joras, organista i dyrektor Chóru im. Ojca Pio, który działa przy parafii Św. Trójcy w kościele farnym w Gnieźnie.

Według fachowców, ten chór śpiewa inaczej od innych i to właśnie dlatego temu śpiewaniu poświęcić należało więcej uwagi. - My śpiewamy do muzyki, która jest przydatna do liturgii i to jest różnica zasadnicza. Chór „Metrum” pięknie śpiewa muzykę dawną, a my śpiewamy do liturgii. Tutaj nie ma żadnego rozgraniczenia w tonacji, tyle że inne zapotrzebowanie jest do liturgii, a inne na potrzeby koncertowe – tłumaczy A. Joras.

Niezwykłe poruszenie wywołała aria sopranowa w wykonaniu śpiewaczki i skrzypaczki Anny Tanaś, która jest jedyną w Gnieźnie wokalistką, która śpiewa tego typu głosem. Na koniec wszystkie chóry zaprezentowały wspólne wykonanie kompozycji pt. „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, który został specjalnie stworzony na okoliczność tegorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ostatnio zmienianyniedziela, 13 listopad 2016 19:31

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.