http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W nagrodę odwiedzą Gniezno

Wyróżniony W nagrodę odwiedzą Gniezno

Uczniowie ze szkół podstawowych z Jordanowa, Warszawy, Szczecinka, Koszalina i Kłodawy to laureaci drugiego ogólnopolskiego konkursu pt. „Tu powstała Polska – Chrzest Polski”.


Konkurs zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, a warunkiem wzięcia udziału w nim było nadesłanie relacji w lekcji kreatorskiej, którą przygotowano w oparciu o jeden z wybranych scenariuszy. Walkę o kilkudniowy pobyt w Pierwszej Stolicy Polski podjęły ostatecznie drużyny z ok. czterdziestu szkół podstawowych z całej Polski. Do etapu finałowego zakwalifikowano 18 drużyn, na które oddano łącznie ok. 8 700 głosów. Pięć najlepszych przyjedzie do nas już jutro i spędzi w naszym mieście kolejne trzy dni. - Potencjał historyczny powiatu gnieźnieńskiego jest bardzo duży i utrwalamy to, że właśnie tutaj wszystko się zaczęło, tutaj były początki naszego państwa. Mam nadzieję, że wykorzystaliśmy tę szansę edukacyjną i promocyjną, bo zainteresowaliśmy tym projektem cały kraj. Wspierali nas w tym także kuratorzy oświatowi, dzięki którym ta informacja przekazana została dalej. Myślę, że dzięki temu również więcej turystów odwiedziło lub dopiero przyjedzie zobaczyć nasze miasto i cały powiat. Bardzo duże grono w tym wszystkim uczestniczyło, bo nie tylko dzieci i nauczyciele biorący udział w tym konkursie, ale także inne osoby mobilizowane potem do udziału w finałowym głosowaniu internetowym – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Jak się okazuje, spośród wszystkich prezentacji najbardziej spodobała się lekcja przygotowana przez zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Jordanowie (woj. małopolskie), która uzyskała 18,6 proc. wszystkich głosów. Nie wiele mniej dostała Szkoła Podstawowa nr 26 z Warszawy (17,7 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się jeszcze reprezentacje szkół ze Szczecinka, Koszalina i Kłodawy. Teraz czeka ich w nagrodę wycieczka i trzydniowy pobyt w Gnieźnie, 45-osobowa grupa uczniów i nauczycieli zostanie zakwaterowana na ten czas w Hotelu Lech przy ul. Jolenty. Wśród przygotowanych atrakcji można wymienić m. in. wizytę u Prymasa Polski, zwiedzanie muzeów w Gnieźnie i Dziekanowicach, a także Grodu w Pobiedziskach.

W sobotę natomiast wezmą udział w inauguracji nowych gier turystycznych pt. „Gniezno. Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”. - Coraz bardziej szukamy nowoczesnych rozwiązań, dlatego że reklama i marketing mocno się rozwija. W taki sposób można zainteresować młodzież, która jest odbiorcą bardzo wymagającym ze względu na dostępne obecnie środki komunikacji. Stawiamy więc na interakcję, czyli na emocje i przeżywanie, a gra turystyczna powinna temu służyć – tłumaczy Agnieszka Rzempała-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

- Chcielibyśmy, żeby była to zabawa dla całych rodzin turystów odwiedzających Gniezno i Ostrów Lednicki. Również nauczyciele w szkołach mogą w taki sposób spędzać lekcje w terenie. Tak można również poznawać swoją Małą Ojczyznę przez naszych mieszkańców. Jedna gra odbywa się w Gnieźnie i trwa ok. 90 minut, a druga na Ostrowie Lednickim i jest niecko krótsza, bo ok. 60-minutowa. Można w nich brać udział osobno, ale tylko ukończenie dwóch i podanie dwuczłonowego hasła końcowego na naszej stronie internetowej daje możliwość uzyskania certyfikatu uczestnictwa – dodaje A. Rzempała-Chmielewska.

O środki zewnętrzne do Narodowego Centrum Kultury na realizację tego projektu aplikowało Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, na który udało się pozyskać 106 tysięcy złotych. Resztę dołożyło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie (ok. 36 tys. zł). - Rola nasza w tym projekcie jest typowo logistyczna i służebna. Z naszej strony jutro o godz. 17.00 pozostaje jeszcze organizacja takiego powitalnego spotkania integracyjnego. Nasz kram wojów przygotował na ten dzień kilka gier i zabaw z czasów średniowiecznych. Do tego będzie jeszcze poczęstunek – podsumowuje Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe.
Ostatnio zmienianywtorek, 13 wrzesień 2016 11:40

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.