http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Prymas Polski: - Jesteśmy na stadionie żużlowym, dlatego zaczyna się ostatnia prosta... ostatnia prosta do Krakowa!

Wyróżniony Prymas Polski: - Jesteśmy na stadionie żużlowym, dlatego zaczyna się ostatnia prosta... ostatnia prosta do Krakowa!

Za nami Dzień Centralny Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w którym młodzi pielgrzymi na zakończenie bawili się, śpiewali, tańczyli na stadionie żużlowym. Na scenie oprócz powitań i pozdrowień od gospodarzy spotkania pojawił się także zespół muzyczny i trupa teatralna z Gliwic.


Wczoraj w Gnieźnie obchodzony był Diecezjalny Dzień Młodzieży, który skupił w Gnieźnie ponad tysiąc zagranicznych pielgrzymów oraz goszczących ich przez kilka ostatnich dni w swoich domach mieszkańców okolicznych parafii, a także innych nie tylko młodych chrześcijan. Finał całego przedsięwzięcia miał według wcześniejszych założeń wymiar już nie tylko ewangeliczny, ale przede wszystkich artystyczny i widowiskowy. Wszyscy spotkali się na koniec dnia na stadionie żużlowym, gdzie do późnej nocy trwało wyjątkowe widowisko.

- To jest wielki festyn dla wszystkich obecnych tutaj z całej naszej archidiecezji. W każdej sytuacji, gdzie oni byli i brali udział w różnych wydarzeniach, to ich spontaniczność w zasadzie przewyższała nasze oczekiwania. Przypomina mi się takie wydarzenie, kiedy mieliśmy spotkanie integracyjne z Libańczykami i w pewnym momencie po Polonezie, czyli naszym tradycyjnym tańcu młodzi przejęli inicjatywę i zaczęli uczyć nas swoich tańców. Śmiejemy się teraz, że jak gdzieś słychać że ktoś klaszcze, śpiewa i tańczy, to tam są na pewno Libańczycy – mówi ks. Dominik Poczekaj, rzecznik Światowych Dni Młodzieży w Gnieźnie.

Jednym z pierwszych punktów wieczornego programu była prezentacja narodów, które wzięły udział w Dniu Centralnym Archidiecezji Gnieźnieńskim. - Później będzie też okazja do tego, żeby też podziękować naszym wolontariuszom, którzy przez trzy lata bardzo mocno i intensywnie przygotowywali się do tego, aby te dni dziś przeżywać. Następnie będzie koncert ewangelizacyjny, czyli chwile uwielbienia i śpiewów, a także integracji, aby trochę wspólnie ze sobą pobyć, modląc się i śpiewać. Potem czeka nas chwila zadumy nad historią św. Wojciecha podczas widowiska Teatru A z Gliwic w takiej już głównej części i od tego będą się rozchodzić różne rzeczy. Na koniec chwila adoracji, bo mamy wypożyczoną z Lednicy monstrancję i tu klimat będzie sprzyjał ku temu, żeby jeszcze chwilę się pomodlić – dodaje ks. D. Poczekaj.

A jakie przesłanie zawarte i ukazane zostało w przedstawieniu teatralnym pt. „Rzecz o św. Wojciechu”, które wstawili w Gnieźnie aktorzy i artyści Teatru A z Gliwic? - To jest historia, która wypływa z życia i dziejów św. Wojciecha, tego z hagiografii z jednej strony, ale także tego współczesnego z drugiej strony. Mamy przyjemność w ramach tego spektaklu pracować także z młodzieżą i jest to chyba adekwatny i fajny pomysł na to, aby młodzi ludzie pokazali młodym ludziom to, co wspólnie aktorami przygotowywali w ciągu ostatnich kilku tygodni – wyjaśnia Leszek Styś z Teatru A w Gliwicach.

Wszyscy, jak się potem okazało w ciszy i skupieniu oglądali to wszystko, co pokazywane było na scenie. - To jest historia człowieka, który był szalony na pewno, bo pchał się w śmierć męczeńską i można pytać, dlaczego to robił. Można także zapytać, czy ta historia, która wydarzyła się ponad tysiąc lat temu  kogokolwiek z tych młodych dzisiaj obchodzi. My chcemy przedstawić tutaj szaleńca Bożego i kogoś, kto miał niezwykłą ideę, pomysł. To był też pomysł na to, żeby Europa miała jakiś kształt, żeby była wyraźna. Poniósł śmierć, bo robił coś na poważnie do samego końca – opowiada L. Styś.

Przypomnijmy, że w Gnieźnie przebywa aktualnie pielgrzymi z Czech, Francji, Niemiec, Holandii, Kanady, Angoli, Boliwii, Libanu, Mozambiku, Wenezueli, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Kazachstanu. Jutro wyruszą oni na główne obchody Światowych Dni Młodzieży do Krakowa, gdzie spotkają się z papieżem Franciszkiem. - Mam nadzieję, że ten czas po porannej mszy świętej dał wam okazję spotkania nie tylko z pięknymi pamiątkami miasta Gniezna, ale przede wszystkim także z tymi wszystkimi, którzy razem z wami ten dzisiejszy dzień tworzą. Jesteśmy na stadionie żużlowym, dlatego chciałbym wam powiedzieć, że zaczyna się ostatnia prosta... ostatnia prosta do Krakowa, do którego wszyscy zmierzamy! – zawołał do młodzieży podczas powitania abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski.

- Wspomniany przez was św. Jan Paweł II, kiedy przyjechał po raz pierwszy jako papież do Polski w 1979 roku, to tę swoją podróż i swoją drogę rozpoczął właśnie w Gnieźnie. Bardzo się cieszę, że będziemy dzisiaj wieczorem razem przygotowywać nasze serca na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Mam nadzieję, że będziemy jeszcze raz mogli zaczerpnąć moc u tego źródła, które bije w Gnieźnie. Życzę, abyście w wasze serca i w wasze dłonie potrafili ująć świeżość, ożywczą świeżość – podkreśla abp. W. Polak.

Do międzynarodowej publiczności zwrócili się także najwyżsi przedstawiciele władz powiatowo-miejskich. - Cieszymy się, że poznajecie nasz kraj, nasz powiat i nasze miasto. Tak naprawdę tutaj wszystko się zaczęło. Tu w Gnieźnie narodziło się państwo polskie i tu narodziła się wiara chrześcijańska narodu polskiego. Życzę wam, aby te przyjaźnie, które zostały przez was zawarte w Polsce przetrwały i aby te więzi były kontynuowane. Liczymy, że to nie wasza ostatnia wizyta w naszym kraju, naszym powiecie i naszym mieście. Bądźcie naszymi ambasadorami – apeluje Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego. Swoje wspomnienia przekazał także gospodarz Pierwszej Stolicy Polski. - Raduje się moje serce, bo 25 lat temu byłem w Częstochowie tak samo, jak dziś każdy z was, jako uczestnik Światowych Dni Młodzieży, kiedy dziś św. Jan Paweł II organizował to po raz pierwszy w Polsce w 1991 roku. Dziękuję wam, że tu jesteście i że Gniezno może się dla was otworzyć – stwierdza Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Ostatnio zmienianyniedziela, 24 lipiec 2016 13:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.