http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zróbmy wystawę o Prymasie Tysiąclecia

Wyróżniony Fot. z arch. K. Soberskiego Fot. z arch. K. Soberskiego

Jest twarz Prymasa Wyszyńskiego, którą zna cała Polska. I jest taka, którą znamy tylko my: ludzie z archidiecezji gnieźnieńskiej. Jeśli o niej nie opowiemy, Polska ją zapomni. Żeby ją ocalić, żeby pokazać Prymasa Tysiąclecia – Prymasa z Gniezna, z okazji beatyfikacji przygotowywana jest specjalna mobilna wystawa, która jeździć będzie po naszych parafiach.


Ekspozycja ma pokazać działalność przyszłego błogosławionego widzianą nie przez pryzmat wielkiej polityki, ale przez pryzmat naszych parafii, w których prymas Wyszyński wielokrotnie gościł. Żeby wystawę zorganizować, potrzebna będzie pomoc z parafii.

Jest twarz Prymasa Wyszyńskiego, którą zna cała Polska. I jest taka, którą znamy tylko my: ludzie z archidiecezji gnieźnieńskiej. Jeśli o niej nie opowiemy, Polska ją zapomni. Żeby ją ocalić, żeby pokazać Prymasa z Gniezna, z okazji beatyfikacji przygotowywana jest specjalna mobilna wystawa, która jeździć będzie po naszych parafiach.

W Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej trwa właśnie inwentaryzacja spuścizny kar. Wyszyńskiego, między innymi jego korespondencji. Listy jednak to nie wszystko. Kardynał Wyszyński dokonał na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej koronacji obrazów Matki Bożej, między innymi w Markowicach, w Pieraniu, w Golinie czy w Dąbrówce Kościelnej. Każda z tych koronacji wiązała się najpierw z długimi przygotowaniami, a później z dużymi uroczystościami, często bardzo malowniczo opisanymi w miejscowych kronikach parafialnych. Do tych kronik – poza tymi, którzy je tworzą – mało kto ma dziś dostęp, a przecież umieszczone w nich fotografie i opowieści zatrzymane zostały dla wszystkich potomnych, również dla nas. Warto je więc wydobywać i pokazać szerzej.

Czy się uda, zależy od odzewu księży proboszczów, osób prowadzących kroniki parafialne i wszystkich, którzy mają dostęp do wspomnień, zapisków czy fotografii, upamiętniających obecność Prymasa Wyszyńskiego w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej i którzy chcieliby, by ich parafia znalazła swoje miejsce w przygotowywanej wystawie. Osoby te proszone są o kontakt ks. Marcinem Łojko, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zgłoszenie chęci swojego udziału w wystawie.

Szczegóły przekazania pamiątek (organizatorzy nie zabiorą oryginałów, zrobią wyłącznie ich fotografie!) ustalane będą indywidualnie.

Więcej szczegółów na stronie: www.archidiecezja.pl
Ostatnio zmienianyniedziela, 23 luty 2020 00:45

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.