http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nie będzie to Boże Narodzenie jeśli...”

Wyróżniony „Nie będzie to Boże Narodzenie jeśli...”

– Nie będzie to Boże Narodzenie jeśli tkwiąc w obojętności, nie będziemy chcieli rozpoznać i przyjąć Bożego oblicza w człowieku słabym i cierpiącym, w chorym i porzuconym przez innych – powiedział dziś podczas Pasterki ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski. – Jeśli nie będziemy chcieli w przybyszu i szukającym swego miejsca na tej ziemi, w siostrze czy bracie uciekającym przed wojną, głodem i śmiercią – dodał metropolita gnieźnieński.


Msza pasterska popularnie zwana pasterką tradycyjnie rozpoczyna się o północy 25 grudnia. To jedna z trzech mszy Bożego Narodzenia. Podczas tego święta kapłan ma przywilej odprawienia trzech mszy świętych, każda jednak musi być wedle innego formularza.

Nocna msza bożonarodzeniowa nazywana Pasterką, albo mszą pasterską upamiętnia wizytę pasterzy w stajence betlejemskiej. Oprawę eucharystii przygotował Chór Prymasowski, w mszy świętej uczestniczyło wielu wiernych, przewodniczył jej abp Wojciech Polak. Również to metropolita wygłosił kazanie. Praktycznie na początku kazania abp W. Polak wspomniał o cierpieniu rodzin górników, którzy zginęli w niedawnej katastrofie.

Świat przemawia swoimi utrapieniami. Tak, dzisiejszy świat, wiemy to dobrze przemawia utrapieniami i tymi, które wiążą się z cierpieniami rodzin, które straciły w katastrofie górniczej swoich ojców i synów. I tymi, które dotykają tak wielu ludzi tam w dalekiej Azji, zatopionych w falach tsunami… Przychodząc dzisiaj do naszej katedry nieśliśmy i mieliśmy przecież i my, jak sądzę również nadzieję w sercach – zauważył abp Wojciech Polak.

Podczas dalszej części kazania Prymas padło wiele słów nie tyle napomnienia, co zastanowienia. - Nie będzie to też Boże Narodzenie jeśli wciąż tkwić będziemy w rozdzielających nas tak bardzo kłótni i sporze, w których z lubością wypominać będziemy sobie nawzajem nasze błędy i nadal śmiertelnie obrażać się jedyni na drugich - kontynuował Prymas. - Ale Boże Narodzenie mówi też o tym, że zbawienie od Boga dane darmo całej ludzkości, nie działa wbrew nasze woli, bez chęci współpracy i codziennego wysiłku. Poucza nas zatem – jak pisał św. Paweł – abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie żyli na tym świecie – dodaje.

Mimo słów ważnych i odważnych słów, Prymas W. Polak podkreślał radość świątecznego czasu, jak i płynącą z niego nadzieję. Po eucharystki figurka Dzieciątka została procesyjnie przeniesiona do żłobka.

Ostatnio zmienianypiątek, 28 grudzień 2018 22:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.