http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Projekt Lednica - „Razem dla ratowania zabytków”

  • Napisane przez (źródło: lednicamuzeum.pl)
  • Dział: Historia
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Fot. A. Kowalczyk/www.lednicamuzeum.pl Fot. A. Kowalczyk/www.lednicamuzeum.pl

W siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbyło się wczoraj podpisanie umowy między Muzeum a Stowarzyszeniem Wielkopolska Grupa Eksploracyjno – Historyczna „GNIAZDO”.


Jej celem jest wieloaspektowa współpraca w badaniach powierzchniowych z wykorzystaniem wykrywaczy metali, klasycznych badań powierzchniowych i dokumentacji komputerowej w ramach projektu badawczego Muzeum, pt. „Razem dla ratowania zabytków”.

We współpracy i za zezwoleniem Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków badania będą prowadzone wokół południowej i środkowej część Jeziora Lednica – w otoczeniu zabytku, tj. „wyspy Ostrów Lednicki” – „Pomnika Historii” i Lednickiego Parku Krajobrazowego.

Prace te mają na celu rozpoznanie i dokumentację dziedzictwa archeologicznego, ochronę zabytków ruchomych przed nielegalnie działającymi „poszukiwaczami skarbów”  oraz weryfikację dotychczasowego stanu wiedzy o przemianach kulturowych wokół Jeziora Lednica. Będą to jedne z największych w Polce badań powierzchniowych realizowanych przez archeologów przy współudziale detektorystów. Ich wyniki wspomogą działania służb konserwatorskich w prowadzeniu skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego regionu.

PROJEKT LEDNICA zakłada rozpoznanie i naukowe opisanie wielopoziomowego krajobrazu kulturowego obszaru południowej i środkowej części jeziora Lednica poprzez badania interdyscyplinarne. Kolejne etapy realizacji projektu zakładają przeprowadzanie badań teledetekcyjnych i geofizycznych. W realizacji całości przedsięwzięcia będziemy inspirować się archeologią krajobrazu, wykorzystującą charakterystyczne dla tego podejścia źródła, metody działań terenowych i podstawy teoretyczne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.