http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Reminiscencje o Czesławie Czerniejewskim gnieźnieńskim Leonardo da Vinci

Wyróżniony Reminiscencje o Czesławie Czerniejewskim gnieźnieńskim Leonardo da Vinci

Łacińska sentencja magnum in parvo, czyli wiele treści w małej formie, przyświecało posesyjnym spotkaniom Krzysztofa Borowiaka, autora referatu  pt. „Czesław Czerniejewski – gnieźnieński konstruktor i artysta” będącego pokłosiem sesji naukowej „Gniezno w historii i w dokumencie”zorganizowanej przez archiwistów gnieźnieńskich z okazji dwudziestolecia Gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu we współpracy z Instytutem  Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, ale również tytuł wydanej publikacji zawierającej między innymi zbiór dziewięciu wygłoszonych referatów.


„Gniezno w historii i w dokumencie” to nie tylko regionalne opracowanie naukowe, to przede wszystkim historia ludzi, którzy na tym terenie żyli, pracowali, walczyli o narodową niepodległość, tworząc na co dzień miejscowe struktury społeczne, gospodarcze i kulturowe.
 
W Poznaniu...     
W Klubie Osiedlowym „Krąg” na poznańskim Łazarzu zebrali się  członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, gdzie  główny akcent prezentacji skierowany został na działalność lotniczą tego gnieźnieńskiego Leonardo da Vinci, jak go nazwał po wygłoszonym referacie prof. dr hab. Janusz Karwat, dotyczącą udziału Cz. Czerniejewskiego w strukturach  Aeroklubu Poznańskiego i w Stowarzyszeniu „Liga Lotnicza” oraz w filii Aeroklubu Poznańskiego bazującej na lotnisku sportowo – sanitarnym Gniezno – Nałęcz (Gębarzewo), pracę dydaktyczną z młodzieżą jako instruktora modelarstwa a przede wszystkim twórcę kopii światowej sławy samolotu amatorskiego Henri Maneta HM-14 Paudu-Ciel znanego w Polsce pod nazwą „Pchła nieba”, zbudowanego od podstaw w modelarni Domu Kultury Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich, poddanego testom technicznym w 1974r. na lotnisku w Powidzu  przez mjr Jerzego Lika oraz pierwszej gnieźnieńskiej lotni o układzie klasycznym nazwanej przewrotnie „Trutnia”, której próby oblotu dokonał Stanisław Bechert.

...w Modliszewku
Zgoła odmienny kilka dni później miał przebieg spotkania w remizie strażackiej OSP w Modliszewie, zorganizowany przez komendanta Zdzisława Michałowskiego, skupiający się głównie na motoryzacji będącej jedną z pasji Cz. Czerniejewskiego.

W 1952 r. niemiecka firma ISARIA zbudowała prototyp pojazdu nazwanego GOGGOMOBIL. Łączył on elementy motocykla i małego samochodu. Tą samą drogą kroczyła włoska firma ISO.

Dokładnie z tego pionierskiego okresu pochodzą mini pojazdy z „gnieźnieńskiej wytwórni samochodów Czerniejewski i spółka” (w domyśle Kazimierz Soja)  nazwane przez konstruktora „Hortek”. Powstało pięć różnych amatorskich pojazdów udokumentowanych fotograficznie. Cechą wspólną charakteryzującą te mikrosamochody, w porównaniu z przemysłowymi wyrobami, było maksymalne uproszczenie budowy przy jednoczesnym zachowaniu efektownej linii nadwozia. Był to jeden z niewielu sposobów w latach pięćdziesiątych XX w. na posiadanie przysłowiowych własnych czterech kółek. Gnieźnieńskie mikrosamochody wyprzedziły swoim powstaniem takie marki jak AWZ  P-70, protoplastę popularnej rodziny Trabantów czy rodzimy MR-300 Mikrus rodem z WSK Mielec produkowany w latach 1957 – 1960.

Jednym z tych samochodów przez kilka lat podróżował ks. dr Adam Wojtyłło, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Modliszewku. Jeździł tym wehikułem m.in. z wykładami do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchowego w Gnieźnie oraz na uroczystości do pobliskich parafii, zabierając ze sobą miejscowych ministrantów. Tak po latach wspominają te wyprawy pp. Bronisław Góralczyk i Andrzej Nawrocki – „jeździło się szybko- za nami tylko kurz na latówce i uciekające ptactwo domowe”

Uczestniczący w spotkaniu zaproszeni goście: senator RP Robert Gaweł i kierownik oddziału Archiwum Państwowego Marek Szczepaniak podkreślili cenną regionalną inicjatywę miejscowych „kustoszy”  dokumentujących najnowszą historię swojej małej ojczyzny jak i bezpośrednich spotkań z naocznymi świadkami lokalnych wydarzeń składających się na swoisty koloryt lokalnej społeczności.

Na zakończenie spotkania Krzysztof Borowiak podziękował proboszczowi ks. Andrzejowi Januchowskiemu za okazaną pomoc w trakcie gromadzenia materiałów źródłowych a Marek Szczepaniak przekazał szkolnej bibliotece w Modliszewku i OSP w Modliszewie egzemplarze „Gniezno w historii i w dokumencie”

Artysta amator, pejzażysta i portrecista
Poza tym Czesław Czerniejewski to artysta amator, pejzażysta i portrecista. Jego obrazy były wystawiane na wernisażach w Berlinie, Lipsku i Sofii. Muzyk ludowy grywający wyłącznie ze słuchu, czerpiąc inspirację ze swojego wnętrza. Współzałożyciel kapeli włościańskiej „Kołodzieje” oraz młodzieżowej grupy folklorystycznej „Śpiewające Kukiełki” i amatorskiego ruchu  niedzielnych spotkań muzykujących rodzin. Występy kapeli wzbogacone były we wspaniałe barwne lalki mechaniczne, poruszające się indywidualnie w takt muzyki za sprawą przemyślnego mechanizmu napędowego wprowadzanego w ruch nogami.

Zawodowo pełnił funkcję instruktora w klubie sportów wodnych jako starszy szkutnik budując łodzie żaglowe, wiosłowe i motorówki. Przez wiele lat był pracownikiem oświatowo-kulturalnym w Domu Kultury Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.