http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rowerami z historią w tle

Wyróżniony Rowerami z historią w tle

Po raz kolejny z okazji Narodowego Święta Niepodległości Stowarzyszenie pod Żaglami zorganizowało rajd rowerowy w ramach projektu „Z historią w tle”. Pomimo aury typowo jesiennej i niezbyt sprzyjającym prognozom pogody, grupa około 20 cyklistów stawiła się na placu Kosmowskiego w Trzemesznie. Trasa wiodła przez miejsca pamięci narodowej, które upamiętniają osoby walczące w Powstaniu Wielkopolskim czy biorące czynny udział w walce z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej.


Uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Trzemesznie, gdzie zatrzymali się przed zbiorowym grobem poległych powstańców z 1848 roku, pomnikiem ofiar najazdu hitlerowskiego oraz przy pomniku zbiorowej Mogile Powstańców, którzy polegli 10 kwietnia 1848 roku. Kolejno grupa cyklistów ruszyła do Kozłowa, gdzie zatrzymała się przy pomniku upamiętniającym osobę Wojciecha Bąka.

Z Kozłowa rajd ruszył do Kruchowa, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła, w której spoczywa 7 mieszkańców Kruchowa i Grabowa, zamordowanych przez hitlerowców 5 października 1939r. w Kociniu. Kolejnym etapem była wieś Niewolno, gdzie uczestnicy zatrzymali się przed pomnikiem poświęcony pamięci  19 obrońców Niewolna i Trzemeszna rozstrzelanych 10 września 1939r. Ponadto zatrzymaliśmy się, aby zapalić znicz  przy obelisku, który jest usytuowany przy placu zabaw a który jest poświęcony pamięci pomordowanych mieszkańców.  Rajd zakończyliśmy przy ciepłej kawie i herbacie oraz rogalach świętomarcińskich w świetlicy wiejskiej w Niewolnie. Dziękujemy sołtysowi wsi Niewolno za użyczenie świetlicy wiejskiej.

Rajd był finansowany ze środków otrzymanych z Gminy Trzemeszno w ramach zadania publicznego „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.